Курорти

На курортах часто проводяться фестивалі

На курортах часто проводяться фестивалі

Курорти Галичини і України

Івано-Франківська область

Івано-Франківськ

Місто Івано-Франківськ (колишній Станіславів) розміщене у хорошій екологічній зоні – неподалік Дністер, Карпати. Місто розміщене в западині, захищене пагобами зі всіх боків, тому температура у ньому вища як довкола, Івано-Франківськ можна розглядати як кліматичний курорт. У самому місті є численні відпочинкові зони. Ріки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська та озера – міське озеро, озеро в мікрорайоні Пасічна та вовчинецькі озера придатні для пляжного відпочинко і популярні у рибалок. Урочище Дем’янів Лаз, села Павлівка, Рибне та Ценжів є місцями збору грибів. Заповідник “Козакова Долина” за селом Вовчинці є популярним “пікніковим” місцем, улітку тут катаються на велосипедах та мотоциклах, узимку – на санках, лижах та сноубордах.

Рогатинський район

У селі Черче розташований курорт Черче, який бере свій початок від Першої світової війни, коли у ньому за допомогою лікувальних грязей оздоровлювалися австрійські солдати. Окрім торф’яних грязей, курорт відомий сірководневими та мінеральними водами. У селі є дуже стара церква Святого Василія, споруджена у ХVІ столітті і перенесена на сучасне місце у 1733 році. Пам’ятка є унікальним витвором бойківської народної архітектури. У Черче зберігся санаторій «Черче», у якому лікують варикозне розширення вен, остеохандрози, запальні захворювання суглобів, периферичної нервової системи (неврити, радикуліти), жіноче безпліддя, простатити. Серед методів лікування — ванни з сульфідних, гідрокарбонатно-сульфідних кальцієвих мінеральних вод, психотерапія, фізотерапія. Через радянський режим «Черче» був на межі закриття. Та його вдалося зберегти, навіть планують перейти на цілорічну роботу. Зараз проведено повну реконструкцію водогрязелікарні, замість старого лікувального корпусу спорудили новий, сучасний. Серед планів на майбутнє — створення реабілітаційного центру для дітей з ДЦП, які могли б без відриву від навчання лікуватися в санаторії «Черче», а також відновлення вілли «Богданівка», пов’язаної з ім’ям поета Богдана Лепкого. На пагорбі над селом є цікава місцевість із назвою Монастир, на цьому пагорбі зберігся камінь із зображенням «стопи Богородиці», тут збудовано капличку і це місце вшановується місцевим населенням

Богородчанський район

Гута. Назва села походить від печі для плавки скла, місцева назва якої «гута». У селі Гута, розташована зимова резиденція Президента України, доступ до якої закритий. У 500 метрах від пансіонату «Гута» розміщується бугельний підйомник завдовжки 450 метрів. Працює прокат гірськолижного спорядження. На жаль, підйомник працює нерегулярно.

У селі Міжгір’я існує траса для спуску гірськими лижами. Однак поки-що без витягу, який на разі планують спорудити. Більшість послуг відпочинку у селі пропонує готельний комплекс «Космечара», де є ставки для рибної ловлі, за допомогою єгерів можна пополювати, є можливість політати на дельтаплані (у сусідньому селі Луквиця).

Городенківський район

Через Городенківський район тече ріка Дністер, яка разом з Дністровським каньйоном утворює Дністровську курортну зону.

Долинський район і місто Болехів

Через деяку віддаленість перевалу від населених пунктів та інших гірськолижних курортів, Вишків полюбляють автотуристи як можливість урізноманітнини свій відпочинок на закарпатських гірськолижних курортах. Біля бази «Високий перевал» на горі Залома є два бугельні підйомники – довжиною 350 метрів з перепадом висот 300 метрів і довжиною 1000 метрів з перепадом висот 300 метрів. Траси розраховані на початківців та середнього рівня лижників

Рожнятівський район

В урочищі Підлюте є мінеральні води, колись це був своєрідний курорт – митрополит Андрій Шептицький дозволяв тут лікуватися недужим, лікувальні чинники – пиття води і лікувальні ванни, зараз це закрита територія, але воду можна безкоштовно набрати у джерелі біля церковної резиденції, яка називається Кедрові Палати.

Верховинський район

Селище міського типу Верховина, до 1962 року відоме як Жаб’є. Населення — п’ять з половиною тисяч чоловік. Перша згадка про село датується 1424 роком. Жаб’є вважалося високогірною гуцульською столицею. У Верховинському районі особливо відчутний гуцульський діалект. У селі є підйомник (належить лікувально-оздоровчому комплексу Верховина) завдовжки 320 метрів (мультиліфт), перепад висот 72 метри, пропускна здатність 100 чоловік на годину. Дві траси розміщуються на горі Пушкар неподалік від центру селища. Сніг тримається від середини грудня до середини березня. Траси нескладні, розраховані на початківців.

На відстані шести кілометрів від Верховини по дорозі на Ворохту знаходиться невеличкий гірськолижний курорт — Ільці. На горі Запідки обладнаний бугельний витяг завдовжки 550 метрів, перепад висот 200 метрів, пропускна здатність 150 чоловік на годину. Траси розміщені на північній стороні, що дає змогу кататися з грудня по березень. Є прокат лиж, сноубордів, санок, послуги інструктора. Траси розраховані на лижників з різним рівнем підготовки, оскільки спочатку досить сильний нахил, який зменшується до середини траси.

Підприємство Чорногора отримала 200 га землі від облради та біля 100 га викупила в місцевого населення для будівництва гірськолижного курорту у селіБистрець. На початковому етапі планується інвестувати 300 млн. грн. у спорудження трьох підйомників, 10 км трас, гірськолижної бази та облаштування доріг. Також передбачено прийом туристів в літній час.

Буркут – до Другої свідової війни тут була невелика водолікарня. Зараз лікувального закладу немає, але є багато лікувальних джерел.

Косівський район

Косів відомий як туристичний і мистецький центр Гуцульщини. Місто розташоване біля підніжжя Карпат серед смерекових і букових лісів, Природні лікувальні чинники: кліматичні умови хвойно-листяних лісів, повітря сприятливе для лікування різноманітних хвороб органів дихання. Населення — дев’ять тисяч чоловік, відстань від Івано-Франківська — 113 кілометрів. Перша згадка датується 1424 роком. В Косові активно розвиваються народні промисли — писанкарство, різьбярство, вишивання, ткацтво, вироби місцевих умільців можна купити на сувенірному ринку, який тут відбувається щосуботи. У Косові на горі Михалкова є два бугельні витяги. Косів як гірськолижний курорт ще малопопулярний. Однак ще у ХІХ столітті у Косові була курортна зона більш розвинутою, ніж на Яремчанщині. Також Косів підходить для людей, у кого за станом здоров’я погані відчуття від високогірного клімату (тут гори нижчі, ніж на Яремчанщині).

Шешори — село у Косівському районі із населенням дві тисячі чоловік, відоме з 1445 року. Щоліта у селі відбувається Міжнародний фестиваль етнічної музики та лендарту. У п’яти кілометрах від села є гірськолижний витяг завдовжки 800 метрів, перепад висот 150 метрів, пропускна здатність 500 чоловік на годину. Курорт наповнюється туристами влітку, взимку туристична інфраструктура пристосовується до гірськолижників поступово. Траси у Шешорах цікаві у поєднанні з катанням у Косові.

Самобутній центр гуцульського мистецтва — село Яворів — розкинулось поміж вершинами крутих схилів Українських Карпат, поблизу Косова. Здавна Яворів славиться мистецтво різьби по дереву та ліжниками — грубими вовняними покривалами, що мають рельєфну поверхню і довгий пухнастий двосторонній ворс, з гуцульськими узорами з плавним переходом одного кольору в інший. У селі є бугельний витяг завдовжки 250 метрів, перепад висот 75 метрів, пропускна здатність 100 чоловік на годину.

Село Тюдів розраховане на сімейний та індивідуальний відпочинок. Через село протікає ріка Черемош, Сокільський хребет. Літом можливий сплав по гірських річках, катання на квадрациклах, політ на параплані, є можливість влаштувати пейнтбольний турнір. Можна порибалити на форель чи карпа у водоймах бази “Сокільське” та на ріці Черемош. Діє бугельний підйомник довжиною 800 метрів, є три траси 200, 600 і 800 метрів. Зараз споруджений і готується до запуску крісельний двохмісний підйомник, який буде піднімати лижників на висоту 1500 м.

Надвірнянський район

Село Бистриця розміщується неподалік Буковелю, були плани навіть об’єднати села Бистриця і Поляниця суцільною лінією витягів з відповідною інфраструктурою. Можливо це колись і здійсниться, однак зараз в Бистрицю приїзджають здебільшого любителі дикої незайманої природи (село тупикове), взимку сюди приїзджають любителі тишини і спокою, оскільки селу інфраструктура розваг не розвинута. У селі є бугельний підйомник довжиною 350 метрів з перепадом висот 60 метрів. Оскільки витяг розміщується не дуже високо (820 – 760 м), то наявність снігу залежить від погодних умов.

Міська рада Яремче і Буковель

Гірськолижний курорт Буковель знаходиться поруч з селом Паляниця, на висоті 920 метрів. Найцікавіший з Буковель зимою. Історія Буковелю дуже цікава – на місці невеликої радянської бази утворився найбільший у Східній Європі гірськолижний курорт. Підйомники курорту Буковель розміщені на трьох горах – г.Буковель (1139м), г.Чорна Клева (1241м) і г.Бульчиноха (1455м). Інфраструктура Буковелю найкраща з усіх українських гірськолижних курортів, на 2013 рік є 16 крісельних витягів, існує понад 50 км трас. Діють п’ять прокатних пунктів. Вони розміщуються біля нижніх станцій бугельних (№1 №7), двокрісельного (№2) и чотирьохкрісельного (№5) витягів. Прокатні пункти мають камери зберігання, роздягалки, душові кабіни, санвузли, ski-сервісні центри. Для дітей є великий дитячий майданчик площею 4000 кв.м з мультиліфтом, лижною каруселлю. Досвічені інструктори запропонують повну дитячу програму навчання гірськолижному спуску, яка завершується виїздом на “дорослі” траси. Взимку тут проводяться змагання різного рівня, цілорічно – різноманітні фестивалі та урочисто і цікаво святкуються зимові свята. Не менш цікавий Буковель влітку. Улітку штучне озеро використовується для пляжного відпочинку. Тут зробили літній дитячий табір Артек Буковель.

Село Яблуниця знаходиться за 90 км від Івано-Франківська на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей на висоті в середньому 900 метрів. Це один із центрів гірськолижного туризму на Прикарпатті з десятком гірськолижних витягів. Узимку випадає багато снігу, тому кататися на лижах та санях можна протягом чотирьох місяців, з грудня до квітня. Яблуниця знаменита своїми недорогими та якісними підйомниками та Яблуницьким перевалом, де є сувенірний ринок. Букові та хвойні ліси оточуючих гір щедро насичують повітря ефірними сполуками, біологічно активними речовинами, смолистими випаруваннями, що мають антимікробну дію. Завдяки цьому лікувальні властивості гірського повітря тут не поступаються знаменитому курорту Кисловодськ. У Яблуниці корисно відпочивати людям із захворюваннями бронхо-легеневої системи, верхніх дихальних шляхів, з функціональними розладами нервової системи, вегето-судинною дистонією, із захворюваннями, спричиненими дією радіоактивного випромінювання. В Яблуниці діє 11 бугельних підйомників – 9 у самому селі і ще 2 – на Яблуницькому перевалі. Довжина витягів від 100 до 1000 метрів, вони розраховані на різний рівень підготовки лижників. Всі траси старі, випробувані часом, тому де краще покататися, можна довідатися у постійних відвідувачів Яблуниці – є лижники, які цьому курорту не зраджують ще з радянських часів. Цікавою особливістю є можливість на багатьох трасах кататися на санках чи навіть більш простіших засобах спуску – пластикових тарілках чи поліетиленових кульках. В цілому Яблуниця логічно об’єднується з більш новим курортом Буковель.

Ворохта — кліматичний курорт, відомий у Європі з середини ХІХ століття. Тут лікують різноманітні хвороби органів дихання. Тут знаходиться найбільший в Україні комплекс трамплінів та високогірний лижний стадіон. Село лежить на висоті 850 метрів, населення — близько п’яти тисяч чоловік. Поселення заснували у ХVІІ столітті вихідці з Микуличина. У 1894 році через село пройшла залізниця Станіславів — Рахів, що дало поштовх до розвитку туристичної інфраструктури. Відразу почав розвиватися гірськолижний спорт — тут навчання їзди на лижах та санях проходили військовослужбовці австрійської армії. Зараз селище Ворохта відоме лижними трамплінами та крісельним підйомником завдовжки два кілометри (не працює, але у майбутньому можливо відновить роботу). У Ворохті є декілька бугельних витягів біля навчально-спортивних баз “Україна” та “Авангард”.

Яремче — відомий туристичний центр Прикарпаття, гірськокліматичний курорт, розташований за 65 кілометрів від Івано-Франківська на висоті 660 м. Природні лікувальні чинники: сприятливий клімат гірського курорту лісової зони, тут лікують специфічні і неспецифічні захворювання органів дихання. Населення — вісім тисяч чоловік. Перша згадка про місто датується 1787 роком, однак присілки Дора і Ямна згадуються дещо раніше — у 1618 році. Яремче є осередком народного декоративно-прикладного мистецтва та багатьох ремесел. Яремче в цілому винило як літній кліматичний курорт, зимовим курортом місто стало віднедавна, відколи спорудили витяги в урочищі Багрівець і виник курорт Буковель. Місто має ознаку сімейного курорту – тут зручно відпочивати з дітьми, оскільки можна навіть взимку робити невеличкі безпечні екскурсії на водоспад, скелі Довбуша. Влітку можна відвідати чудові пляжі на ріці Прут, скелю Білий камінь у присілку Дора чи гору Маковицю у присілку Ямна. В урочищі Багрівець (2 км від центру міста, за турбазою “Карпати”) є два бугеля для початківців в урочищі Багрівець – довжиною 300 м (перепад висот 70 м, пропускна здатність 100 чол./год.) та довжиною 200 м (перепад висот 30 м, пропускна здатність 50 чол./год).

Львівська область

Городоцький район

Великий Любінь – бальнеологічний курорт, природні лікувальні чинники: слабосульфідні-гидросульфідні гідрокарбонатно-сульфатні кальцієві, малої мінералізації води, торф’яні пелоїди. Тут лікують:захворювання серцево-судинної, нервової систем, дихання, опорно-рухового апарату, травлення, ендокринної, сечостатевої систем, шкіри, порушення обмінних процесів.

Яворівський район

Немирів – бальнеологічний курорт, природні лікувальні чинники: слабосульфідні-гідросульфідні сульфатні, гідрокарбонатно-сульфатні кальцієві води малої мінералізації, торф’яні пелоїди. Тут лікують захворювання нервової, серцево-судинної систем, травлення, кістково-м’язової, сечостатевої, ендокринної систем, захворювання шкіри.

Дрогобицький район, Трускавець, Борислав

Курорт Трускавець – найстаріший бальнеологічний низькогірський питний курорт у Львівській області. Природні лікувальні чинники: більше 25 джерел мінеральних вод з різним хімічним складом і різною мінералізацією. Трускавецьке родовище “Нафтуся” –гідрокарбонатні сульфатно-гідрокарбонатні магнієво-кальцієві слабомінералізовані (0,5-1,0 г/дм3) води з підвищеним вмістом органічних речовин (10,0-45,0 г/дм3). Води джерел №№ 1, 2, 12 й інші хлоридні, сульфатно-хлоридні натрієві, сульфатні кальцієво-натрієві малої і середньої мінералізації. Міцні розсоли йодо-бромисті, сульфатно-хлоридні магнієво-натрієві з підвищеним вмістом ортоборної кислоти (свр. №188-Е Бистрівського родовища) використовуються для виробництва солі “Барбара”. Ефективне лікування озокеритом. Тут лікують захворювання органів травлення, обміну речовин, сечостатевої системи, кровообігу, органів дихання, кістково-м’язової системи, нервової і ендокринної систем.

Місто Борислав розміщується на відстані 11 км від м. Дрогобич поблизу бальнеологічного курорту Східниця. Перша згадка – 1387 року. У середньовіччя село Борислав стало центром солеваріння. На початку ХІХ ст. тут починають видобувати нафту та озокерит, родовище на початок ХХ ст. вважалося одним з найбільших у світі. Місто згадується в повісті І.Франка “Борислав сміється” місто здобуло популярність та розголос далеко за межами краю. В околицях Борислава виявлено запаси мінеральних вод, зараз місто починає розвиватися як бальнеологічний курорт. Поблизу міста споруджено два бугельних підйомники, працює прокат гірськолижного спорядження. Траси розраховані на початківців.

Східниця – бальнеологічний курорт. Мінеральна вода – Нафтуся, 38 джерел, 17 скважин.

Сколівський район

Славське засноване біля Х ст. Селище розміщене на висоті 500 – 600 метрів, у долин річок Опір та Славка. У селищі налічується понад двадцять баз відпочинку та понад 200 дрібніших готелів. Населення майже три тисячі осіб. Середня температура січня -6 С, липня – +16 С. Гірськолижний сезон триває з кінця листопада до середини березня. У Славському є декілька трас міжнародного рівня. Славське пропонує найрізноманітніші види послуг – прокат спорядження, спецодягу, гарячі страви та напої в межах витягів. Є бугельні та крісельні підйомники з багатьма трасами на горах Тростян, Кремінь (Політех), Менчіл, Погар, Варшава, Волосянка. Траси найрізноманітнішої складності, із загальною пропускною здатністю до 7000 чоловік на годину.

Висота гори Тростян 1235 метрів, гора віддалена на два кілометри від центру селища, до трас іде крісельна дорога довжиною 2750 метрів. До початку крісельного витягу можна доїхати власним повнопривідним автомобілем або повнопривідним таксі. Є 12 трас довжиною від 1500 до 2000 метрів, з перепадом висот 150 – 550 м, траси розраховані на різний ступінь підготовки – від новачків до професіоналів. Траси розходяться в різні напрямки – східному, північному і західному, довжиною 1500 – 2000 м. Два бугеля довжиною 1100 метрів (перепад висот 300 м) і довжиною 1300 метрів (перепад висот 200 м) розраховані на професіоналів. На західному схилі є три бугеля довжиною 1100 м, 900 м, 700 м (перепад висот 100 – 200 м), які розраховані на лижників зі слабшою підготовкою. На всіх схилах є кафе.

Гора Погар розміщений у центрі Славського, навпроти турбази «Перлина Карпат», на відстані в один кілометр від вокзалу. Споруджено два бугельних підйомниках, траси довжиною 800 – 900 м, шириною 40 – 80 м, перепад висот 157 м при найвищій точці 660 м. Спуски розраховані на середній рівень підготовки. Траси довжиною 700 – 800 м обладнані ратраком, сніговими пушками та нічним освітленням. На вершині і схилах є кафе. Є декілька пунктів прокату гірськолижного спорядження. Біля підніжжя – автостоянка з хорошим під’їздом.

Гора Менчіл знаходиться поблизу Славська за схилом Політеху, щоб доїхати до неї, необхідно звернути біля бази «Перлина Карпат» вгору, далі через урочище Варшава, або ж їхати зі сторони села Грабовець. На горі є декілька підйомників, працюють – один в урочищі Варшава, довжиною 1170 м, спуск може бути удвічі довшим, а також бугель в Грабовці (850 м), споруджується новий витяг. Траси розраховані на середній рівень.

На горі Політехнік розміщується підйомники Львівського Політехнічного та Львівського Фізико-механічного інститутів. Політех розміщується на околиці Славського і розрахований на початківців. Траси довжиною 500 – 1000 м і шириною 100 – 150 м (перепади висот 150 – 200 м) пологі, без стрімких ділянок, тому на них найкраще у Славському вчитися кататися. Є два бугеля – Політехнік (Львівська Політехніка) довжиною 600 м (перепад висот 175 м) і ФМІ (Фізико-Механічний Інститут) 1000 м (перепад висот 230 м). Також на гору возять місцеві жителі на позашляховиках. Можна скористатися послугами інструктора.

На горі Варшава є підйомник тарілочного типу, траса складна і розрахована на досвічених лижників. Через досить віддалене розміщення тут малі черги, однак досить складні траси, розраховані на досвічених лижників. Гора цікава тим, що з вершини Варшави можна переїхати на Грабовець, також на північ або захід Тростяна. Добратися можна за додаткову плату транспортом, який йде на Політех.

Довжина бугельного підйомника на горі Грабовець – 900 метрів. Є декілька трас різної складності. До гори можна доїхати від залізничної станції, а також з боку Тухлі. На горі є заклади харчування, прокат лиж, санок, є інструктори.

Крокус. На виїзді зі Славського на село Волосянка розміщується бугельний підйомник довжиною 700 метрів, з перепадом висот 200 метрів. Пропускна здатність – 250 чоловік на годину, траси розраховані на любителів і початківців. Є кафе, можна знайти інструктора, однак немає пункту прокату спорядження.

Пансіонат “Славський”. Бугельний підйомник довжиною 700 метрів, перепад висот – 170 метрів, пропускна здатність 200 чоловік на годину.

Туристично-спортивний комплекс “Тисовець” довший час був елітним комплексом, який відвідували високопосадовці чи наближені до них, однак зараз тут відпочивають всі бажаючі. У комплексі є готель і декілька котеджів. Працює їдальня. Приватного сектору немає. База розміщується на висоті понад кілометр над рівнем моря біля ріки Тисовець, у двох кілометрах від села Орявчик. Поруч з базою є підйомник довжиною 500 метрів, на решта трас можна добратися позашляховиком або канатним витягом довжиною 2000 метрів з перепадом висот 450 метрів (працює з 9 до 17 години). Крісельний підйомник веде до підготованих трас, які діляться на південну частину (ширина 20 – 50 м, довжина до 500 м, пологий спуск, однак є статі металеві опори, кущі, які заважають безпечному спуску), північну частину (довжина 800 м, ширина до 60 м, перша частина траси крута і розрахована на досвічених лижників, далі йде пологий спуск), західну частину (довжина 600 м, ширина до 60 м, пологий нахил з кутом біля 15 градусів). Усього є чотири траси для гірськолижного спуску (всі укладаються ратраком), а також траса для бігових лиж. Є три бугельні підйомники довжиною у 700, 800 і 1000 метрів (працюють з 10 до 16 години), два трампліни завдовжки 90, 120, 550 і 850 метрів а також багато схилів для початківців і професіоналів, зокрема траса для фристайлу. На верхніх пунктах і вздовж схилів є кафе із гарячими стравами і напоями.

Перша письмова згадка про село Волосянка – 1572 р. На відстані близько 2 км від села, біля підніжжя г. Зворець (1223 м), що входить до гірського масиву г.Високий Верх (1242 м) знаходиться відомий гірськолижний комплекс “Захар Беркут”. Зараз у Волосянці набуває розвику зелений туризм – навесні, влітку та восени можна здійснити похід у гори, збірати гриби та якого. Дістатися можна поїздом до станції Славсько, потім скористатись послугами таксі або домовитись про трансфер з власником готелю чи приватного будинку. Село віддалене на шість кілометрів від Славського, тому часто гірськолижний комплекс у ньому відносять до цього великого курорту. Гірськолижний комплекс Захар Беркут знаходиться на горі Зворець біля Високого Верху на висоті 670 м. Є двокрісельний підйомник, нижня станція якого розміщується між Славським і Волосянкою. Двокрісельна канатна дорога йде на гору Високий Верх (1240 м). Довжина дороги 2850 метрів (є дві підсадки, на висотах 800 і 1000 метрів), перепад висот 550 метрів. Крісельна дорога проходить вздовж русла ріки, яка утворює глибоку улоговину. Біля крісельного підйомника є ще два бугільних довжиною 750 м (перепад висот 170 м, пропускна здатність 500 чол./год., ширина траси 50 – 100 м, для початківців та середньої складності) і 700 м (перепад висот 185 м, пропускна здатність 500 чол./год., ширина траси 50 – 100 м, середньої та вищої складності). Усього вісім трас, на яких працює ратрак. Набір послуг включає прокат гірськолижного спорядження, послуги інструктора, є спасальна служба.

Село Орів на р.Стинавка, 33 км від райцентру м. Сколе, 17 км від залізничної станції Нижня Стинава на залізниці Стрий – Мукачево. Стара назва – Горів, село вперше згадується в історичних документах 1589 р. База відпочинку «Карпатські луги» спорудила бугель завдовжки 380 метрів. Є прокат гірськолижного спорядження, саней. Незважаючи на невеликий підйомник, є траси різної категорії складності, в тому числі є можливість створювати власні маршрути.

Орявчик розміщується у 15 кілометрах від Сколе і 130 кілометрів від Львова. Через село тече ріка Орявчик. Перша згадка – 1540 р. У селищі знаходиться Богоявленська церква 1865 р. з дзвінницею 1801 р. Біля села споруджено гірськолижний комплекс “Звенів”, є бугель завдовжки 900 метрів та мультиліфт у 300 метрів, є кафе, інструктори, прокат. На трасах працює ратрак. Є прокат лиж, можна скористатися послугами інструктора. Туристична база “Орявчик” має власний 400-метровий бугельний підйомник та 200-метровий мультиліфт, прокат усього необхідного спорядження, забезпечує харчування та послуги інструкторів.

Гірськолижний комлекс Плай біля села Плав’є. База знаходиться 300 метрів від траси Стрий-Ужгород, їхати по дорозі на Орявчик, за Орявчиком є вказівник на Плав’є. Найближчі залізничні станції – Сколе (27 км), Воловець (43 км). У селі Плав’є можна оглянути дерев’яну церкву Святого Михаїла 1888 року побудови і дзвінницю 1886 року побудови. Є чотирьохкрісельний підйомник Doppelmajr завдовжки біля одного кілометра, перепад висот 270 метрів. Верхня станція – 1060 м, нижня – 792 м. Траси для початківців та досвічених лижників. Штучного напилення немає, однак працює ратрак, є прокат спорядження, біля нижньої станції – кафе. Оскільки підйомник новий, великих черг немає.

Стрийський місто Моршин

Курорт Моршин – бальнеологічний передгірський курорт, природні лікувальні чинники: сульфатні, хлоридно-сульфатні, сульфатно-хлоридні натрієві, магнієво-натрієві розсоли. Використовується озокерит. Тут лікують хронічні захворювання органів травлення, кровообігу, дихання, кістково-м’язової системи, нервової, сечостатевої, ендокринної, порушення обмінних процесів.

Турківський район

Село Розлуч знаходяться недалеко від витоків р.Дністер. Перша згадка – 1511 р. під назвою Борисова Воля (назва зникає у ХVІІІ ст.). З кінця ХІХ ст. – курортна зона. Споруджено бугельний підйомник завдовжки 600 метрів, є каток. Послуги: прокат лиж, саней, ковзанів, можна скористатися послугами інструктора. Розлуч багатий на мінеральні води завдяки своєму географічному розташуванню у екологічно чистих Східних Карпатах. Навколо Розлуча і в самому селі знаходяться джерела мінеральної води: три джерела «Нафтуся», «Содова» та «Залізна».

Тернопільська область

Монастириський район

Коропець до Другої світової війни був відомий як кліматичний курорт. Лікувальний чинник – теплий клімат.

Заліщицький район

Заліщики – до Другої світової війни був відомий як кліматичний курорт. Лікувальний чинник – теплий, фактично середземноморський клімат, на березі р.Дністер було облаштовано пляжі.

Чортківський район

Чортків до Другої світової війни планувалося облаштувати як бальнеологічний курорт, оскільки тут виявлено багато лікувальних джерел.

Закарпатська область

Воловецький район

Висота Жденієво над рівнем моря біля 550 метрів, неподалік гора Пікуй (1405 м). Через село протікає ріка Жденієвка, придатна для купання влітку. Є бугель довжиною 850 метрів із перепадом висоти 200 метрів, пропускна здатність 400 чоловік на годину. Є прокат гірськолижного спорядження та снігоходів.

Турбаза «Пікуй» розміщена на висоті 650 м в околицях села Біласовиця, біля підніжжя гори Пікуй на відстані 25 кілометрів від райцентру Воловець. Турбазі «Пікуй» належать два бугеля довжиною 150 і 300 метрів.

Міжгірський район

Подобовець розміщений в частині Карпат, де збереглася недоторкана природа. Добиратися можна залізницею до станції Воловець, звідки до Подобовця йдуть автобуси, можня взяти таксі. Автобусом чи власним транспортом необхідно їхати до Воловця, далі 11 км до с. Подобовець. Через близькість до Воловця курорт часто називають Воловець-Подобовець. У селі є дерев’яна Миколаївська церква, 1785 р., на р. Пилипець – водоспад Шипот. Працює бугельний підйомник довжиною 1250 м, перепад висот 320 м є кілька трас довжиною до 1800 м, ділянки різної складності (з вершини траси складніші, початківцям рекомендується починати з половини). З верху підйомника можна піднятися на вершину Високий Верх (1598 м), звідки чудовими трасами можна спуститися на лижах та бордах. Не рекомендується йти в негоду, оскільки можна заблукати. Внизу схилу працює витяг довжиною 350 м (траса для початківців), є ще два бугелі довжиною до 500 км, але вони працюють нерегулярно. При бажанні на лижах можна переїхати на траси Пилипця.

Село Пилипець розташоване на північному заході Міжгірського району на кордоні з Воловецьким районом, 190 км від Львова, 135 км від Ужгорода. Перша згадка у 1463 р. Село одне з найбільших у Міжгірському районі, його населення складає понад 2 тис. чоловік. Пилипець розміщений на висоті 700-750 м, тому гори вкриті хвойно-листяними лісами. Середня температура січня складає від -5 до -7°С, липня – від 14 до 18°С. Достатній сніговий покрив утворюється з другої половини грудня, досягає двох метрів і тримається до початку квітня. Пилипець є відомим місцем зимового та літнього відпочинку, тут проходять туристичні маршрути до водопаду Шипіт, на хребет Боржави, вершини Великий Верх (1599 м), Стій (1679 м), Гимба (1497 м), Жид Магура (1517 м). Через село течуть річка Плошанка, потоки Пилипчик та Студений. Поряд з Пилипцем в котловині на річці Плошанка є водоспад Шипіт. У 7 км від Пилипця в с.Келичин поряд з автомобільною дорогою Воловець-Міжгір’я знаходиться лікувальне джерело мінеральної води, яка застосовується при захворюваннях органів травлення і серцево-судинної системи. В околицях села Пилипець знаходиться три бугельних витяги: на в’їзді в село – витяг бази “Затишок” (450м), на г. Гимба в Верхньому Пилипці – витяги “Боржавські полонини” (1500м.) та “Магура” (900м.). Тим, хто віддає перевагу лікуванню мінеральними водами, буде цікаво, що у с. Келичин, що у семи кілометрах від Пилипця, є джерело лікувальної мінеральної води, яку використовують для пиття та приготування ванн захворюваннях.

Витяг “Боржавські полонини” розташований на північному схилі гори Гимба (1497м.) біля її підніжжяЗараз це найдовший швидкісний бугельний витяг в українських Карпатах з двомісними бугелями. Довжина 1500м., перепад висот 400 м, пропускна здатність витягу – 600 чол/год. Працює з 9 до 17 години. Витяг за 7 хв доставляє гірськолижників до верхньої станції, розташованої на висоті 1163 м над рівнем моря. Середній кут нахилу траси коливається від 15 до 25 градусів. Є дві траси завдожки до 4000 м (найдовша траса в Україні) для лижників різного рівня підготовки, причому останні 300 метрів трас пологі і використовуються дітьми і початківцями. Працює ратрак. Зараз на базі витягу «Боржавські полонини» тут планується утворити один знайбільших гірськолижних комплексів України, у планах залучення у вигляді інвестицій біля трьох мільярдів гривень від київської компанії «Профіт-Менеджмент», швейцарських й австрійських інвесторів. У перспективі до 2012 року планується охопити три гори – Магура-Жиде, Гимбу, Високий Верх, всього територія займатиме більш ніж 500 га. Планується спорудження 20 підйомників, найближчим часом зокрема буде введений в дію крісельний підйомник довжиною 2,5 км.

Гірськолижний спуск “Затишок”. Витяг належить турбазі Затишок, розміщується в межах села Пилипець, у 13 км від м.Воловець. Довжина витягу 450 м, довжина траси 700 м, перепад висот 150 м, ширина траси 100 – 200 м, пропускна здатність 180 чол./год. Траса чиста, без кущів і дерев з різними за складністю ділянками. Любителі слалому можуть спускатися по залісненій частині траси.

Селище міського типу Міжгір’я до 1953 року мало назву Волове. Розташоване за 154 км на схід від обласного центру, в гірській улоговині, яку оточують полонини Боржава й Красна. Найвищі вершини, що знаходяться поблизу, на північному сході – Кам’янка (1587 м) і на південному заході – Кук (1365 м). Через селище проходять автошляхи Хуст-Міжгір’я-Воловець і Міжгір’я-Долина. Перша згадка – 1415 р. У Воловому полюбляв відпочивати чеський письменник Іван Ольбрахт. Є трикрісельний підйомник завдовжки 950 метрів, три траси траси завдовжки 2000, 2300, 1500 м, з перепадом висот біля 300 метрів. Також є бугельний витяг довжиною 400 метрів з перепадом висот у 85 метрів. Працює ратрак.

В письмових джерелах село Верхній Студений вперше згадується в першій половині ХVІ ст. На території села розміщено дві дерев’яні церкви ХVІІІст. та 1804 р побудови. Село Верхній Студений знаходиться біля дороги Воловець – Міжгір’я. Витяги споруджені наприкінці села, у трьох кілометрах від станції Бескид. Тут є два бугелі , один довжиною 800 метров, перепад висоти 160 м, довжина траси 1000 метрів. Інший бугель довжиною 1000 метрів з перепадом висоти 200 метрів та довжиною траси 1200 метрів. Спорткомплекс «Адреналін» має бугель довжиною 450 метрів.

Село Синевір біля знаменитого Синевирського озера. У 500 м від готелю «Теребля» споруджено бугель завдовжки 850 м з перепадом висот 280 метрів.

Рахівський район

Урочище Драгобрат знаходиться на висоті 1300 – 1400 м, на відстані 18 км від села Ясеня Закарпатської області. Урочище розміщується біля підніжжя гори Стіг (1707 м), поруч гори Жандарми і Близниця. Свидовецький хребет утворює півколо, що створює умови для наявності стійкого снігового покриву з листопада по травень. Через своє унікальне розміщення на Драгобраті взимку є достатньо снігу, навіть коли на інших курортах його немає. До Драгобрату можна добратися з селища Ясіня. В Ясінях необхідно пересісти на повнопривідний автомобіль, місцеві жителі пропонують транспортні послуги на центральній площі селища Ясіня, на так званій “біржі” поряд з турбазою “Едельвейс”. Відстань до урочища Драгобрат складає 14 км (відстань із села Кваси 18 км, але цією дорогою їздять рідко), дорога займає біля 40 хвилин. Підйомники Драгобрату споруджені на схилах гори Стіг і Жандарми. Вони бугельного типу і мають довжину від 500 до 1000 метрів. Схили гори Стіг досить пологі, крутизною 12 – 20 градусів, тому доступні навіть новачкам, однак є схил у 40 градусів, його як правило використовують сноубордисти.

Підйомник Драгобрат -1 розміщений у 100 м від Вершини Карпат. Бугель довжиною 1000 м належить готелю Драгобрат, є три траси різного рівня складності. Працює ратрак. Підйомник Драгобрат – 2 розміщується на відстані у 150 м від витягу Драгобрат-1. Бугель довжиною 800 м належить готелю Драгобрат. Внизу є кафе, готель Драгобрат, пункт прокату. Працює ратрак. Є ще два бугелі підйомників довжиною 250 метрів – один бугельний, інший мультиліфт, траси довжиною до 300 м для початківців. Усі чотири вищевказані підйомникі розміщені на горі Стіг (1707 м), довжина спуску може досягати трьох кілометрів, загальна довжина трас – біля десяти кілометрів. Гачковий мультиліфт знаходиться трохи нижче від основних підйомників біля притулку Драгобрат. Довжина – 500 м. Цікава і довга траса з гори Жандарм – підйом за допомогою ратраків за індивідуальним замовленням.

Бугель (тарілочний), який належить турбазі Вершина Карпат, має довжину 900 м. Внизу є траса для початківців, обладнана мультиліфтом довжиною 250 м. Працює ратрак. Біля підніжжя є кафе, колиба, прокат спорядження, можна покататися на снігоходах.

Близниця. Бугель довжиною 800 м належить готелю “Оаза”. Біля готелю “Оаза” є мультиліфт довжиною 250 м з трасою для початківців. Є дві довші траси і багато коротших. Внизу є ресторан. Працює ратрак.

Селище Ясиня розташоване на трасі Івано-Франківськ – Рахів за Яблуницьким перевалом, звідси недалеко до Буковелю і Драгобрату. Засноване селище в 1553 р. Воно розміщується між Свидовецьким та Чорногірським хребтами на берегах річок Лазещина і Чорна Тиса. У селі є дерев’яна церква Воснесіння Господнього (Струківська) 1824 р., костел апостолів Петра і Павла, краєзнавчий музей. У селищі є два бугельні підйомники. Один на горі Костирівка довжиною 400 м – перепад висот 70 м, ширина траси до 200 м, для початківців, 200 метрів від центру селища чи від турбази Едельвейс. Інший підйомник споруджений в урочищі Млаки, довжина – 800 м, перепад висот – 150 м, відстань від центру Ясині понад два кілометри, за фабрикою “Хутро”. Останній підйомник включають ближче до новорічних свят.

Перша письмова згадка м.Рахів – 1447 р. Містом в різний час володіли знатний угорський рід Ракоці та австрійський Габсбурги. Зараз населення біля 16 тисяч чоловік. Місто Рахів належить до найбільш грозових міст України, тут припадає до 43 грозових днів на рік. До того ж Рахів – найвисокогірніше місто України, його висота над рівнем моря 820 метрів. У цьому місті найбільший перепад висот між найнижчою (400 м) і найвищою (900 м) вулицями. Півтори кілометри від центра Рахова, на горі Менчул споруджено бугельний підйомник завдовжки 800 м, з перепадом висот 230 м, ширина траси 150 метрів, розрахована на середній рівень підготовки лижників.

Смт Кобилецька Поляна розміщується біля підніжжя гори Кобила. Відоме своїми мінеральними джерелами, на базі яких створено бальнеологічний курорт з лікувально-оздоровчим комплексом «Трембіта». Добиратися до селища міського типу Кобилецька поляна найкраще автобусом з Рахова, відстань біля 40 кілометрів долається за годину. Біля лікувально-оздоровчого комплексу «Трембіта» є бугель довжиною 250 м з перепадом висот 80 м і шириною траси 100 м.

Село Богдан розміщується біля підніжжя Чорногірського хребта, на висоті біля 600 м. Добиратися з Рахова автобусом, транспорт йде біля 20 хвилин. У селі на горі Борщевиця розміщується бугель завдовжки 1200 метрів, з перепадом висот у 300 метрів. Лижні траси довжиною 2500 м і 1500 м.

Великоберезнянський район

Гірськолижний комплекс Красія знаходиться на горі Красія (1036 м), недалеко від села Костріно, що лежить на трасі Львів-Самбір-Ужгород, 65 км від Ужгорода. Рекомендується для любителів тихого сімейного відпочинку, оскільки сервіс тут на досить високому рівні, а людей мало, оскільки це маловідомий курорт. Через м’який клімат тривалість лижного сезону до 70 днів. Споруджено один крісельний витяг (довжина 2250 м, працює з 9 до 17 год.), два бугельні витяги (довжина 600 і 1000 м, працюють з 10 до 16 год.), витяг для початківці (довжина 200 м), всі витяги (крім витягу для початківців) ведуть на вершину гори, там можна змінювати трасу і відповідно підйомник. Траси розраховані на початківців та підготовку середнього рівня. Довжина трас 700 – 3000 м, ширина схилів 30 – 60 м. Працює ратрак. Якщо крісельна дорога не працює, до бугельних підйомників доставляють на санках чи трактором.

Перечинський район

До села Тур’я Пасіка слід добиратися поїздом Ужгородського напрямку до станції Свалява або Ужгород, зі Сваляви можна взяти таксі. Зі Сваляви власним траспортом слід їхати в сторону села Поляна, далі – за вказівниками. Біля туркомплексу Воєводино є бугель довжиною 500 м, довжина траси 600 м, перепад висот 100 м. Траси середнього рівня складності.

Відпочинок в Лумшорах цікавий в будь-яку пору року. На курорті є сауни, бані, спортивні майданчики. Взимку можна покататися на гірських лижах, влітку можна вийти на гору Сокілець, відвідати печеру Протятий камінь, озера «Сині болота», водоспади в Лумшорах і в урочищі Шипот. В селі є мінеральні джерела, які використовуються для пиття, а також для купання. Бугель довжиною 400 м. Траси всіх рівнів складності. Прокат спорядження, послуги інструктора.

Районний центр Перечин розташований на висоті 150 – 200 м біля ріки Уж. Назва містечка походить від слова «перетин», оскільки тут перетиналися шляхи. Місто вперше згадується в угорських документах під 1399 р. У туристичному комплексі Воєводино є бугель довжиною 500 м, мультиліфт для дітей. Рекомендовано початківцям.

У селі Новоселиця є новий бугель довжиною 1100 м. Працюють ратраки, є прокат спорядження, автомобільна стоянка. Курорт буде розширятися – інвестори заявляють про можливі вкладення 80 млн. євро.

Згідно з проектом нового гірськолижного комплексу, Полонина-Руна братиме свій початок у Тур’я Поляні. У підніжжі гір будуть встановлені гірськолижні підйомники. Цей, за попередніми прогнозами, найбільший гірськолижний туристичний комплекс в Україні, простягатиметься на території сіл Тур’я Поляна, Полянська Гута, Липовець, Лікіцари

Мукачівський район і місто Мукачеве

Чинадієво. Туристично – оздоровчий комплекс розташований в мальовничому урочищі між річками Синявка та Бистрявка, поруч із водопадом Скакало. Поряд з турбазою «Водограй» є бугельний підйомник довжиною 400 м, є прокат лиж.

Санаторій “Синяк” розташований біля гори Синяк на висоті 450 м. Лікувальне Синяцьке джерело вперше згадується в ХVІІІ ст. У 1922 р. граф Шенборн побудував тут купальню, з тих пір це відомий бальнеологічний курорт. Синяк розміщується в мальовничій долині річки Матієва, недалеко від озера Синякської улоговини. Тут виявлено мінеральну воду “Синяк” – слабосульфідна, сульфатна натрієво-кальцієва маломінералізована, за її допомогою лікують хвороби нервової системи, опорно-рухового апарату, сечостатевої системи, органів травлення, дихання, кровообігу, ендокринної системи. Споруджено два бугеля – 1000 м і 400 м, є мультиліфт для дітей. Траси розраховані як на початківців, так і на досвічених лижників. 2 витяги бугельного типу, один довжиною 950 м з перепадом висот 220 м і пропускною здатністю 1000 чол. на годину, другий для дітей, довжиною 300 м з перепадом висот 50 м.

Село Лисарня. Біля туристично-оздоровчого комплексу “Білочка” є бугельний підйомник довжиною 300 м, перепад висот – 30 м. Траси розраховані на початківців і дітей. Можна кататися на лижах, сноубордах, санках.

Свалявський район

Голубине. Кліматичний, бальнеологічний курорт в долині річки Пінія, між селами Голубине і Поляна. Тут виявлено вуглекислі борні гідрокарбонатні натрієві мінеральні води, у пляшки розливають води “Лужанська”, “Лужанська-7”. Тут лікують захворювання органів травлення, порушення обміну речовин, хвороби систем кровообігу, дихання, нервової, ендокринної, сечостатевої, кістково-м’язової.

Село Солочин розміщується між горами Крехая і Тесаник, на висоті біля 350 метрів. Перша згадка – 1430 р. Назва села походить від слів “солоч”, що означає “сіль”. Село Солочин розташоване в 7 км на північ від районного центру і залізничної станції Свалява на магістралі Чоп-Львів-Київ-Москва. В селі є 15 джерел мінеральних вод, у підніжжі гори Тесаник є сірководневе джерело. В ур. Біласовиця знаходиться джерело мінеральної води “Вовків квас”. За часів Австро-Угорщини Чехії цією водою керував єврей Вовк так в народі і залишилася назва “Вовків квас”, яка під назвою “Панонія” в ХІХ ст. йшла на експорт в Західну Європу. Курорт Квітка полонини розміщений на березі ріки Піна, притока ріки Латориця. Висота – біля трьохсот метрів. Окрім чудового зимового і літнього відпочинку курорт славиться мінеральними гідрокарбонатно-натрієвими водами, які подаються у бюветі безпосередньо зі свердловини, тут можна спробувати три типи води – “Лужанська-7”, “Лужанська-4” та “Поляна квасова”. Гірськолижний сезот триває з грудня до кінця березня. Три підйомники (один бугель і два мультиліфта, всі мають біля 500 метрів довжини і перепад висот біля 200 метрів) ведуть на гору висотою 860 метрів. Усього є три траси довжиною кожна біля кілометра з перепадом висот понад 200 метрів, ширина трас – 50 метрів.

Бальнеологічний курорт Поляна розміщується на висоті 290 м, в долин ріки Пінія, притоки ріки Латориця. Тут виявлено вуглекислі, борні гідрокарбонатні, натрієві води. Тут лікують хронічні захворювання органів травлення, порушення обміну речовин, хвороби системи кровообігу, дихання, кістково-м’язової системи, невової, ендокринної, сечостатевої систем. Полянські мінеральні води “Поляна купель” та “Поляна квасова” цінуються здавна, вперше їх лікувальні властивості згадуються в ХІІ ст. У 1868 році тут споруджуються перші купелі, на початок ХХ ст. Поляна стає відомим європейським курортом – тоді місцева мінеральна вода отримала золоту медаль на Паризькій виставці мінеральних вод, з того часу було кілька десятків різноманітних призів і премій. У селі є два санаторії – “Сонячне Закарпаття” та “Поляна” (спеціалізація – лікування органів травлення), які разом з приватним сектором утворюють затишний бальнеологічний курорт з поштою, кафе, барами, ресторанами, магазинами, спортивними майданчиками – є практично все, що потрібно для комфортного відпочинку. На горі Стрижиліц є бугель довжиною в 300 метрів, перепад висот 40 метрів, ширина траси 150 метрів. Рекомендується початківцям для навчання катання на лижах та сноубордах. Є прокат спорядження, заклади харчування.

Хустський район і місто Хуст

Санаторій “Шаян” знаходиться за 18 км від м. Хуст, на схилах Виторлаг — Гутинского хребта на висоті 210 м над рівнем моря. Лікування відбувається мінеральною водою “Шаянська”, яка за властивостями наближається до “Боржомі”, “Єсентуки”, та “Віші-Селестон” (Франція). Добиратися від м. Хуст маршруткою або власним автомобілем в с. Шаян. Біля санаторію «Шаян» на горі Лопош (460 м) є бугель довжиною 300 метрів і перепадом висот 30 метрів. Рекомендується для початківців та дітей.

Село Велятино цікаве тим, що тут є єдине стадо в Україні буйволів. Батьківщина буйволів – Камбоджа, В’єтнам. Ці тварини потрапили сюди майже вісімсот років тому з монголо-татарськими завойовниками і відтоді розводилися закарпатцями, однак поголів’я скорочувалося зараз залишилося це останнє стадо з 20 особин. Велятино також відомий бальнеологічний курорт з термальними мінеральними водами. Біля водолікарні з термальними джерелами «Теплі води» є бугельний підйомник довжиною 200 м з перепадом висот у 20 м. Біля санаторію «Нарцис» є бугель довжиною 450 м. У п’яти кілометрах від Велятино є бугель довжиною 800 метрів.

Місто Хуст розміщується у Мармароській котловині, при впадінні Ріки до Тиси. Відоме замком Паланок, який споруджувався протягом ХІ – ХVІІІ ст. Біля туристично-оздоровчого комплексу «Нарцис» є бугельний витяг довжиною 250 м.

Берегівський район і місто Берегово

Місто Берегово. Перша згадка – 1141 р. У ХІІ ст. саксонські поселенці збудували тут храм у центрі поселення, який після перебудов зберігся донині. 1247 р. король Бейла ІV надав місту статус королівського. Сьогодні Берегове відоме своїми винами, марочні вина розливають на Берегівському винзаводі. У місті є термальні джерела, які використовуються у лікувальних та розважальних цілях для купання. Біля учбово-спортивної бази «Закарпаття» є підйомник довжиною 300 м, з перепадом висот 50 м. Підйомник працює по мірі наявності снігу, про роботу слід уточняти по телефону бази “Закарпаття”.

У селі Косино у лікувальних цілях використовуються термальні води.

Тячівський район

Село Усть-Чорна було засноване німецькими колоністами ХVІІІ ст., однак під час Другої світової війни всі німці виїхали в Німеччину. Село розміщується в Горганах, на висоті біля 500 м. Через село протікає ріка Тересва. Довкола вершини Унгаряска (1707 м), Темпа (1634 м), Гропа (1494 м). На території турбази «Ялинка» є бугель довжиною 400 метрів із перепадом висот 100 метрів. Траси довжиною до 1500 м різного рівня складності.

Смт Солотвино – солені озера, використовуються у лікуванні рухового апарату та органів дихання, шкірних захворювань.

Чернівецька область

Місто Чернівці

Гора Цецино. Довжина підйомника 285 метрів, траси – понад 400 метрів. Є прокат лиж, сноубордів, санок. Добратися до спортивно-оздоровчого комплексу можна автобусом четвертого маршруту. Від кінцевої зупинки – 10 хвилин ходьби. Планується штучне освітлення, встановлення снігових пушок, будівництво котеджів для відпочинку.

Герцаївський район

У селі Горбовому є бугельний витяг довжиною 300 м. Найближчим часом буде встановлено 4 підйомники , які обслуговуватимуть лижний спуск довжиною 1300 метрів. Дві траси довжиною по 350 м кожна похилі та широкі (до 150 метрів), працюють 14 снігових гармат, є штучне освітлення. Можна купатися на лижах та сноутюбах. Є прокат, який нараховує 400 пар сучасних лиж, біля витягу є кафе.

Вижницький район

Назва гірськолижного комплексу «Мигово» походить від одноіменного села, що знаходиться поблизу. Добиратися можна з Вижниці та Чернівців автобусом.На території турбази «Мигово» є бугель довжиною 1200 м (дві траси середнього та складного рівня – 1100 м, ширина 50 метрів та довжиною 1240 метрів, перепад висот 250 м, ширина траси 45 м), бугель довжиною 600 м, два мультиліфта довжиною 200 м кожен (довжина траси 200 м, ширина 40 м). Загальна довжина трас понад 3000 метрів. Є можливість кататися на лижах, сноубордах, сноутюбах. Є свій прокат лиж, саней, послуги інструктора.

У селі Берегомет на горі Стіжок планується спорудити гірськолижні витяги, детальнішої інформації на жаль не має.

Путильський район

Туркомплекс Німчич розміщується на перевалі Німчич (586 м), на межі Путильського і Вижницького районів. На території туркомплексу розміщено два бугеля (400 і 800 м) і мультиліфт для дітей довжиною 150 м. Працює прокат спорядження, сноубордів, саней, снігоходів, послуги інструктора. На трасах працює ратрак, є нічне освітлення. Є можливість політати на параплані.

Хмельницька область

Сатанів – бальнеологічний курорт. Родовище мінеральної води “Збручанська” відрито у 1966 році, вода типу “Нафтуся”. Вода “Збручанська” покращує виділення жовчі, шлункову і панкреатичну секреції, знижує рівень глюкози в крові при цукровому діабеті другого типу, покращує кровопостачання кісткового мозку, має мочегінну, протизапальну і протимікробну дію, покращує обмін речовин в організмі.

Вінницька область

Хмільницький район і місто Хмільник

Хмільник – бальнеологічний курорт, природні лікувальні чинники: мінеральні радонові води Новохмільницького і Хміль-ницького родовищ (ділянки “Курортний” і “Голодкинський”) характеризуються як мінеральні слаборадонові-середньорадонові гідрокарбонатні магнієво-кальцієві води слабкої мінералізації, також використовуються торф’яні пелоїди Войтовецького родовища. Тут лікують захворювання органів опори і руху, ревматичні хвороби, серцево-судинні захворювання, хвороби нервової системи, ендокринної системи, захво-рювання шкіри, сечостатевої системи і травлення.

Курорти України

Україна має давню історію, однак як незалежна держава у сучасних кордонах існує з 24 серпня 1991 року, утворена в межах Української Радянської Соціалістичної Республіки Радянського Союзу. Україна простягається зі сходу на захід на 1316 км, з півночі на південь на 893 км. Держава межує з Польще, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою, Білоруссю, Росією. Береги країни омиваються Чорним та Азовським морями. Площа – 603 тисячі квадратних кілометрів, населення – біля 45 мільйонів чоловік.

Територія України рівнинна, Карпати та Кримські гори займають лишень п’ять відсотків від загальної площі. Клімат нерівномірний – середня температура січня на півночі країни складає вісім градусів морозу, тоді як в районі Ялти – плюс чотири. Однак в цілому середньорічна кількість опадів (біля 500 мм) зумовлює наявність стійкого снігового покриву біля 2-3 місяці на рік на всій території України. Горбиста місцевість є практично у всіх куточках нашої держави. Природні і географічні фактори у поєднанні із сучасними технологіями дозволяють споруджувати гірськолижні витяги практично у будь-якому куточку України. Зокрема у Києві і Харкові зимові види спорту є звичними, в Маріуполі через теплий клімат гірськолижний витяг працює значною мірою за рахунок штучного напилення снігу. У Криму сніг тривалий час тримається на високогір’ї Кримських гір. Зимові види спорту є чудовим відпочинком, тому він набуває все більшої популярності і стрімко розвивається як кількісно, так і якісно по всій Україні. Гірськолижний спорт розвивається в Карпатах, Києві, Харкові, Дніпропетровську, Полтаві, Маріуполі, Криму.

Волинська область. Шацькі озера – курортно-відпочинкова зона.

Київська область. Конча-Заспа – бальнеологічний, кліматичний курорт, розташований в Київської області, в лісовій зоні. Природні лікувальні чинники: сприятливі кліматичні умови, хвойно-листяні ліси, мінеральні радонові води. Тут лікують захворювання серцево-судинної, дихальної, нервової, сечостатевої, ендокринної систем, кістково-м’язової системи, травлення і порушення обмінних процесів. Пуща-Водиця – кліматичний курорт в зоні хвойного лісу на північній околиці м. Києва. Природні лікувальні чинники: сприятливий клімат хвойних лісів. Тут лікують неспецифічні захворювання органів дихання, захворювання серцево-судинної, нервової систем.

Полтавська область. Курорт Миргород – бальнеологічний питний і грязьовий курорт в лісостеповій зоні Полтавської області. Природні лікувальні чинники: маломінералізована хлоридна натрієва вода, мінеральні йодобромні хлоридно-натрієві розсоли, торф’яні пелоїди в заплаві річки Хорол. Тут лікують захворювання органів травлення, порушення обміну речовин, кровообігу, дихання, кістково-м’язової системи, нервової, ендокринної, сечостатевої, хвороби шкіри.

Харківська область. Курорт Березівські мінеральні води – бальнеологічний питний курорт степової зони Харківської області. Природні лікувальні чинники: гідрокарбонатні, різного катіонного складу з підвищеним вмістом органічних речовин, кремнієві води. Тут лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, порушення обміну речовин, хвороби систем кровообігу, дихання, ендокринної, сечостатевої, кістково-м’язової, нервової. Рай-Оленівка – бальнеологічний питний курорт в Харківській області, розташований за 12 км від м. Харкова в листяному лісі. Природні лікувальні чинники: мінеральні води слабомінералізовані гідрокарбонатні різного катіонного складу з підвищеним вмістом органічних речовин. Тут лікують хвороби шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин, реабілітація хворих в поставарійному періоді Чорнобильської катастрофи.

Крим. Ялта – найстаріший кліматичний приморський курорт в Криму. Природні лікувальні чинники: сприятливі умови передгірського приморського субтропічного клімату північносередземноморського типу, ландшафтотерапія, маломінера-лізована сульфатно-гідрокарбонатна різного катіонного складу мінеральна вода свердловини №6837 м. Ялти Тут лікують специфічні і неспецифічні захворювання органів дихання, кровообігу, кістково-м’язової системи, нервової, ендокринної, порушення обмінних процесів, захворювання шкіри. Алупка – приморський кліматичний курорт в Криму. Лікувальні пляжі – галькові. Тут лікують специфічні захворювання органів дихання. До Великої Ялти належать курорти Гурзуф, Гаспра, Кореїз, Лівадія, Массандра, Берегове, Місхор, Нікіта, Сімеїз, Кацивелі, Форос, Отрадне, Паркове, Понизовка. Алушта – кліматичний приморський передгірний курорт в Криму. Морські пляжі – галькові і піщані. Відмічається сприятливе поєднання морського повітря і повітря гірських лісів. Тут лікують хвороби системи кровообігу, дихання, нервової системи, порушення обміну речовин, хвороби шкіри. До Великої Алушти належать курорти Партеніт, Рибаче, Лазурне, Сонячогірське, Малорічинське, Привітне, Утес. Курорти Центрального Криму – Сімферополь, Перевальне, Научне, Бахчисарай. Курорти Севастополя – Севастополь, Балаклава, Кача, Любимовка, Орловка, Інкерман. Курорт Євпаторія – старий приморський бальнеогрязьовий і кліматичний курорт. Знаходиться на березі Каламітської затоки Чорного моря. Природні лікувальні чинники: сприятливі кліматичні умови чорноморського курорту, мулові пелоїди, ропа Мойнакського озера, мінеральні термальні хлоридно-гідрокарбонатні натрієві води, бромисті хлоридні натрієві води високої мінералізації, гідрокарбонатно-хлоридна натрієва борна, гідрокарбонатна хлоридна натрієва мінеральна вода. Тут лікують захворювання опорно-рухового апарату, нервової, серцево-судинної, дихальної систем, сечостатевої, ендокринної, системи травлення, порушення обмінних процесів, шкіри, наслідків радіаційної дії. Курорт Саки – старий бальнеогрязьовий приморський курорт в західній частині Криму. Природні лікувальні чинники: мулові сульфідні пелоїди Східного басейну Сакського озера; ропа Сакського озера високої мінералізації, слабомінералізована гідрокарбонатно-хлоридна хлоридно-гідрокарбонатна натрієва термальна вода (температура +45°С). Тут лікують захворювання нервової системи, опорно-рухового апарату, системи кровообігу, дихання, сечостатевої системи, ендокринної, шкіри, порушення обміну речовин. Курорти Західного Криму – Угловоє, Чорноморське, Ніколаєвка, Мирний, Оленівка, Окунівка, Заозерне, Поповка, Пісчане, Стерегуще, Штормове. Феодосія – приморський кліматичний бальнеогрязьовий курорт в Криму. Знаходиться за 116 км від м. Сімферополя на березі Феодосійської затоки. Природні лікувальні чинники: приморський, степовий клімат, сульфатно-хлоридна натрієва вода, сульфідні хлоридні натрієві води. Тут лікують: захворювання органів дихання, травлення, опорно-рухового апарату, нервової системи і органів кровообігу. До курортів Східного Криму належать Новий Світ, Судак, Коктебель, Курортне, Керч, Старий Крим, Морське, Орджонікідзе, Берегове, Пісочне, Приморський, Щолкіно, Мисове, Новоотрадне, Нижнєзаморське.

Одеська область. Одеса – бальнеогрязьовий кліматичний приморський курорт включає групу: Куяльник, Лузановка, Хаджибей, Лермонтовський, Аркадія, Великий Фонтан, Чорноморка, Кароліно-Бугаз, Затока, Приморський, Лебедєвка, Мала Долина. Природні лікувальні чинники: мінеральні води хлоридні натрієві, гідрокарбонатно-сульфатно-хлоридні натрієві, хлоридні натрієві з підвищеним вмістом метакремнієвої кислоти, що використовуються для внутрішнього і зовнішнього вживання, мулові сульфідні пелоїди Куяльницького і Шаболатського лиманів. Тут лікують захворювання органів травлення, опорно-рухового апарату, ураження центральної і периферичної нервової систем, серцево-судинної, дихальної, сечостатевої, ендокринної систем.

Миколаївська область. Очаків – кліматичний курорт на Чорноморському узбережжі, розташований за 70 км від м. Миколаєва і 150 км від м. Одеси. Поєднання степового і морського клімату, дрібнопіщані пляжі додають особливої цінності курорту в лікуванні неспецифічних захворювань органів дихання, кровообігу, кістково-м’язової системи, нервової, ендокринної і сечостатевої систем. Також в області є курорт Коблево.

Запорізька область. Кирилівка – кліматичний і грязьовий приморський курорт місцевого значення в Запорізькій області. Знаходиться на березі Азовського моря і Утлюгського лиману, відокремленого від моря піщаною косою. Природні лікувальні чинники: мулові сульфідні пелоїди, ропа Утлюкського і Молочного лиманів хлоридно-сульфідного натрієво-кальцієвого типу, хлоридні натрієві розсоли. Тут лікують захворювання опорно-рухового апарату, нервової системи, дихання, гінекологічна патологія. Курорт Бердянськ – бальнеологічний, грязьовий і кліматичний приморський курорт, розташований на північному березі Азовського моря в Запорізькій області. Природні лікувальні чинники: приморський клімат, мулові пелоїди, ропа лиманів, мінеральні хлоридні натрієві йодо-бромні води, слабомінералізована хлоридна натрієва мінеральна вода “Бердянська”. Тут лікують хвороби опорно-рухової системи, кровообігу, органів дихання, нервової системи, ендокринної, сечостатевої системи, порушення обміну речовин. До морських курортів належить Приморськ.

Херсонська область. Морські курорти Скадовськ, Залізний Порт, Гола пристань, Лазурне, Хорли, Арабатська Стрілка (Генічеськ, Генічеська Горка (Генгорка), Счастливцево, Стрелково).

Донецька область. Слов’яногірськ – кліматичний курорт, за 34 км від м. Слов’янська. Знаходиться в долині річки Сіверський Донець. Пляжі – піщані.Природні лікувальні чинники: сприятливий клімат лісової зони, мінеральна вода хлоридно-сульфатна кальцієва, натрієво-кальцієва, залізиста слабкої мінералізації.Тут лікують неспецифічні захворювання легенів, хвороби нервової, серцево-судинної систем, органів дихання, травлення, кістково-м’язової системи, сечостатевої, ендокринної систем і шкіри. Слов’янськ – найстаріший бальнеогрязьовий курорт степової зони в Донецькій області. Природні лікувальні чинники: мулові сульфідні пелоїди і ропа озера Ріпного, джерела мінеральних хлоридних натрієвих і хлоридно-сульфатних магнієво-кальцієво-натрієвих вод різної мінералізації. Тут лікуютьзахворювання органів опорно-рухового апарату, нервової, серцево-судинної, сечостатевої, ендокринної систем, органів дихання і травлення. Морські курорти -Мелекино, Седово.

Курорти, санаторії і лікування органів зору в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *