Як шукати стародавні поселення та городища?

Невеличкий пагорб над рікою - трипільське поселення з пізнішими нашаруваннями

Невеличкий пагорб над рікою – трипільське поселення з пізнішими нашаруваннями

Здавалось би стародавні поселення всі знайдені, або для того, щоб їх виявити, потрібно обов’язково читати археологічний реєстр і слідувати важким вказівкам прив’язки до місцевості. Однак зі свого досвіду я навчу шукати поселення у будь-якій місцевості. 

Стародавні поселення і городища – як шукати

Пошук старих поселень уздовж рік

Думаєте це курган - ні це вигорнута земля з меліоративного озерця

Думаєте це курган – ні це вигорнута земля з меліоративного озерця

Відразу скажу, що археологічна література описує, як шукати старі поселення, але я напишу із власного досвіду. Чому я шукав поселення, що у мене іншої роботи не було?

Просто я люблю ранкові прогулянки, і раніше їх здійснював уздовж рік. А уздовж рік може бути багато цікавого. Отже – йдете вздовж ріки і дивитися на рельєф. Як правило, рівнинні ріки колись були заболоченими. Зараз цих боліт не видно, оскільки всюди в радянський час проводили меліорацію, осушуючи поля різними канавами.

Однак місцевість слід візуально поділити на низинні ділянки і височини. Стоячи уздовж ріки, якщо немає значних пагорбів, можна на багато кілометрів бачити, як низовину перетинають невеликі пагорби 3 – 5 метрів заввишки. Саме такі пагорби обирали стародавні люди для своїх осель. Причому в різний час – від енеоліту до часів Київської Русі.

Глиняна обмазка і уламок трипільської кераміки - сліди оранки

Глиняна обмазка і уламок трипільської кераміки – сліди оранки

Справа в тому, що на таких невеликих пагорбах легко копати криницю, його не затоплює паводок і він не дуже виділяється на місцевості, що дуже важливо під час військових нападів, коли ворога потрібно було запримітити раніше, ніж він запримітить об’єкт грабежу. Так що якщо на низинній частині ріки є горбочок, швидше за все на ньому було поселення або принаймні окреме житло.

За принципом пошуку горбочків на річковій заплаві дуже допомагають вишки електропередач – біля рік саме в місцях поселень стоять електричні опори, особливо, якщо це високовольтна лінія. Тим, хто ходить з металодетекторами, потрібно бути обережним – біля високовольток та мобільних вишок ходити не тільки даремно (сигнал детектора глушиться), але й небезпечно – мені розповідали про те, що металошукач може згоріти під високовольтними лініями, біля мобільних вишок та навіть над підземними кабелями.

Також слід враховувати освітленість сонцем. Сторона має бути південною і отримувати достатню кількість сонячного тепла упродовж дня. Це відповідь на запитання, який берег ріки обирати. Люди селилися на великих ріках, але там були заможніші і сильніші жителі. Ті, хто був слабший і бідніший, селилися по притоках рік, так що навіть невелика ріка шириною півтори метри може бути рікою з поселеннями.

Пошук городищ

Канава - рів городища, поглиблений під меліоративний канал, такі метаморфози

Канава – рів городища, поглиблений під меліоративний канал, такі метаморфози

Городища часто виникали на високих річкових мисах. В основному потрібно шукати притоку до більшої ріки, яка дає глибокий яр. В такому місці утворюється річковий мис, який у давнину перетинали валом.

Вал може бути слабопомітним, оскільки рів глибиною в два метри і вал заввишки в два метри за 1000 років стає просто рівчаком півметрової глибини і горбочком півметрової висоти, він буде схожий на військовий окіп. Тільки військовий окіп бруствером повернутий у бік поля, а вал має у бік поля рів, тримаючи позаду ріку. Більш ранні вали, наприклад трипільські укріплення настільки запливають, що навіть значні вали часто видно тільки в археологічному розрізі при розкопках, на місцевості це – рівне місце, особливо якщо на полі здійснюються оранки.

Пошук військовий таборів

А це вже курган, він був включений в оборону городища, можливо на ньому була сторожова вежа

А це вже курган, він був включений в оборону городища, можливо на ньому була сторожова вежа

Думаєте військовий табір – це величезне укріплення на місці великих битв? Зовсім не обов’язково. Якщо є укріплення, його обов’язково штурмували чи облягали. Причому йшли великими силами. Вони повинні були десь біля фортеці розміститися. Ці люди місили ногами болото, в яке падали їхні речі.

Так що за межами укріплень завжди теж можна знайти багато цікавого. Тільки потрібно дивитися по рельєфу, де було зручніше розміститися нападникам. З фортеці інколи робили вилазки, причому посеред ночі чи в погану погоду, тому такі міні-битви також містять багато цікавого.

Пошук стародавніх шляхів

Ці безкраї поля на пагорбах - поселення трипільської культури та їх супутників - лінійно-стрічкової кераміки

Ці безкраї поля на пагорбах – поселення трипільської культури та їх супутників – лінійно-стрічкової кераміки

Стародавні шляхи часто співпадають із сучасними, однак в давнину вони частіше ішли повз ріки, особливо коли річковий беріг високий. Зараз тут – польові тракторні дороги.

Потрібно вираховувати стародавні поселення та городища і шукати назручніший шлях сполучень на місцевості.

Різноманітні історико-археологічні матеріали читайте тут.

Також можете прочитати статтю про типи археологічних пам’яток.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *