Заліщицький замок в місті Заліщики

Ратуша, перебудована із заліщицького замку

Ратуша, перебудована із заліщицького замку

У місті Заліщики Заліщицького району Тернопільської області був замок, який пізніше перебудували на ратушу.

Заліщицький замок в місті Заліщики

Дністровський курорт Заліщики

Заліщицький пляж на початку ХХ століття

Заліщицький пляж на початку ХХ століття

Заліщики у минулому називалися Заліще, польська назва – Zaleszczyki. Заліщики розміщені на своєрідному півострові, який утворює ріка Дністер. Це місце добре захищене природою не тільки для оборони, а й від навколишніх вітрів та холодного повітря. Тут клімат дуже теплий, зараз ці особливості використовуються для вирощування різної садовини, насамперед огірків, помідорів та перцю. А в минулому це був знаний на всю Польщу Дністровський курорт. Поляки набудувати тут пансіонатів, багато з яких збереглося донині. Пляж на Дністрі був знаменитим – йому зробили благоустрій і навіть щороку привозили пісок.

Пароплав на Дністрі

Пароплав на Дністрі

Польща, на відміну від Австро-Угорщини не мала доступу до теплого моря, тому для неї єдина можливість пляжного відпочинку були дністровські береги, де був теплий м’який клімат, і водойма, на якій можна було порибалити і відпочити. Також поляки дуже любили історію, а Дністер асоціювався у них з їхнім героїчним минулим, коли вони відбивалися від татар та турок.

Ця сприятлива для життя місцевість була заселена з часів палеоліту і відтоді люди жили в Заліщиках постійно, їхні сліди знаходять археологи.

Заліщицький замок

Палац у Заліщиках

Палац у Заліщиках

Перша згадка Заліщиків – 1340 рік, наступного разу місто згадувалося у 1454 році, тоді власником був Теородик Бучацький. Заліщики виникли як хутір села Дубрівляни і в давні часи мали назву Залісся, ця назва по-різному трансформувалася упродовж наступних століть. Однак суть залишалася тією ж – поселення за лісом. У 1493 році місто згадується під назвою Заліще, у 1578 році вперше Заліщики згадуються під своєю сучасною назвою.

У 16 столітті споруджується мурований замок у вигляді прямокутника з чотирма баштами за по кутах. Також були земляні вали і рів. Місто важко пережило 17 століття, у 1672 – 1699 роках тут хазяйнували турки, причому населення практично повністю залишило ці місця. У турок існував “податок кров’ю” – дівчата забиралися у рабство, хлопці ставали яничарами. Вільнолюбиві поляки та українці, звичайно, не могли такого стерпіти.

Герб Заліщиків

Герб Заліщиків

У 18 столітті Заліщики перебувають у власності Любомирських, наприкінці століття власником стає Станіслав Понятовський, а заліщицький замок стає мисливським замком Понятовських.

На початку ХІХ століття замок перебудовують на ратушу. Причому були використані і стіни і башти замку, так що ядро цієї невеликої фортеці збереглося, на стінах проглядувалися бійнці. Периметр обріс магазинчиками, збереглися підземелля, які використовувалися для господарських потреб.

Центральна частина Заліщиків забудована австрійськими будиночками

Центральна частина Заліщиків забудована австрійськими будиночками

У 1750 році було затверджено герб Заліщиків, на якому центральне місце займала ратуша. Звичайно, Заліщики віддавна було містом, що було підтверджено наданням Магдебурзького права у 1766 році.

Ратуша-замок була зруйнована восени 1968 року радянською владою. На місці неї зробили клумбу із пам’ятником Леніну. Звичайно, пам’ятника зараз немає, а клумба залишилися. Під клумбою мали бути замкові підземелля. Звичайно, це пусте місце можна було б відбудувати, оскільки фундаменти заліщицького замку нікуди не ділися.

Червоноградський замок біля Заліщиків

Червоноградський замок біля Заліщиків

Заліщики із гори у Хрещатику

Заліщики із гори у Хрещатику

Тут був заліщицький замок

Тут був заліщицький замок

Поблизу – замок і водоспад у Червонограді, курорт Касперівці. Навпроти Заліщиків – скельний монастир у селі Хрещатик.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *