Струсівський замок в селі Струсів

Урочище Чортова Дебра у Струсові з монастирською церквою Святого миколи - тут був струсівський замок

Урочище Чортова Дебра у Струсові з монастирською церквою Святого миколи – тут був струсівський замок

Струсівський замко був у селі Струсів Теребовлянського району Тернопільської області. Старі назви поселення – Підбугорище, Підбогородиче, Підбугороще, Підбугородичин.

Струсівський замок в селі Струсів

Загальний вигляд Струсова

Загальний вигляд Струсова

Поселення засновано на своєрідному півострові, який утворює ріка Серет. Уперше Струсів згадується в 1434 році під назвою Подгородиче, воно було власністю Януша з Ориніна. В наступному 16 столітті село переходить у власність Струсівських і переймає їхню назву. Як правило, шляхетський рід брав свою назву від населеного пункту, хоча бувало і навпаки, як ми це бачимо на прикладі Струсова.

В 16 столітті починаються часті напади татар. В 15 столітті татари практично не нападали на ці землі, оскільки після битви під Синіми Водами татарські хани знаходилися у вассальній залежності від литовських князів. Однак ситуація змінилася наприкінці 15 століття, коли Крим захопили турки, хани визнали султана своїм володарем і одразу почалися нищівні походи в Галичину, особливо було спустошене Поділля.

Костел Святого Антонія у Струсові

Костел Святого Антонія у Струсові

Звичайно, спорудження замку було питанням не просто престижу, а банального виживання. Татари намагалися обходити укріплення, оскільки основною зброєю у них була мобільність, тому навіть незначна фортеця могла захистити від великої татарської орди. У Струсові власники споруджують замок. Можливо він спершу був з дерева, однак у цій місцевості немає недостачі в камінні, тому він швидко став мурованим. Під мурами виросло місто, яке невдовзі отримало Магдебурзьке право.

Палац Лянцкоронських у Струсові

Палац Лянцкоронських у Струсові

На початку 17 століття замок був значно укріплений, він був розміром сто на півтори сотні метрів, укріплення були комбіновані – вали, рови, дерев’яні стіни та кам’яні мури з баштами.

Струсів був розміщений на торгівельному шляху, тому у 1610 році власник Микола Струс випросив право на проведення двох щорічних ярмарків, а торги могли проводитися щотижня.

У 1627 році після  смерті Миколи Струса власницею Струсова стала його вдова, після її смерті власником міста став Адам Калиновський, зять Струса. Інший зять Олександр Сенінський також хотів успадкувати містечко, однак нічого не домігся.

Палац у Струсові

Палац у Струсові

У 1648 році Струсівський замок захопили козацькі війська. Згодом внаслідок династичного шлюбу Струсовим заволоділи Потоцькі. В наступні роки Струсів був дуже зруйнований, тому у 1771 році Струсову повторно надали Магдебурзьке право.

У 1780 році Лянцкоронські купили місто у Потоцьких. На початку ХХ століття графиня Лянцкоронська розібрала залишки замку. Згодом власником міста став Володимир Баворовський, який продає місто Йозефу Голуховському.

Палац у Струсові у давнину

Палац у Струсові у давнину

Стара фотографія інтер'єру палацу

Стара фотографія інтер’єру палацу

Замок був в урочищі Чортова Дебра, зараз тут стоїть церква Святого Миколи, наскільки я знаю, тут василіянський монастир, церкву добре видно на горі справа, якщо їхати в бік Тернополя. Від замку збереглися вали і рови. Оскільки місце не забудована, відновити фортецю по підмурках не складає особливої проблеми (якщо є гроші, звичайно). У селі збереглася стара синагога та палац, який спорудили у 18 столітті Лянцкоронські, костел Святого Антонія 1903 року та греко-католицька церква святого Миколая (біля костелу, церква Миколи на місці замку).

Неподалік є замки у Буданові, Микулинцях, Тернополі.

Тераса струсівського палацу

Тераса струсівського палацу

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.