Пнівський замок

Опис Пнівського замку

Пнівський замок у місті Надвірна

Пнівський замок у місті Надвірна

Пнівський замок розміщуєтья на невисокому пагорбі на околиці міста Надвірної, якщо їхати в бік села Пнів. Надвірна – маленьке місто, до замку цілком можна добратися пішки.

Замок колись був дуже потужною фортецею, зараз зберігся десь наполовину. У давнину було шість веж і один трикутний замурований бастіон, який теж можна вважати вежею.

Трикутний бастіон Пнівського замку

Трикутний бастіон Пнівського замку

Зараз збереглося п’ять веж, шоста практично зруйнована. Не зважаючи на те, що фортеця стоїть у руїні (її трохи підмурували), вона виглядає сильним укріпленням. Під баштами є підземні ходи, видно входи в засипані підземелля.

Замкові ворота

Замкові ворота

Пнівський замок заснували в XVI столітті молдавські магнати Куропатви. Дивно, що замок був споруджений у холодній карпатській місцевості, можливо тут проходив важливий торгівельний шлях. Кажуть, що тут була митниця.

Фортеця витримала багато облог, зокрема турецький напад 1676 року, коли було зруйновано майже всі укріплення Івано-Франківської області (крім Станіславської фортеці).

Пнівський замок на горі

Пнівський замок на горі

Стосовно того, чи захоплювали замок опришки, козаки – поляки кажуть, що замок встояв і проти українських повстанців, українці ж кажуть, що замок було захоплено і опришками і козаками. Очевидно що праві поляки, замок жодного разу ніхто не захопив, можливо було поруйновано околиці замку. Захоплений очевидно був інший замок в Надвірній, від якого в центральному парку збереглася вежа і ділянка стіни.

Замок в парку Надвірної

Руїни замку у центральному парку міста Надвірна

Руїни замку у центральному парку міста Надвірна

Виділяти окрему статтю під цей замок немає змісту, оскільки від нього збереглися невеликі руїни, і відомо про нього небагато.

На невеликому горбику в центральному парку Надвірної, що біля базару є старовинна оборонна вежа і частина стіни від замку XV століття, таким чином він є більш давнім укріпленням, ніж Пнівський замок. Шукайте відділення міліції – воно стоїть на краю горбика на фундаментах замкової стіни. Очевидно, що місто

Замковий пагорб і відділення міліції

Замковий пагорб і відділення міліції

Надвірна (назва означає “на дворі”, тобто за межами замкових укріплень) пішла від цього замку, а не від Пнівського. Очевидно, що саме тут була митниця та інші адміністративні будівлі, тому цей замок був багатою здобиччю як для опришків і козаків, так і для турків.

Через малоукріпленість цієї твердині і спорудили дуже потужний Пнівський замок. Те, що був підземний хід до цього замку – це очевидно легенда, в ньому не було потреби, тим більше, що обидві твердині розділяє потік і небезпечні грунтові води.

Городище на горі Страгора

Страгора у Надвірній

Страгора у Надвірній

Біля міста Надвірна починаються справжні Карпати. Над містом височіє Страгора, яка має дві вершини, одна з яких називається Городище. Тут є давнє укріплення, яке веде початок з часів Галицького князівства. Це був форпост, який контролював шлях через Карпати.

На вершині Страгори є велика полонина з ожинником, з якої відкривається чудовий краєвид на низькі Карпати Богородчанського району. Місцеві жителі кажуть, що сюда забрідають медведі поласувати ягодами. Якщо медведі забрідають аж до Івано-Франківська, то тут вони точно бувають.

Надвірна та околиці

Брама замку біля села Пнів

Брама замку біля села Пнів

У місті Надвірна збереглася ратуша та старовинний костел. Якщо їхати автомобілем, неподалік, у Богородчанському районі можна оглянути грязьовий вулкан (потрібно буде іти трохи пішки). Про околиці можна прочитати у статті Надвірнянський район, в ньому багато цікавого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.