Свято ковалів
Свято ковалів уперше проводилося в 2001 році, з того часу проводится щорічно. Цей фестиваль міжнародний, як правило, триває два-три дні. Однак у 2015 році він тривав один день. Звичайно, напередодні в п’ятницю і опісля в неділю була торгівля на території Свята ковалів, готувалися страви для туристів, однак самих ковалів уже не було. Свято ковалів тривалий час проводилося на Майдані Шептицького. Однак після того, як на території міського бастіону (від дуже великий, має величезну внутрішню
площу) зробили культурно-мистецький (фактично торговий) центр Арсенал, свято проводиться саме тут. Що відбувалося 9 травня 2015 року в ценральній частині Івано-Франківська, добре видно по фотографіям. Кому сподобалося – натисніть кнопку соцмереж, підпишіться і, звичайно, прокоментуйте.
Вулиця Незалежності – Стометрівка
Подорож варто починати не на самому святі ковалів, а з початку вулиці Незалежності, яку, по аналогії з вулицею перед Львівським оперним театром, називають Стометрівкою.
Хоча на Стометрівці цьогоріч немає сувенірного базару, деякі торгівці за звичкою стають саме тут. Потік людей тут завжди дуже великий, тому бажаючих тут щось придбати багато. На свято з’їзджаються торгівці сувенірами, музиканти і просто диваки, які пропагують свій світогляд. До туристів і гостей міста цього річ додалися багато темношкірих студентів, які навчаються в Івано-Франківській Медакадемії та Інституті нафти і газу. Колись багато було арабів, потім побільшало індусів та в’єтнамців, зараз же місто просто окупували темношкірі студенти. Їхня присутність привносить колориту місту, а бюджет наповнюється “привізними” грошами.
Наявність такої кількості іноземних студентів пояснюється військовими діями на сході країни, багато з них навчалися у вузах Донецька та Луганська (особливо Донецька). Івано-Франківськ останнім часом досить облагородили, полагодили дороги, навіть зробили розмітку. Напрошується аналогія з євроінтеграцією, думаю саме в цьому напрямку іде політика сучасної влади – зробити видимість Європи в областях, які підтримали Майдан. В цілому День міста Івано-Франківськ цьогоріч майже не відрізнявся від дня міста того чи позаминулого року, тільки ціни на все стали значно вищими. На стометрівці можна помітити молодят, вони зазвичай приходять пофотографуватися на вишиваному рушничку, який розтягнутий на десятки метрів, в кінці – дерево Кохання та фоторамка, в якій можна зробити фото щойно одруженим. Хоча в цій рамці роблять фото всі бажаючі.
Біля стоматологічного корпусу медакадемії кафешка King Burger зробила танцювальний майданчик для дітей. Вишивана доріжка, виставка картин біля Філателії (колишній Союздрук) – традиційні атрибути дня міста Івано-Франківськ. На Вічевому майдані проходив дитячий концерт, який був зроблений в дусі часу – діти співали про війну та соборність України. Сумно якось, не все так просто в Україні. Біля фонтану на Вічевому майдані були інсталяції – рамка для фотографування, велика кавова турка та якась вага з мішками. Площа Лесі Українки, площа Міцкевича, площа Ринок перетворені у своєрідний сувенірний базарчик із дрібничками, продуктами, напоями, атракціонами (батут, лотереї). На площі Шептицького вирувало – тут проходила виставка-ярмарок Карпатський вернісаж із величезним вибором сувенірів. Тут можна провести декілька годин і не помітити часу. Крім можливості щось купити цікаво поспостерігати за колоритними людьми. В дусі нашого часу екстравагантні чоловіки повибривали собі чуби (або своїм маленьким синочкам), дівчата були у віночках, різних бісерних прикрасах. Звичайно, безліч вишиванок. На площі міського фортечного бастіону, який зараз називається культурно-мистецький центр Арсенал (фактично торгівельний центр) було Свято ковалів. На відміну від минулих свят ковалів, цьогоріч було багато місцевих ковалів, росіян здається не було. Ковалі погостювали здебільшого один день, хоча у минулі роки Свято ковалів тривало два – три дні. Ковальства було небагато, деякі показові виступи. В основному ковалі продавали свої вироби. А в минулі роки свято було “заточено” саме під показ ковальства, а не самих готових виробів. Зрозуміти можна, в країні війна, думаю багато ковалів не приїхало з цих причин. В самому Арсеналі було багато відвідувачів. Крім того, того, там проводили якийсь показ (чи фотосесію) фотомоделей в балахонах чорно-білих відтінків.