День Івано-Франківська і Карпатський вернісаж
День міста Івано-Франківськ святкується три дні у травні. У 2015 році це 7 – 10 травня. Традиційно святковий ярмарок був на пішохідній частині вулиці Незалежності, так званій Стометрівці. Цього року маса людей прогулювалася цією вулицею, сувенірних торговців було небагато.
Місто – зелене, традиційно травень у кліматичній зоні Івано-Франківська – справжнє літо. Погода була мінливою, хмари межувалися із сонцем, тому одягнені були хто як – одні в футболках, інші – в куртках.
Справа в тому, що дув холодний вітер з Карпат, де ще лежить сніг. До речі, гірськолижний курорт в Буковелі закривається тільки зараз, оскільки він тривав до 11 травня. В Буковелі завжди до цього часу підтримується тільки траса номер 2, яка слугує підйомником для туристів.
Біля податкової на Стометрівці було декілька продавців сувенірів.
Навпроти корпусу медичної академії для стоматологів – щоп’яниці проводять концерт музиканти з музичного училища імені Січинського. Цього разу концерт відбувався особливо урочисто. Диригував височезний артистичний директор музучилища.
Виступ відбуваєтся зазвичай під Укрексімбанком або навпроти, тут велика площа і всім бажаючим є місце подивитися. Навпроти банку на Стометрівці волонтери Дому сірка збирали пожертви для догляду за бездомними тваринами. Тут же був каталог собачок, які можна взяти до себе на виховання, із мобільними телефонами кураторів цих домашніх улюбленців.
Дім сірка утримується на кошти волонтерів і закордонних спонсорів. Тут не тільки тримають тварин у клітках, але і роздають безкоштовно тим, кому потрібна щеплена здорова стерилізована собака, яка буде другом і охоронцем.
Собачки стояли досить добрі, одна з них, вівчарка грізного вигляду лизала руки перехожим, ніби дякуючи за пожертви.
День міста Івано-Франківськ проводиться щороку, це свято поєднується зі святом ковалів та Карпатським вернісажем.
На це свято помітно з’їзджається багато туристів, людей з області. Це найближче велике свято для наших краян, воно відбувається у відносно цивілізованих умовах. Звичайно, воно останніми роками перетворилося на сувенірний базар, по якому можна ходити як по етнографічному музеєві.
Навпроти колишнього магазину Союздрук – традиційно щодня продають картини місцеві художники. На день міста Івано-Франківська ця виставка дещо розростається, художники сподіваються на більші продажі.
Біля приміщення Приватбанку грав скрипаль на електронній скрипці, наступного дня цей же скрипаль грав на стометрівці біля книжкового магазину Букініст. Навпроти колишнього переговорного пункту грали на екзотичних інструментах люди, схожі на американських індіанців.
В центрі Вічевого майдану, як завжди було людно біля фонтану. Поблизу фонтану ще з нового року почали установлювати однотипні дерев’яні ларки для сувенірної торгівлі. Так що ярмарок в центрі міста, наскільки я зрозумів, тепер ніколи не буде закінчуватися.
Біля площі Лесі Українки – також сувенірні торгівці, торгівля плавно переходила через площу Ринок з одного боку, та через площу Лесі Українки з іншого боку, на великий ярмарок на Майдані Шептицького.
Частина майдану Шептицького обгороджено. Тут буде пам’ятник митрополиту Шептицькому, який був місцевим єпископом у катедральному соборі Святого Воскресіння. Така собі кар’єрна сходинка у провінційному Станіславові (на початку ХХ століття Івано-Франківськ налічував біля 50 тисяч чоловік населення).
Тут багато торгівельних рядів з їжею (потрібно бути обережним, щоб не отруїтися, хто зна, яка якість), сувенірами, національним одягом, різною старовиною та багато чим іншим. З напоїв – квас, вино, різна медовуха, а от водички звичайної купити було ніде, не всі ж хочуть пити солодкі напої.
Саме на площі Шептицього – Карпатський вернісаж. Це ярмарок, який багато чим здивує приїзджих через розмаїття всього цікавого, виставленого на продаж. Жителів же міста важко чимось здивувати, свято з року в рік досить однакове. Однак враховуючи війну в країні, і так добре, що свято відбувається. Хоча ситуація в країні невесела. Люди не мають грошей, а й ті що є розходяться в декілька разів швидше через зростання цін.
Добре, що погода була хороша. І необов’язково щось купувати, можна просто погуляти і подивитися.
На подвір’ї бастіону, де зараз на місці фортечних казематів зробили торгівельний центр Бастіон, готувалися до свята ковалів. Були розставлені ковальські ряди, готувалася їжа на вогні для небагатьох відвідувачів, однак ковалів не було.
Ковальське свято буде наступного дня, причому тільки в суботу, в неділю ковалів вже не буде. У минулі роки Свято ковалів розтягувалося на два дні.