Микулинецький замок – твердиня у Микулинцях
Зміст
Історія Микулинецького замку
Вперше Микулин згадується у літописі у зв’язку з якою міжусобною битвою князів.
Микулинецький замок було споруджено в 1550 році. Можливо, на місці фортеці було укріплення раніше, однак буремні тогочасні часи (особливо напади татар) змусили місцевих польських олігархів спорудити потужне укріплення у тому вигляді, в якому ми його бачимо сьогодні.
Фортеця була споруджена на невисокому пагорбі зі стрімкими схилами, з напільного боку було прокопано рів. Звичайно, товсті мури, наріжні башти, як без цього…
Облоги замку в Микулинцях
Замок успішно витримував набіги татарських орд, захищаючи у своїх мурах населення. Однак у 1672 році підійшли регулярні турецькі війська, які вважалися непереможними. Після двох тижнів облоги замок взяли штурмом, воїни були знищені, діти і жінки продані в рабство.
У 1675 році замок витримав повторну турецьку облогу, жителі заплатили викуп за обіцянку зберегти життя. Однак турки дочекавшись, що оборонці довколишні жителі вийшли з твердині, віроломно захопили фортецю і знищили всіх
оборонців, а молодь забрали у полон. Того ж року успішно витримав облогу сусідній теребовлянський замок. Можливо і у жителів Микулина був шанс оборонитися, однак вони вибрали здачу, що їх не врятувало від ганебного турецького рабства.
Згодом, в XVIII столітті замок, як і всі твердині Галичини, занепадає, тут деякий час існує суконна фабрика, потім стіни розбирають на будматеріал. Таким чином збереглося не більше, як 50% від
початкових укріплень замку.
Сучасний стан замку
Зараз біля воріт мешкає родина, яка вважає себе нащадками служниці, якій ніби-то замок передала графиня Рей, власниця замку. Так чи інакше, споруда біля воріт – їхнє законне комунальне житло, яке сприяє збереженню цієї частини замку. Про те, що тут живуть люди, нагадує зла собака, яка не впустить через ворота нікого. Потрібно пробиратися через численні пролами у стіні.
З майбутнього використання замку є багато ідей, однак зараз це – засмічена територія з
красивим виглядом на околиці.
Микулинці сьогодні
Микулинці відоме своїм пивом. Пиварня відома з радянських часів, і своїм виглядом нагадує радянське підприємство. У місцевій столовій в броварні можна купити рідкісні подарункові види пива. Пиво відносно натуральне, хоча і шкідливе, як і всі алкогольні напої. Оригінальне розливне має дивний присмак, трохи нагадує трояндовий запах.
Біля замку є палац місцевого аристократа, який тут у ХІХ столітті зробив водолікарню. Ідея не дуже вдалася, оскільки бажаючих
лікуватися місцевими цілющими водами було небагато, однак в радянський час тут була місцева водолікарня.
В Микулинцях є цікавий костел із прибудованими монастирськими спорудами.
Це цікаве містечко, воно розміщене недалеко магістральної траси на Тернопіль, сюди обов’язково слід завітати. Не дуже далеко – Теребовля із могутнім замком та залишками давньоруського міста,
старовинними храмами та монастирями.