Фортеця-замок Окопи Святої Трійці

Ворота в Окопах

Ворота в Окопах

Фортеця Окопи Святої Трійці знаходиться в селі Окопи Борщівського району. Два вала з кам’яними брамами перетинають мис між Дністром і Бугом.

Фортеця-замок Окопи Святої Трійці

Ворота і вали

Ворота і вали

У 1672 році турки захопили місто Кам’янець, найважливіший стратегічний пункт Польщі, турки тут залишалися майже 30 років. Щоб вибити загарбників, у 1692 році з метою постійної блокади турецького гарнізону спорудили фортецю в Окопах. Проект укріплень розробив архітектор з Голландії Тільман ван Гаверен, який до того працював архітектором на польських королів і магнатів.

 

Фортецю споруджував гетьман Станіслав Ян Яблонський, причому дуже швидко – з 25 березня до кінця жовтня. Офіційна назва фортеці – “Окопи Гори Святої Трійці. Блокада Кам’янця”.

Ворота фортеці Окопи

Ворота фортеці Окопи

Місце було обрано дуже вдало – тут Збруч близько підходить до Дністра, між ними – мис зі скелями висотою двісті метрів, залишалося лишень перегородити його у двох місцях валами з ровом. Це місце дуже стародавнє, швидше за все фортеця була споруджена на місці давнішого укріплення. Неподалік від Окопів проходить траянів вал, очевидно споруджений в античні часи. Ворота були мурованими, збереглися до нині – Львівські (вал довжиною 160 метрів) і Кам’янецькі (вал довжиною 270 метрів з бастіоном, равеліном та кронверком). Також на скелях було споруджено дозорну вежу, яка в руїнах збереглася до нині. Костел 1693 року у центрі міста був оборонним.

Вхід в підземелля костелу в Окопах

Вхід в підземелля костелу в Окопах

Відразу після спорудження почалися мобільно-позиційні війни. У 1693 році на фортецю напали турки під керівництвом Мустафи-аги, атаку відбили. Це місце одразу стає героїчним, в 1694 році в Торуні була видана повість “Кам’янецька брама”. Фортеця блокувала підвід припасів до Кам’янця, сміливі вилазки знищували каравани до цього міста.

У 1699 році за умовами Карловицького договору Кам’янець-Подільський і Поділля були повернені Речі Посполитів. Фортеця втратила своє військове значення, однак місто намагалися зберегти. У 1700 році Окопам було надане Магдебурське право, в 1749 році було перебудовано костел у стилі барокко. Укріплення все ще охоронялися, зокрема в 1764 році зазначалося про трьох пушкарів, які слідкували за фортечною артилерією.

Костел, в якому оборонялися барські конфедерати

Костел, в якому оборонялися барські конфедерати

У 1769 році Окопи стають одним із центрів Барської конфедерації, польські королівські війська відтісняють конфедератів, а самі Окопи беруть штурмом росіяни під керівництвом генерала Ізмайлова. Останнім оплотом оборонців стає костел, тому він зазнав великих руйнувань і має велике значення для поляків, які їдуть сюди вшановувати своє героїчне минуле.

У 1789 році костел ремонтують, у 1903 році його грунтовно реставрують. У 1905 році польські патріоти реставрують Кам’янецькі ворота, встановили мармурову дошку на пам’ять про це на фасаді брами.

У 1915 році росіяни намагалися спорудити залізницю до Борщева, знищили частину валів, однак проект не завершили, очевидно завадила Перша світова війна.

Пам'ятна таблиця на костелі

Пам’ятна таблиця на костелі

Зараз збереглися дві брами, вали, руїни башти над Збручем та руїни костелу. Окопи недалеко від траси Хотин – Кам’янець-Подільський, поблизу Жванця, сюди недалеко, обов’язково заїдьте при нагоді.

Поблизу Окопів замки були в Скалі-Подільській, Ланівцях, Більче-Золотому, Борщеві.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.