Замок і городище в селі Більче-Золоте

Костел у Більче-Золотому

Костел у Більче-Золотому

Замок у Більче-Золоте Борщівського району Тернопільської області споруджений у 16 столітті. Він не зберігся, хоча руїни проглядаються на поверхні, а це вже добре, що замчище можна знайти і ідентифікувати.

Замок і городище в селі Більче-Золоте

Городище в Більче-Золоте

Карта Більче - Золотого, стрілкою позначене місці городища, вали добре видимі

Карта Більче – Золотого, стрілкою позначене місці городища, вали добре видимі

Стародавнє укріплення розміщене поблизу Більче-Золотого на високому річковому мисі ріки Серет. Природні укріплення досить хороші – східна сторона захищена рікою, північна і західна сторона захищена потічком, який утворює великий яр, південна сторона не має великого фронту і тут споруджені укріплення.

Вали ідуть по периметру. З боку поля – більше ліній валів, тут два ряди валів і відповідно ровів. Третій вал захищав фортецю із заходу. Четвертий вал утворював своєрідний замок, дитинець, захищаючи найвищу ділянку річкового мису. Так що це цілком можна вважати не просто стародавнім замком, а справжнім стародавнім містом, яке мало крім міських укріплень і свій замок.

Церква Більче Золотого, можливо у її побудові використовували камінь із замку

Церква Більче Золотого, можливо у її побудові використовували камінь із замку

Городище споруджено у давньоруський час, хоча місце настільки вигідне, що цілком можливо, що укріплення на цьому місці існували давніше. Недаремно неподалік розміщені Голігради, які дали назву голіградській фракійській культурі, представники якої вирізнялися войовничістю і споруджували могутні фортеці на цих землях. Городище датують ХІІ – ХІІІ століттям, воно припинило існування після татарського нашестя.

На дитинці знайдено цінні речі – бронзові та срібні прикраси, скляні браслети, хрестик типу енколпіон, наконечники стріл.

Капличка у Більче-Золотому

Капличка у Більче-Золотому

У 15 столітті неподалік від городища виникло поселення Більче, хоча очевидно воно існувало і раніше, просто було незначним. Населення Більчого може бути генетично пов’язане з населенням давньоруського городища, яке було містом, можливо і літописним, просто неідентифікованим.

Замок у Більче-Золотому

Фасад костелу

Фасад костелу

Вперше Більче згадується у джерелах в 1482 році. У 16 столітті тут спорудили замок, власниками села були Язловецькі. Спорудження замку говорило про те, що тут планувалося спорудити місто. У 1629 році тут нараховувалося 37 будинків, цілком достатньо для утворення містечка, однак через татарські набіги і війну з козаками дворів стало 20 вже в 1650 році. І це ще добре, що поселення не зникло взагалі, його виживанню однозначно сприяло наявність замку. Незважаючи на руйнування у 1651 та 1652 році Більче згадується як містечко.

Скелі поблизу Більче-Золотого

Скелі поблизу Більче-Золотого

Зараз замку немає, він давно розібраний на матеріал. Однак на території замчища видно сліди фундаментів і валів. Така збереженість говорить про можливість консервації залишків та відбудови для туристів. Замчище – біля приміщення лікарні. У давнину фортеця мала розміри 130 на 50 метрів, площа була 2/3 гектари, кажуть, мала зберегтися стіна від фортеці. У самому Більче Золотому є красивий стародавній костел, старий млин, в приміщенні колишнього палацу – сільський клуб, хоча фасад зберігся досить добре.

Джерело із капличкою у Більче-Золоте

Джерело із капличкою у Більче-Золоте

Місцевість тут дуже красива і туристична – неподалік печера у Кривче, біля неї – замок, Борщів із костелом, перебудованим із замку, є замок у Висічці.

Печера Вертеба біля Більче-Золотого

Трипільські горщики у печері Вертеба

Трипільські горщики у печері Вертеба

Біля самого Більче-Золотого є печера Вертеба (це усього у двох кілометрах звідси). В печері знайшли велике трипільське поселення (воно було і на поверхні). Багато недоторканих виробів з кераміки, кості. Зараз тут експозиція, яка відображає життя жителів енеоліту.

Цікаво, що трипільці невідомо як ховали своїх померлих. Не знайдено жодної трипільської могили, незважаючи на те, що представників цієї культури були мільйони. На жаль, декількох трипільців привалило в печері, однак їхні тіла дають можливість визначити антропологічний вид людей, звідки вони прийшли.

Борщівський район має багато можливостей для подорожей і відпочинку – замки, печери, городища, Серет, Збруч, Дністер – це місце, де хороший клімат і крім того дуже цікаво.

Якщо ви багато подорожуєте, вам потрібен домашній затишок. Сучасний і практичний дизайн допоможуть утворити вироби зі скла фірми SteZer стекло купить киев – скляні полички, зеркала, вироби з міцного загартованого скла.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *