Археологія та стародавня історія Гощанського району

Фотографування розкопок

Фотографування розкопок

Гощанський район Рівненської області містить у Бугрині, Вільгірі, Глибочку давньоруські городища. Не зважаючи на північне розміщення, тут виявили у Гощі трипільське поселення пізнього етапу.

Археологія та стародавня історія Гощанського району

Село Бабин

В околицях Бабина знайдено срібний римський динарій І століття нашої ери, що до 1914 року зберігався в Київському історичному музеї. На лівому березі Горині – слов’янське поселення VI – VII століть нашої ери, виявлене в 1965 році.

Село Бугрин

Поблизу Бугрина на березі Горині – давньоруське гоордище, відоме з кінця ХІХ століття. У 1938 році тут виявлено напівземлянки.

Село Вільгір

В околицях Вільгіру – курган культури шнурової кераміки, розкопаний у 1938 році. На березі ріки Горинь – велике давньоруське городище.

Село Воскодави

На невисокому мисі правого берега  Горині в урочищі Загорбів – багатошарове поселення городоцько-здовбицької культури, могилянської групи початку залізної доби, милоградської культури та давньоруське, виявлене в 1962 році.

Село Глибочок

В околицях Глибочка – знахідки двох крем’яних наконечників списів стжижовської культури. В урочищі Замчище – давньоруське городище округлої форми, оточене подвійним валом. Висота внутрішнього валу – 6 метрів, зовнішнього – 8,5 метрів. У 1868 році розкопками Г.Оссовського розкопано колодязь з дерев’яним зрубом. Знайдено давньоруський посуд та залізні знаряддя – серп і сокиру.

Село Горбаків

Фібули і застібки в музеї

Фібули і застібки в музеї

На східному схилі лівого берега ріки Горинь в урочищі Над городищем – багатошарове поселення городоцько-здовбицької культури, милоградської культури та давньоруського часу. На лівому березі ріки Горинь навпроти хутора Янівки – давньоруське селище, виявлене у 1962 році. В центрі села на лівому березі ріки Горинь Ю.В.Кухаренком у 1953 році на давньоруському городищі, що оточене кільцевим валом, виявлене поселення черняхівської культури.

Село Горбів

На мисі високого правого берега ріки Горинь в урочищі Замчище – давньоруське городище, виявлене І.К.Свєшніковим у 1962 році. Городище має форму кола діаметром близько 100 метрів, оточене земляними валами. Зі сходу, півдня і заходу доступ на городище був ускладнений стрімкими берегами річки, з північного боку його захищали три вали, збережені до висоти 3 – 4 метрів та два рови, прокопані між ними. Найвищим був перший, рахуючи від сторони городища.

Село міського типу Гоща

Трипільські теракотові фігурки

Трипільські теракотові фігурки

На території міського парку на правому березі ріки Горинь – поселення комарівської культури, слов’янське VI – VII століть нашої ери та Київської Русі, виявлене І.К.Свєшніковим у 1962 році. За три кілометри на південь від селища на території піщаного кар’єру – поселення комарівської культури, виявлене С.С.Березанською. Поблизу селища на березі Горині – давньоруське городище, досліджуване І.П.Русановою та Ю.В.Кухаренком у 1955 році. Тут же виявлено рештки поселень культур типу Вербковіце-Костянець, пізнього етапу трипільської культури, могилянської групи ранньозалізного періоду.

Село Дорогобуж

В околицях Дорогобужа – знахідка посудини черняхівської культури. На північній околиці села на лівому березі Горині – городище літописного міста Дорогобуж – столиці удільного князівства (перша літописна згадка під 1084 роком). Ю.В.Кухаренком у 1953 році на городищі виявлено сліди поселення черняхівської культури. Дитинець городища розташований в його східній частині і має розміри 70 на 100 метрів. Посад розміром 56 на 102 метри зі сходу і півдня захищався стрімкими схилами горба. З півночі городище захищалося двома валами і двома ровами. З 1972 року Ю.М.Нікольченком проводяться рятувальні розкопки. На площі 5400 квадратних метрів виявлено п’ять давньоруських напівземлянок, дев’ять господарських ям, печі-домниці, гончарні горна, скарб давньоруських срібних речей ХІ – ХІІ століть (колт, дві сережки, перстень, ланцюг з округлих бляшок, дві прикрашені зерню підвіски), підвісну свинцеву печать до документів періоду князювання в Дорогобужі Давида Ігоровича.

Село Дроздів

Шашлик в археологічній експедиції

Шашлик в археологічній експедиції

В околицях Дроздова – знахідка посудини комарівської культури. На високому піщаному обривчастому правому березі ріки Гринь в урочищі Рузіна – слов’янське поселення VI – VII століть нашої ери, виявлене І.К.Свєшніковим у 1962 році.

Село Жаврів

В околицях Жаврова – знахідка 25 бронзових стрілок скіфського типу.

Село Іллін

Поблизу сільського кладовища в урочищі Могили – давній курган.

Село Колесники

На піщаній дюні правого берега ріки Горинь за 0,5 кілометра від західного краю лісу в урочищі Ляшківці – два поселення могилянської групи ранньозалізного періоду. Віддаль між поселеннями – 0,5 кілометри. Поблизу сільського кладовища – поселення черняхівської культури, прошурфоване Ю.М.Захаруком у 1959 році. На поселенні в 1958 році зруйновано поховання з трупопокладенням, біля кістяка знайдено глиняний посуд і бронзову фібулу. Поблизу Колесників в урочищі Низький Лан – поселення черняхівської культури. Поблизу сільського кладовища на лівому високому березі ріки Горинь в урочищі Гальопівка – слов’янське поселення VI – VII століть нашої ери. На полях села в урочищі Поляна – давньоруське селище. Пам’ятки виявлені розвідкою Ю.М.Захарука у 1959 році.

Село Мнишин

На мисах високого лівого берега ріки Горинь в урочищі Поле за Липами – поселення городоцько-здовбицької культури шнурової кераміки, виявлене у 1962 році.

Село Новоставці

В околицях Новставців – поховання черняхівської культури, досліджене у 1938 році.

Село Підліски

В околицях Підлісків – знахідка римської монети ІІ століття нашої ери, що зберігається у Львівському музеї українського мистецтва.

Село Томахів

Поблизу хутора Агатівка – курган культури шнурової кераміки, розкопаний у 1869 році. В околицях Томахова – поселення городоцько-здовбицької культури. Поблизу хутора Агатівка – поселення VI – VII століть нашої ери. В околицях хутора Агатівка – давньоруське поселення.

Читайте статтю Археологія Галичини.

1 коментар до “Археологія та стародавня історія Гощанського району

  1. Ольга

    Шановні,сподіваюсь, що хтось із фахівців прочитає моє зауваження. Готфрід Оссовський не робив розкопок на городищі (в народі “вали”) біля села Глибочок, точніше майже на території знищеної фашистами Борщівки. Оссовський ніколи тут не був! Він досліджував мінерали на Поліссі і натрапив на городище біля села Кураж, там і робив розкопки! Плутанину зробили історики, тому що біля наших “валів” знаходиться урочище Кураш з невеликим поселенням, це вже Хмельницька обл. Будь ласка, ознайомтесь з першоджерелом — звітом Оссовського про проведені роботи за 1868рік!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *