Археологія Бродівського району Львівської області

Археологічні дослідження в Бродах в урочищі Заставки

Археологічні дослідження в Бродах в урочищі Заставки

Бродівщина багата на археологічні пам’ятки – тут є пам’ятки кам’яного віку (мезолітичні стоянки), поселення висоцької культури (село Висоцьке, від якого пішла назва культури, знаходиться саме у Бродівському районі), черняхівські поселення, давньоруські поселення та городища. Середньовічні укріплення Бродівщини дивіться на сторінці Замки Галичини.

Археологія міста Броди

Археологічний розкоп у Бродах

Археологічний розкоп у Бродах

У місті Броди у передмісті Старі Броди знайдено поховання висоцької культури. Напевно, поблизу було і поселення цієї культури, однак воно не виявлено, можливо знищено забудовою. В урочищах Горбки і Парцеляція знайдено поселення черняхівської культури та давньоруського періоду, проведено розкопки. В урочищі Острови знайдено стоянку доби мезоліт. В урочищі За коморою, біля залізничної колії виявлено поселення висоцької культури, можливо до цього поселення відносились поховання у передмісті Старі Броди. Культурний шар цього поселення зруйнований. У третині кілометра на схід від радянської бензозаправки праворуч міського кладовища за сосновим лісом виявлено багатошарове поселення бронзового, раннього залізного віків та давньоруського часу.

Село Висоцько та висоцька культура

В селі Висоцько археологами досліджені дві пам’ятки. Однак вони очевидно відносяться до одного поселення, оскільки обидві належать до висоцької культури. Сама назва Висоцька культура походить від цього села. Її виокремив з-поміж інших археологічних культур у 1895 році Ісидор Шараневич.

В урочищі Застав’я, у двох кілометрах на південь від Висоцького виявлено грунтовий могильник висоцької культури, тут проведено розкопки. Між селами Висоцько і Заболотці виявлено три кургани висоцької культури, вони розкопані археологами.

Пам’ятки археології села Вербівчик

В урочищі Баранівка села Вербівчик виявлено поселення кінця бронзового – початку залізного віку. Очевидно, що поселення було багатошаровим, однак воно ще не ідентифіковане за культурною приналежністю.

Археологія в селі Гаї

В урочищі Мис, на північно-західній околиці села  виявлено стоянку мезоліту, однак її культурний шар зруйнований людською життєдіяльністю. В урочищі На границі виявлено поселення черняхівської культури, проведено розкопки.

Городище у Голосковичах

В селі Голосковичі в урочищі Городинникова брама є давньоруське городище. Назва урочища “Городинникова брама” говорить про існування тут укріплення – “города”, при якому була брама.

Болотні поселення у селі Дуб’є

В урочищі Острів в селі Дуб’є на підвищенні по-серед болота виявлено давньоруське поселення ХІ – ХІІІ століття, на якому проведені розкопки. Взагалі розміщення по-серед болота на острівку говорить про прагнення захистити свої житла від раптового нападу. За такого розміщення села достатньо оточити його частоколом, щоб воно перетворилося на міцну фортецю. Потрібно врахувати, що болота у минулому були глибшими і більш небезпечними, тому можна говорити, що це могло бути і невелике городище. Дорога на поселення могла проходити по намощеній стежці, тож наступати великими силами одночасно не було можливості. Також болото не давало можливості широко оточити село, тож місцеві у випадку небезпеки могли під покровом ночі непомітно залишити свої домівки по відомих їм стежках.

В урочищі Підставок в селі Дуб’є на північно-західному високому березі болота, через який проходить польова дорога виявлено поселення раннього залізного віку та давньоруського часу. Очевидно, тут люди безперервно жили тривали час, тому і утворилося багатошарове селище. Природнє укріплення – болото та високий берег давали захист від нападу ворогів, тому це могла бути і невелика фортеця.

Городище міста Бутин у селі Дудин

На території села Дудин виявлено давньоруське городище, яке за народними переказами було давньоруським містом Бутин. В цьому регіоні багато сіл, які лежать на давньоруських городищах та залишках середньовічних укріплених міст. Деякі укріплені поселення були мішенню для татар і були ними знищені, інші укріплення зникли при анексії Галичини Поляками в XIV столітті, містечка, які були середньовічними укріпленнями Речі Посполитої, занепали в основному після Другої світової війни, коли в них зникло польське, австрійське та єврейське населення, яке складало основу міських жителів. А залишилися українці, які в основному були землеробами, тому містечка могли раптово перетворитися в села. У випадку міста Бутин очевидно мало місце занепад через татарський напад, зникнення як міста після того, як галицька знать (бояри), які складали кістяк міст, указом Казимира ІІІ була урівняна в правах з селянами в 14 столітті.

Село Заболотці

На південь від села Заболотці, при дорозі на село Кадлубиська – курганні поховання Х – ХІ століть, проведені археологічні розпопки.

Село Конюшків

На подвір’ї школи в селі Конюшків – поселення комарівської та висоцької культур, грунтовий могильник висоцької культури, територія пам’ятки частково зруйнована.

Село Кутище

В селі Кутище біля церкви і колгоспного двору – давньоруське городище

Село Лугова

В селі Лугова, на підвищенні серед болота в бік села Заболотці, неподалік від витоків ріки Стир – грунтовий могильник висоцької культури з 450 поховань, проводилися археологічні дослідження. В урочищі Городисько, два з половиною кілометри на північний захід від села Лугова – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть. В урочищі Острів, на західній околиці села – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. В урочищі Стогинь виявлено давньоруське городище. На території села неодноразово знаходили римські монети.

Село Луковець

В селі Луковець в урочищі Під ставками – поселення висоцької культури, проводилися розкопки.

Село Маркопіль

На території села Маркопіль – давньоруське городище, в часи середньовіччя тут було місто Маркопіль, від якого також збереглися укріплення.

Село Накваша

В селі Накваша, в урочищі Саварин – поселення раннього залізного віку і давньоруське селище Х – ХІІ століть.

Село Оріхівчик

В селі Оріхівчик, в урочищі  Баранівка, над старим річищем ріки Серет  – поселення висоцької культури

Село Паликорови

У східній околиці села, в урочищі Селище, на правому березі ріки Зворки, за мостом – поселення бронзового віку.

Село Пеняки

На території села Пеняки – давньоруське городище

Село Підгірці

В селі Підгірці, хутір Пліснесько, урочище Городисько – городище давньоруського міста Пліснеська, яке було згадане в літописі під 1118 і 1233 роками та у “Слові о полку Ігоревім”, проводилися археологічні розкопки. В урочищі Поруби, на південно-західній околиці городища Пліснесько- давньоруський курганний могильник з 300 курганів, деякі з них розкопали науковці. 100 метрів північніше хутора Пліснесько – монастирище ХІІ – ХІІІ століть. В хуторі Лісовики – давньоруське селище. В селі, біля старої церкви – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. На території села Підгірці знаходили римські монети.

Село Підкамінь

В селі Підкамінь в урочищі Мирова – поселення черняхівської культури. Кам’яна скеля – сліди давньоруського укріплення.

Село Пониковиця

В селі Пониковиця, біля хутора Борчин, на лівому березі ріки Стир, за залізничним полотном – давньоруське поселення.

Село Попівці

На південь від села Попівці, в урочищі Бутин – стоянка мезоліту, культурний шар зруйновано. В урочищі На границі – поселення черняхівської культури. В урочищі Городи або Сірків кінець – стоянка мезоліти

Село Смільно

В селі Смільно, біля залізниці – грунтовий могильник висоцької культури, проводилися розкопки. В урочищі Видма, на північно-західній околиці Смільно- стоянка мезоліту, культурний шар зруйновано. В хуторі Голотівка – давньоруське поселення ХІІ – ХІІІ століть. В урочищі Кемпа, на південний захід від села – стоянка мезоліту, культурний шар зруйновано. В урочищі Мис, на західній околиці села – мезолітична стоянка, культурний шар зруйновано.

Село Стеберівка

Два кілометри на північ від села Стеберівка – курган невизначеного часу, 12 метрів в даметрі і два метра висотою.

Село Суходоли

В селі Суходоли, в урочищі За церквою – кам’яна гробниця культури кулястих амфор, проводилися розкопки.

Село Хмільове

В селі Хмільове знайшли скарб, в якому були крем’яні вироби і кам’яна просвердлена сокира культури шнурової кераміки.

Село Ясенів

Дослідження стародавнього поховання

Дослідження стародавнього поховання

В селі Ясенів, на хуторі Видюки, на вершині Ясенівської гори – поселення комарівської та висоцької культур, проводилися розкопки. В урочищі Корчунок, на північно-східному схилі Ясенівської гори – поселення комарівської та висоцької культур, розкопані науковцями. В урочищі Корчунок на північно-східному схилі Ясенівської гори – давньоруське селище. В урочищі Монастирище – давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть, територія пам’ятки частково зруйнована. Західний схил Ясенівської гори – грунтовий могильник ХІІІ – ХІV століть.

Читайте також статтю археологія Львова, весь список археологічних пам’яток Львівщини дивіться тут. На сайт будуть додаватися інші археологічні пам’ятки, так що підпишіться на оновлення.

Увага, скоро буду додавати матеріали по римським пам’яткам, черняхівськівські культурі по всій Західній Україні, щоб не пропустити, підписуйтеся на оновлення (введіть електронну адресу у віконечку справа і потім підтвердьте лист, який прийде до скриньки). Історія, археологія – один з напрямків сайту, якщо будуть підписники, планую зробити статтю по кордонах Римської Імперії в Західній Україні (вже зробив – читайте), пошук поселень тощо. Так що підписуйтесь, залишайте коментарі у статті, висловлюйте побажання що хочете побачити на сайті.

Доповнення по Бродівському району – археологічні розвідки в 1995 році.

 

 

 

 

1 коментар до “Археологія Бродівського району Львівської області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *