Залозецький замок у селі Залізці

Брама залозецького замку

Брама залозецького замку

Залозецький замок розміщується у селі Залізці (іноді кажуть Залісці) Зборівського району Тернопільської області. Його почали споруджувати в 1516 році, останні споруди були збудовані в ХІХ столітті.

Залозецький замок у селі Залізці

Розбудова замку в Залізцях

Замковий бастіон

Замковий бастіон

Біля ріки Серет розміщувалося поселення Залізці, власником якого до 15 століття належить Сенинським, серед яких нам відомі Петро Олеський та його син Ян.

На початку ХVІ століття село отримує у власність Мартін Каменецький, який посеред місцевих боліт споруджує замок. Село розростається до міста і в 1520 році отримує Магдебурзьке право, Залізці стають містом. Замок постійно зміцнюється, це була прямокутна твердиня з чотирма баштами по кутах, надбрамною вежею і палац на замковому майданчику. Інші споруди, каземати прибудовувалися до замкових стін. Твердиню оточував рів з водою, який, зберігся донині і в деяких місцях далі має воду, що нечасто зустрінеш в галицьких замках – в основному до наших днів доходить сухий рів.

Каземати, вбудовані в оборонну стіну замку в Залізцях

Каземати, вбудовані в оборонну стіну замку в Залізцях

В кінці 16 століття Залізці стають власністю Мнішків, тут в 1603 році побував Лжедмиртій І, він незабаром одружився з донькою (Марина Мнішек) власника замку Єжи Мнішека. Замок стає заставою угорському феодалу Другету, який зголосився профінансувати Лжедмитрія. Згодом, в середині 17 століття фортеця стала власністю Вишневецьких і стає їхньою резиденцією.

Занепад залозецької твердині

Надбрамне склепіння

Надбрамне склепіння

У 1649 році замок захопили козаки на чолі з Максимом Кривоносом. В 1675 році татари захопили Залізці, але замок вистояв, після чого місто звільняється від податків терміном понад 10 років. Однак це Залізцям не дуже допомогло – населений пункт сильно пошарпала Російсько-Швецька війна початку 18 століття.

З настанням мирних часів замок ремонтується, однак про оборону не йдеться – він перетворюється в палацовий комплекс. Однак розкішної резиденції тут створено не було. Власники змінюються – Потоцькі, він належить різним приватним особам, які розміщуються тут ткацьку фабрику, пивоварню.

Підземелля замку

Підземелля замку

В Першу світову війну тут проходив фронт, місто було зруйновано, замок постраждав. Після цього фортецю потрохи розбирають на будівельний матеріал.

Замок у Залізцях в наші дні

Підземелля приміщення біля воріт

Підземелля приміщення біля воріт

Руїни стін можна побачити по всьому периметру, однак мури низькі, вони розібрані місцевим населенням. Фрагментарно збереглися підвали палацу, арка брами, п’ятигранна вежа, каземати, ще від однієї башти зберігся підвал. Замок нікому не належить, його можна відбудувати, але для початку можна почитисти від рослинності, законсервувати і проводити щось на зразок районного фестивалю лицарів, схожий невеликий захід проводять декілька разів на рік на Галицькому замку, який зберігся не набагато краще. Після деякої відбудови можна проводити загальноукраїнські фестивалі на зразок бугуртів у Хотині.

Стіна і брама замку в Залізцях

Стіна і брама замку в Залізцях

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.