Замок у селищі Козова

Греко-католицький собор Петра і Павла у Козовій

Греко-католицький собор Петра і Павла у Козовій

Козівський замок у селищі міського типу Козова Козівського району Тернопільської області почали споруджувати в 16 столітті. Це колишнє місто лежить на березі ріки Коропець.

Замок у селищі Козова

Історія у Козовій

Злиття річок у Козовій - можливо тут був замок

Злиття річок у Козовій – можливо тут був замок

Саме поселення Козова вперше згадується в 1440 році. Оскільки ця місцевість була під постійною загрозою татарських нападів, тут на початку 16 століття Потоцькі на невисокому пагорбі між двома ріками починають споруджувати фортецю.

На Козову в 1569, 1575, 1621, 1626 роках нападали татари, одного разу шкоду місту завдали навіть польські шляхтичі, які в 1617 році збиралися в Козовій для відсічі татарам (думаю йдеться мова про мародерство). Хоча замок міг вистояти – інакше для чого його споруджували, татари у своїх набігах не могли здобути більш-менш укріплені позиці, хоча дерев’яні стіни могли зненацька спалити.

Як місто Козова згадується у 1569 році, однак Магдебурзьке право отримало в 1650 році. Це було невелике, але значне Подільське містечко.

У 1667 році в часи облоги Підгайців турками, козаками і татарами, Козова була зруйнована, не встояв і Козівський замок, сили противника були занадто великими – тільки яничар було 3000, а це були елітні війська турків, які з дитинства постійно тренувалися і без перерви приймали участь у війнах. Думаю у падінні замку потрібно врахувати той фактор, що всі королівські сили були об’єднаними під Підгайцями, а в Козовій не могло бути сильної залоги. І допомогу було привести нізвідки, оскільки для відсічі турецькій навалі було мобілізовано навіть два десятки тисяч селян.

Замок довго перебував у запустінні, у 1672 році мандрівник Ульріх фон Вердум вказував, що укріплення сильно пошкоджені і перебувають в руїнах. Фортеця не відбудовувалася.

Козівський замок сьогодні

Центральна частина Козової забудована, можливо замчище теж під будівлями

Центральна частина Козової забудована, можливо замчище теж під будівлями

Після руйнації 1667 році замок біля Коропця не відбудовувався. Однак якщо врахувати, що фортеця була прямо біля ріки на мису його притоки, то місцезнахождення замку можна виявити без проблем. На місці замчища може бути багато цікавих археологічних знахідок, якщо врахувати, що їх особливо багато (в тому числі скарбів) буває в разі, коли фортецю брали штурмом.

Однак слід згадати іншу пам’ятку – ще один замок був споруджений в іншому місці, який згодом переробили на приміщення суду, зараз тут редакція газети “Вільне слово”. Так що в деякому розумінні, в Козовій можна побачити замок, однак швидше за все йшлося про невеличкий палац, який можливо був якимось чином укріпленим.

Таких замчищ зі слабкими слідами укріплень, але з багатою історіюєю багато, наприклад у Львівській області є була фортеця в Дунаївцях з оборонним палацом архієпископа, вали збереглися від великого городища і земляного замку у Звенигороді.

 

1 коментар до “Замок у селищі Козова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.