Шанець у Пасічній, полігон, археологія та природа

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Територія монастиря у Загвізді

Мікрорайон Пасічна багатий на природні та археологічні пам’ятки. Якщо від археології практично нічого не залишилося, то біля Дем’янового лазу починається великий ліс, який тягнеться аж до Карпат. Тут можна побачити лісових звірів, назбирати грибів, навесні тут багато підсніжників.

Шанець біля мікрорайону Пасічна (Івано-Франківськ)

Археологія в мікрорайоні Пасічна

На вулиці Хіміків, в районі інкубатора (там, де бере початок джерело) було поселення голіградської культури фракійського гальштату, це поселення практично повністю знищене багатоповерхівками. Між автостанцією №2 та Дем’яновим лазом було три ділянки з поселеннями пізнього палеоліту, мезоліту, трипільської культури, бронзової доби, голіградської культури фракійського гальштату, черняхівської культури, Київської Русі. Ці поселення були невеликими і небагатими, орієнтувалися на невелику ріку Черешеньку, яка зараз утворює Циганське озеро, а потім і Пасічнянське озеро, яке біля ріки Бистриця. Між Циганським і Пасічнянським озером ріка “одягнена” в канал, що йде попри Обласну лікарню.

Шанець на виїзді з Івано-Франківська

Шанець в Пасічній - рів і вал

Шанець в Пасічній – рів і вал

На виїзді з Івано-Франківська, зліва, в полі навпроти монументального напису “Івано-Франківск” є островок посеред поля, з ровами, валами. Це не середньовічний замок і не стародавнє городище. Це – шанець, тобто польове укріплення. Його звели для навчання ще австрійських військ ще понад сто років тому. На цьому шанці є плодові дерева, які залишились від особняка, що тут був до Другої світової війни. Нижче, ближче до Дем’янового лазу – був полігон, на якому було ще п’ять схожих шанців, але вони розорані і їх на місцевості не було. Таким чином, при полігоні було шість шанців.

Дем’янів лаз і австрійський полігон

Зарості на шанці в Пасічній

Зарості на шанці в Пасічній

Дем’янів Лаз – дачний масив, перед ним стоїть меморіал страченим політичним в’язням. Страту проводили радянські спецслужби в середині ХХ століття. Колись тут був ліс, він тягнувся аж до ріки Черешеньки, однак ліс був вирубаний за наказом радянських функціонерів, щоб у ньому не переховувалися вояки Української повстанської армії.

Полігон використовувався поляками, потім – радянськими військами, були навіть танкові навчання. Коли місто впритул наблизилося до полігону, його перестали використовувати.

Загвіздянський монастир в лісі біля села Загвіздя

Звалище перед шанцем - очевидно його скоро забудують

Звалище перед шанцем – очевидно його скоро забудують

Трохи далі на північний захід, за загвіздянськими птахофермами, в лісі – багато окопів, видно тут були бої в Першу або Другу світову війну (можливо, на цій височині бої велися в обидві світові війни). Углиб лісу був загвіздянський монастир, від нього нічого не збереглося, однак його можна знайти, якщо іти уздовж лісового потока, монастир був по обидва боки потоку у місці, де він витікає з лісу, зараз тут широка і красива лісова галявина.

Тут – справжній чорний ліс, який тягнеться на десятки кілометрів у бік Карпат, вже біля Івано-Франківська зустрічаються козулі, зайці, кабани і навіть ведмеді. Ведмедиху з ведмежатком тут бачили декілька років тому, очевидно звірі приходили похарчуватися на місцеву смітярку, яка на жаль тут існує і постійно збільшується. А в минулому тут була ідеальна екологія – тут навіть був польський будиночок лісника, від якого не залишилося ні сліду.

Де ще відпочити біля Івано-Франківська на вихідні

Схожа місцевість для відпочинку – Козакова Долина біля мікрорайону Позитрон, там ще красивіше і краща екологія. Вихідними також можна навідатися до лісництва у Крилосі, там також досить цікаво.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *