Музей галицького природнього парку і Галицьке лісництво

Лісова коза - козуля у галицькому лісництві

Лісова коза – козуля у галицькому лісництві

В Галицькому лісництві є чудовий музей Галицького національного природного парку, довкола приміщення – крилоський зоопарк із багатьма тваринами та птахами. Це дуже популярне місце серед мешканців Івано-Франківська та околиць, оскільки тут дуже цікаво відпочивати з дітьми.

Як добратися до природничого музею в Крилосі

Знак Галича біля Крилоса - звідси недалеко до галицького лісництва

Знак Галича біля Крилоса – звідси недалеко до галицького лісництва

Природничий музей із зоопарком у Крилосі територіально знаходяться на території міста Галич і мают галицьку адресу, хоча фактично знаходится на околиці Крилоса, до найближчих хат Галича ще декілка кілометрів. Музей знаходиться на старій дорозі Івано-Франківськ – Галич, тому потрібно на розвилці за селом Крилос поїхати прямо (направо), в бік колиби Чумацький шлях.

Якщо немає власного автомобіля, досить зручно добиратися громадським транспортом. Цей напрямок дуже популярний серед перевізників, тому з центрального автовокзалу (біля залізничного вокзалу) автобуси відправляються щодвадцять хвилин. Коштує квиток вісім гривень. Це дуже дешево, якщо врахувати, що їхати потрібно біля 20 кілометрів, а квиток на міський транспорт коштує зараз чотири гривні. Водія потрібно попросити, щоб зупинився на розвилці на Чумацький шлях, оскільки до Крилоса потрібно до цієї розвилки іти біля кілометра. Далі попри колибу Чумацький шлях потрібно іти ще біля 20 хвилин в бік Галича.

Совганта біля альтанок навпроти природничого музею

Совганта біля альтанок навпроти природничого музею

На розвилці – карта Стародавнього Галича, трохи лівіше за деревами – столики для стоянки далекобійників (їх можна використати для відпочинку всіма бажаючими). Попри дорогу – чудовий ожинник з малинником, який щоправда скошують косарками, якщо він занадто виходить на шлях. Але в деякі роки можна нарвати багато ягід.

Колиба Чумацький шлях

Колиба Чумацький шлях біля Крилоса

Колиба Чумацький шлях біля Крилоса

Колиба Чумацький шлях – давній ресторанчик (або кафе навіть не знаю який статус у цього закладу харчування) за містом. Тут є колиба, альтанки в лісі, дитячий майданчик, хороша зона для прогулянок з доріжками. Особливо красивий місточок через штучне озеро, де можна зробити красиві фотографії. Нещодавно в колибі зробили літній майданчик з морозивом, булочками – він знаходиться ближче до Галицького лісництва і певно на нього і розрахований, оскільки це дуже популярне місце для відпочинку і приваблює багатьох людей, особливо на вихідні.

Альтанки і дитячий майданчик навпроти Галицького лісництва

Дитячий майданчик навпроти галицького лісництва у Крилосі

Дитячий майданчик навпроти галицького лісництва у Крилосі

Працівники галицького лісництва зробили дуже красивий майданчик для шашликів і відпочинку навпроти своєї природничого музею. Тут є накриті альтанки, дитячі качелі, мангали та дуже велика совганка, яку зробили на основі дерева з багатьма стовбурами (на ній можуть кататися навіть дорослі). Все дуже красиво і доглянуто. Наскільки я знаю, тут навіть проводять шкільні випускні вечори. Нещодавно тут ввели плату на відпочинок – по 10 гривень з однієї особи. Однак якщо ви не будете жарити шашлики, а просто з’їсте бутерброди та відпочинете у будній день, плати швидше за все брати не будуть.

Галицький зоопарк та ботанічний сад у Крилосі

Довкола природничого музею - своєрідний ботанічний парк з рідкісними рослинами

Довкола природничого музею – своєрідний ботанічний парк з рідкісними рослинами

Приміщення лісництва видно здалеку – вони високі, сподужені за индивідуальним проектом і нагадуть гірські житла гуцулів. Довкола приміщень лісництва – насадження різних дерев і рослин, фактично ботанічний парк. Також є клітки та вольєри, в яких численні тварини та птахи, які водяться у довколишніх лісах, фактично це єдиний значний зоопарк Івано-Франківської області. Вхід – приблизно 20 гривень на дорослого і 10 гривень на дитину. Тут можна покататися на качелі, яка велика і міцна, витримує декількох дорослих.

Біля приміщень лісництва – клітки із попугаями, трохи далі – невеличкий будиночок із різними птахами – перепілками, голубами, совою, серед птахів і екзотичні з теплих країв.

Природничий музей - адміністративна споруда Галицького національного природного парку

Природничий музей – адміністративна споруда Галицького національного природного парку

Хочеться сказати, що тварин для зоопарку зносять місцеві жителі – вони залишені без нагляду батьків, кволі та поранені. Працівники лісництва їх виходжують і далі вирішують – випускати на волю чи залишати в зоопарку, якщо не впевнені, що тварини виживуть на волі.

З початку експозиції тварин – тхір, єнотовидні собаки та лисиці. Ця частина зоопарку починалася з маленької лисички, яку принесли сюди біля десяти років. Зараз тут три лисиці, які мають два вольєри і крім того, вони вільно заходять у вольєр до єнотовидних собак, з якими живуть мирно. На єнотовидних собак цікаво подивитися і через те, що вони досить рідкісні. Живуть уособлено, часто долають відстані у тисячі кілометрів. Інколи хворіють і втрачають шерсть, саме такі особини називають чупакабрами, оскільки вони виглядають незвично і схильні до розорення кліток з птахами і кріликами. Фактично чупакабри існують насправді, це – єнотовидні собаки. А ідентифікують їх важко через те, що єнотовидні собаки трапляються дуже рідко, вони мігрують на великих відстанях, а не живуть на одному місці.

Олень у зоопарку Галицького природного національного парку

Олень у зоопарку Галицького природного національного парку

Далі є великий вольєр з оленями та козулями, також тут є гірські барани. Олені розмножуються у неволі, нещодавно з’явилося невелике оленятко. Цікавий вольєр із лісовим озером. Він накритий зверху сіткою, оскільки деякі птахи тут літають. У 2015 році в цьому місці був чорний лелека, чаплі, болотні черепахи, різні птахи. Біля цього вольєру є невеличка загорожа з невеликою козочкою – лісовою козулею. Біля козочки – клітки з павичами і фазанами.

В ліс веде стежка – тут альтанка, де можна перекусити. Однак стежка, вкрита дерев’яними стовпчиками веде не до столиків, а до великого лісового мурашника. Він досягає висоти півтора метра, біля нього – пам’ятна табличка, яка прозповідає про будову і значення лісових мурашників. Поблизу мурашника цікавий вольєр з лісовим вовком. Цей вовк нагадує руду собаку і нікого не налякав би у природі, хоча коли ці лісові хижаки збиваються у зграї, це дуже грізна і небезпечна сила, яку не можна недооцінювати. Вони вбивають інстинктивно, відразу з точністю хірурга намагаючись уражувати життєво важливі органи і кровеносні судини.

Рудий вовк в крилоському зоопарку

Рудий вовк в крилоському зоопарку

В зоопарку є багато інших тварин, щороку галицьке лісництво оновлюється, розвивається, додаються нові тварини та насадження ботанічного парку. Приємно, що в наш кризовий час щось покращується, тому це місце дуже популярне для сімейного відпочинку.

Музей Галицького національного природного парку у Галицькому лісництві

Птахи у музеї галицького парку

Птахи у музеї галицького парку

Перший поверх приміщення Галицького лісництва переобладнано на природничий музей. Тут багато залів розповідають про тварин, рослини та різні природні пам’ятки Галицького національного природного парку. По природному парку проводять різні екскурсії, про які можна прочитати у статті про Галицький район. Найцікавіші екскурсії – до лісу Діброва та на Касову гору (біля Бурштина, поблизу неї було знайдено рідкісний вид орхідей).

Тут чучела різноманітних тварин – є ведмідь, кабан, козулі, менші лісові звірі та птахи. Цікавий стенд з жуками, серед яких є багато рідкісних. Зокрема жуки-носороги та жуки-олені водяться у сусідньому з Крилосом лісі під назвою Діброва (цей ліс тягнеться до ріки Лімниці). На різних картах і схемах показано різні пам’ятки та природоохоронні території, яких у Галицькому районі досить багато. Цей музей дуже цікавий, зроблений акуратно і професійно. Квиток купувати не потрібно, вартість відвідування музею входить до вартості перебування на території Галицького лісництва.

Що змінилося в 2016 році

В 2016 році у Галицькому лісництві розширили клітки для лисичок, переставили тхора. Лисиць стало краще видно, але від них пішов досить сильний запах. Правда це дикі звірі, що від них хотіти.

Далі від лисиць у великому вольєрі – багато лелек. Вони не накриті, тому можуть вільно летіти, можливо вони травмовані, або їх підгодували. Ще далі – гірський баран, його другина овечка та маленьке баранятко. Вони зовсім ручні, випрошують траву, їх можна погладити, баран навіть дає торкнутися рогів. Тут найчастіше зупиняються люди і найдовше перебувають. Ще далі – олень з великими рогами, теж випрошує їжу. Хоч в оленя і барана своєї трави вистачає, вони завжди біля туристів. Можливо їх підгодували хлібом, хоч це і заборонено правилами.

У пташиному будиночку птахів стало менше, але ще є трохи, наприклад дві сови. Вольєр водоплавальних птахів був зачинений, але два павича, які були обскубаними, мають великі красиві хвости і їх розпускають, дуже красиво. З’явилося багато павиць-самиць, їх напевно будуть розводити. Я бачив павича біля курей на базарі в Івано-Франківську біля колишнього Анатолю, вони напевно популярні в багатих особняках.

Зробили ще декілька недокінчених вольєрів. Вовк на місці, але поправився, ожив, бігає, вже не такий обскубаний і не такий рудий як був минулого року. Випустити б наволю, а то постійно бігає по колу, не знаходить собі місця.

Лісовий мурашник неподалік від галицького зоопарку

Лісовий мурашник неподалік від галицького зоопарку

Фазан у зоопарку при Галицькому лісництві

Фазан у зоопарку при Галицькому лісництві

Болотна черепаха у лісовому озері біля Галича

Болотна черепаха у лісовому озері біля Галича

Комахи у природничому музеї

Комахи у природничому музеї

Чорний лелека готується до відльоту в теплі краї

Чорний лелека готується до відльоту в теплі краї

Якщо ви багато подорожуєте на власному автомобілі, переходьте на газ, це набагато дешевше, ніж на бензині. Якщо у вас немає коштів на установку газового обладнання, можна придбати гбо в рассрочку, з газовою установкою можна зекономити кошти на відпочинок.

 

 

Кабани у музеї Галицького природного парку

Кабани у музеї Галицького природного парку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *