Археологія та стародавня історія Збаразького району

Студенти на археологічній практиці

Студенти на археологічній практиці

Збаразький район Тернопільської області містить середньовічні замки у Вишнівці, Старому Збаражі. В селі Бодаки, Лози – цікаві трипільські поселення, є черняхівські та давньоруські пам’ятки, в тому числі городища.

Археологія та стародавня історія Збаразького району

Село Бодаки

Трипільське поселення етапів В і С – на високому березі Горині в урочищі Чорна Криниця. Розміри – біля 100 на 10 метрів. Були проведені неодноразові розвідки і розкопки в  1938, 1939 (О.Цинкаловський), 1940 (Ю.М.Макаревич), 1952 (Ю.М.Захарук), 1954 (К.К.Черниш). Ще одне трипільське поселення – на правому березі горині східніше Бодаків, розвідки здійснювали в 1938 році О.Цинкаловський, та у 50-х роках ХХ століття М.О.Тіханова.

Давньоруське городище розміщене на околиці Бодаків і носить назву Замкова гора. Городище оточене потрійним валом. На його території знайдено уламки посуду та глиняне пряслице.

Село Вікнини Великі

Розчистка деталей в археологічному розкопі

Розчистка деталей в археологічному розкопі

Пшеворське поселення ІІ століття нашої ери в східній частині Великих Вікнин, на південного схилі правого берега широкої долини, по якій протікає безіменний потічок, досліджувалося М.Ю.Смішком в 1940 році, а в 1956 році М.А,Тиханово. Виявлено залишки 2 наземних житлових споруд, ліпну та незначну кількість гончарної кераміки. Черняхівське поселення на колишньому полі П.Вальчука, досліджувалося М.Ю.Смішком в 1940 році та М.О.Тихоновою в 1956 році.

В 1940 році було виявлено культурний шар давньоруського поселення. В 1940 році тут провів розкопки М.Ю.Смішко, а 1956 року – шурфувала М.О.Тиханова.

Село Вишнівець

Вишнівецький замок, є укріплення та палац.

Село Вищі Луб’янки

На території Вищих Луб’янок знайдено товстостінний ліпний горщик слов’янської культури, який відноситься до ранньослов’янського періоду.

Село Залужжя

Оборонний василіянський монастир.

Місто Збараж

В різний час і в різних місцях виявлено сім срібних монет імператора Нерона, Траяна, Антоніна Пія. Також виявлено придунайську римську монету з міста Ульпіанум. Середньовічний замок, оборонний бернардинський монастир, укріплення Збаража, залишки польових укріплень Збаразької облоги.

Село Капустинці

Біля Капустинців – трипільське поселення. Поховання пшеворської культури. Давньоруське городище – над рікою Серет.

Село Котюжини (колишнє село Скала, зустрічається назва Катюжини)

На території колишнього Хутора Скала – трипільське поселення. Давньоруське городище. Взагалі такого села немає, як і немає села Скала, є село з подібною назвою Котюжини.

Село Кретівці

Черняхівське поселення ІІІ – IV століть нашої ери в полі на схід від Кретівців. На поверхні зібрано багато уламків кераміки та кісток тварин. Відкрите в 1931 році розвідкою Т.Сулімірського. Друге черняхівське поселення в урочищі Нуринці (Над ставками), що на відстані 500 метрів на захід від Грицівців. Відкрите в 50-х роках експедицією ЛІМ під керівництвом І.К.Свєшнікова, досліджувалося М.Ю.Смішком. Давньоруський могильник з підплитовими похованнями.

Село Лози

Робота в розкопі

Робота в розкопі

В урочищі Городище – поселення трипільської культури етапу С, воно розміщується на викому пасмі, в його західній частині і тягнеться вздовж лівого берега Горині. З півдня поселення обмежується рікою, із заходу та сходу – ярами, на півночі – пагорби. Пасмо висотою більше півсотні метрів, з крутими берегами. В 1968 році розвідку здійснював В.П.Савич,  у 1969 році розкопував М.А.Пелещин, відкривши триста квадратних метрів поселення.

Давньоруське городище і селище. Городище розміщене в урочищі “Зимний Город” (Городище) за західною межею села, на західній частині високого пасма, що тягнеться зі сходу на захід, вздовж лівого берега ріки Горинь. Виявлено кілька фрагментів давньоруської кераміки. Біля городища, за валом, розташоване селище. Виявлено напівземлянку прямокутної форми з глинобитною піччю. Розкопав в 1938 році О.Цинкаловський. Також виявлено давньоруський могильник з підплитовими похованнями.

Село Максимівка

Мідна римська монета, знайдена у 1969 році на городі С.С.Букала. У 1928 році знайдено скарб римських монет. Срібна римська монета знайдена на поселенні черняхівської культури, біля залізничної станції. Черняхівський могильник на території теперішньої залізничної станції, виявлений під час будівництва. Обстежувався в 1931 році Т.Сулімірським та Г.Цегак-Голубовичовою.

Село Решнівка

Трипільське поселення – на схід від Решнівки на високому березі потоку, його виявив в 30-х роках О.Цинкаловський.

Село Розношинці

Монети імператора Траяна (98 – 117).

Село Романове

Черняхівський могильник за церквою на полі Лучківа, при дорозі, що веде до Збаража, відкритий в 1913 році під час земляних робіт. Розкопки вели в 1931 році Т.Сулімірський та Г.Цегак-Голубовичова. Знайдено 2 трупопокладення з кількома кружальними посудинами, фібула.

Старий Вишневець

Середньовічний замок у вигляді замчища.

Село Старий Збараж

Римська монета Фаустіни. Городище І розміщувалося на місці пізнішого середньовічного замку. Відноситься до давньоруського міста Збаража, що згадується в літописах під 1211 роком. Під час реконструкції знайдено срібний скарб. Городище ІІ розміщене на узгір’ї Бабина Гора, навпроти замчиська (Городище І), на протилежному боці ріки Гнізна. Під час розкопок 1883 року А.Кіркор виявив залишки вогнищ, уламки кружального посуду, керамічні намистини, частину скляного браслета, залізний наконечник списа, глиняне пряслице та кістки. Давньоруський могильник розміщений навпроти замчиська (Городище І), на протилежному березі Гнізни, на схилах Бабиної Гори. Могильник грунтовий з трупопокладенням. Розкопки в 1883 році провів А.Кіркор. Окрім замку були міські укріплення.

Село Чагарі Збаразькі (колишня назва Максимівка)

Черняхівське поселення IV – V століть нашої ери в полі між селами Максимівка та Чагарі Збаразькі, біля залізничної станції Максимівка, відкрите в 1931 році Т.Сулімірським.

Село Чеснівський Раковець (колишня назва Раковець Чеснівський)

Черняхівське поселення на узвишші лівого берега ріки Раковчик – притоки Горині, відкрите в 1963 році І.С.Винокуром та М.І.Островським. Черняхівський могильник – на узвишші лівого берега Раковчика, поруч із сучасним кладовищем, відкритий в 1961 році М.І.Островським. Досліджувався в 1962, 1963 роках І.С.Винокуром та М.І.Островським.

Дивіться археологію Зборівського, Заліщицького районів Тернопільської області.

 

 

 

1 коментар до “Археологія та стародавня історія Збаразького району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *