Археологія та стародавня історія Заліщицького району

Робота археологів

Робота археологів

Заліщицький район Тернопільської області багатий на трипільські поселення, особливо багато – шість їх виявлено біля Лисичників. Цікаві залишки замку у Нагорянах та Новосілці. Село Голігради дало назву голіградській культурі.

Археологія та стародавня історія Заліщицького району

Село Бедриківці

В 80-х роках ХІХ століття виявлено трипільське поселення, розвідками знайдено розписну кераміку, вироби з кременю. Давньоруський могильник розміщений у полі. На могильнику знаходяться грунтові, рядові та підплитові поховання. Відкрив могильник у 1899 році Й.Шомбаті. Досліджувався В.Деметрикевичем.

Село Берем’яни

Черняхівське поселення на полі Глибока, на межі з Кадлубиськами. Відкрите в 1931 році Т.Сулімірським.

Село Блищанка

Залишки трипільського житла

Залишки трипільського житла

Трипільське поселення етапу С виявлено в урочищі Яремівщина. Воно розміщене над яром, з якого тече джерело. На поверхні багато виробів, оскільки культурний шар сильно переораний. На півночі поселення – кам’яна стела у вигляді людини із знаками на поверхні. Інше трипільське поселення етапу СІІ – в урочищі Горби, що на першій надзаплавній терасі (схил), по контуру проходять притоки ріки Серет. Поселення розкопувалося Малєєвим Ю.М. у 1974 році, а також Коноплі В.М. у 1989 – 1990 роках, було проведено геомагнітну зйомку.

Язичницька статуя над рікою Гнила, в урочищі “Горби”, поруч з черняхівським поселенням, обстежувалася в 1967 році І.С.Винокуром. Матеріали і документація у кабінеті археології Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. В Блищанці черняхівське поселення і черняхівський могильник – на полі Горби, яке лежить в долині ріки Ярмівка. Знайдено в 1877 році срібні динарії імператора Адріана, вони були у похованні разом з посудом, фібулою та підвіскою, прикрашеною емаллю і зберігаються в музеї Польської академії наук у Кракові. Давньоруський могильник виявлений випадково під час земляних робіт.

Село Буряківка

Поховання сарматської культури ІІ століття до нашої ери на високому плато з рівною поверхнею, над долиною ріки Джурин. Відкрите в 1970 році місцевими жителями, обслідуване Ю.Малєєвин. Виявлено тілопокладення.

Село Винятинці

В 1920-х роках виявлено трипільське поселення в околицях Винятинців.

Село Ворвулинці

Мальовані глечики трипільської культури

Мальовані глечики трипільської культури

В Ворвулицях – чотири трипільських поселення. Перше – в урочищі Вербова (розвідки І.М.Олексишина та І.П.Герети в 60-х роках), друге – в урочищі Жерманівка західніше Ворвулинців на правому березі ріки Дупля (розвідки В.І.Олійника в 1971 році), третє – етапу С в урочищі Гора (розвідки Свєшнікова І.К. та Кос Г.І. в 1967 році). Четверте поселення – етапу С на території поля під назвою Піврізки західніше села Гинківці, яке тепер входить до Ворвулинців, на лівому березі ріки Дуплі. Виявлено антропоморфну стелу довжиною 1,8 метрів, яка зберігається у Львові.

Село Голігради (колишня назва Червоногради, Горигляди)

Трипільське поселення в урочищі Вигошів. Є городище голіградської культури, поселення дало назву цій культурі, яка є частиною великої гальштатської спільності. Давньоруське городище розміщене в урчоищі Вигощів, виявлені уламки посуду.

Село Городок

Західніше Городка, на лівому березі ріки Дністер в урочищі Печенія, яке має ще назву Гуркало – трипільське поселення, яке виявив у 1890 році Г.Оссовський. Розвідка 1967 року – І.К.Свєшнікова та Г.І.Коса.

Давньоруський могильник розміщений в східній частині Городка в урочищі “Печенія” на лівому березі ріки Дністер. Могильник підплитовий. Розкопано 13 поховань. У 1878 і 1883 роках розкопки вів А.Кіркор, а в 1890 році – Г.Оссовський, матеріали зберігаються в Археологічному музеї Кракова. Ще один давньоруський могильник розміщений на полі, в урочищі “На вигоні”. Могильник з підплитовими похованнями. Відкрив і розкопав кілька поховань Г.Осовський, матеріали зберігаються у Кракові. Був замок та укріплення містечка.

Село Дзвиняч

В 1877 році знайдено динарій імператора Коммода (180 – 192). Давньоруський могильник розміщений у полі. Тут виявлено підплитове поховання.

Село Добрівляни

Трипільське поселення виявлене у 20-х роках ХХ століття. Давньоруський могильник з трупопокладеннями.

Село Дорогичівка

Розкопки трипільського житла

Розкопки трипільського житла

Наприкінці ХІХ століття А.Шнайдер виявив трипільське поселення в урочищі Балки. Знайдено залізний наконечник списа пшеворського типу, зберігається в Краківському музеї.

Село Дуплинська

Трипільське поселення – на другій надзаплавній терасі ріки Дуплі, яка має круті схили, в урочищі Спас. В 1967 році розвідку провів Ю.М.Малєєв.

Місто Заліщики

Трипільське поселення етапу В – на лівому березі ріки Дністер. Знайдено багато розписного посуду, глиняних статуеток. Інше трипільське поселення етапу В – на території цегельні. Ще одне поселення трипільської культури етапу В – в урочищі Ущилівка на березі струмка Ущилівка, який є лівою притокою Дністра, на території колишньої “Сільгосптехніка” та радянської заправної станції. Поселення багатошарове, є пізніші нашарування.

Поселення липицької культури біля приміщень районного об’єднання Сільгосптехніка та автозаправочної станції, досліджувалося Ю.М.Маєєвим в 1971 році. Відкрито декілька напівземлянкових жител, зібрано уламки керміки, пряслиця, предмети римського імпорту. Матеріали в Заліщицькому краєзнавчому музеї. Виявлено римські монети Тиберія. Давньослов’янське селище розташоване в одному кілометрі на північний захід від Заліщиків, на правому березі струмка Ушилівка, в урочищі “Ушилівка”. Ю.Малеєв в 1971 році виявив кілька печей-кам’янок з ліпною керамікою VI – VII століть нашої ери. Колись у Заліщиках був заліщицький замок.

Село Зелений Гай (стара назва Жежава)

Поселення липицької культури І – ІІ століть нашої ери в центрі села, на південному схилі плато лівого берега Дністра, на віддалі 1,5 кілометра від ріки. Досліджувалося в 1966 році В.Д.Бараном. Виявлено два житла та яму, знайдено ліпну та гончарну кераміку, уламок жорнового каменя, пряслиця. Давньослов’янське поселення розміщене в центрі села, на південному пологому березі високого плато (лівий берег ріки Дністер) на віддалі 1,5 кілометрів від ріки. Дослідження провів В.Д.Баран у 1966 – 1967 роках. Давньоруський курганний могильник у лісі, неподалік від підплитового могильника, що на березі Дністра. Складався із 45 курганів. Відкрив в 1909 році К.Гадачек, розкопав 4 кургани. В 1931 році Т.Сулімірський розкопав ще два кургани.

Село Зозулинці

Трипільське поселення поблизу Зозулинців виявлено у 30-х роках ХХ століття. Черняхівське поселення, виявлено високогорлий сірий гранчастий глечик без вушка з гладкою пролощеною поверхнею. Давньоруське поселення розміщене над Дністром. Знайдено уламки давньоруської кераміки.

Село Іване-Золоте

Трипільське поселення поблизу села Іване-Золоте. Давньослов’янське поселення розташоване в околицях Іване-Золотого, виявлене розвідкою І.С.Винокура. Давньоруське поселення, на поверхні знайдено срібну сережку, також виявлено давньоруський грунтовий могильник.

Село Касперівці

Трипільске поселення етапу СІІ – на березі Серету, практично зруйноване ГЕС. В Касперівцях виявлено скарб у 1908 році, у якому було понад тисячу римських сестерціїв від Адріана до Александра Севера. Також виявлено два скарби в 1932 і 1935 роках римських монет Траяна, Адріана, Антоніна Пія, Марка Аврелія, Фаустіни Молодшої, Септімія Севера. Давньослов’янське поселення розміщене в центрі села на правому березі ріки Серет на підвищенні в заплаві річки. Відкрили його в 1969 році Б.О.Тимощук та О.С.Тур. В обриві берега ріки Серет простежене сліди 5 напівземлянкових житлових споруд та двох ям. Пам’ятка датується на раніше VII століттям нашої ери. Давньоруський могильник виявлений під час земляних робіт. Є середньовічне замчище, оборонна церква, залишки укріплень міста Лугомир.

Село Колодрібка

Трипільське поселення – на підвищеному березі Дністра, на півночі села, на території консервного заводу, урочище Коло Глодів.

Черняхівське поселення в урочищі “Коло Глодів” на високому лівому березі Дністра (територія колгоспного консервного заводу). Відкрите в 1968 році І.П.Геретою, С.А.Харитоновим та Т.М.Ковальчук. Також знайдено черняхівський кубок з прозорого скла з наміченими, але нешліфованими овалами та керамічний глечик з ручкою. Черняхівський могильник, у 1956 році М.Ю.Смішком знайдено порушене оранкою трупопокладення. Знайдено скарб римських монет ІІ – ІІІ століть нашої ери, він містився в глиняній посудині, виявлений в 1912 році під час земляних робіт. Давньослов’янське поселення розміщене на високому лівому березі Дністра. В 1967 році тут провів розвідку В.Д.Баран, а згодом – Л.І.Крушельницька. Під час розкопок виявлено уламки ліпного посуду та простежено сліди напівземлянкового житла VI – VII століть. Давньоруський могильник на невеликому горбку у лісі. В 1876 році виявлено підплитове поховання.

Село Кошилівці

Трипільське поселення етапу С – на не дуже високому мисі правого берега ріки Джурія, в урочищі Обоз. Житлові споруди розміщувалися у два або три ряди уздовж ріки. Інше трипільське поселення етапу СІІ – на верхній надзаплавній терасі Джурії, в урочищі Товтри, культурний шар змитий рікою.

Давньоруське поселення розміщене в урочищі “Стінка”. Давньоруський могильник з трупоспалювальним обрядом захоронення. Оборонна церква 16 століття.

Село Лисівці

Поблизу села є трипільське поселення. Знайдено два срібних динарії імператорів Адріана і Марка Аврелія (161 – 180). Давньоруське поселення виявлене випадково під час земляних робіт. Також є давньоруський могильник із підплитовими похованнями.

Село Лисичники

Трипільське поселення – в урочищі Горби. Друге трипільське поселення етапу СІІ – в урочищі Замчище, на високому виступі правого берега Серету. Третє трипільське поселення етапу С – в урочищі Замчище (Винниця), у південно-західній частині високого виступа правого берега ріки Серет. Четверте поселення трипільської культури – етапу С, в урочищі Коло Валу (траянів вал), на березі ріки Серет. П’яте поселення трипільців – в урочищі Городище, на підвищенні над потічком і болотом, південно-західній схил підвищення. Шосте трипільське поселення етапу В – в урочищі Печера-лисичка (над печерою), на високому правому березі Серету. Давньоруське поселення розміщене в урочищі “Печера Лиличка”. Тут виявлено уламки кераміки, залізні вироби.

Село Мишків

Черняхівський могильник, досліджувався Г.Оссовським. Виявлено 7 поховань, що утворювали дві групи, розділені невеликим яром. Давньоруський могильник розміщений на лівому березі ріки Серет, недалеко від межі сіл Більче-Золоте та Мушкарів. У 1890 році розкопано три поховання, які містилися в кам’яних кругах, відкритий в 1890 році Г.Оссовським. Інший давньоруський могильник розміщений на лівому березі ріки Серет, неделеко від межі сіл Більче-Золоте та Мушкарів. Розкопані поховання в грунтових ямах. Відкрито його в 1890 році Г.Оссовським.

Село Новосілка (колись – Новосілка-Костюкова)

Трипільське поселення етапу В – в урочищі Вепрів. Черняхівське поселення на полі Стіжки, віддаленому на чотири кілометри на схід від села, на схилі неглибокого яру. В 1931 році Т.Сулімірський виявив житло, залізну сокиру з кістяним клином, глиняне пряслице, рогове долото, кілька уламків кружальних посудин, сірої та червоної ліпної кераміки. Дві римські монети, серед яких один срібний динарій. Давньоруський могильник розміщений в урочищі “Чагор” і “Петринське”, виявлено підплитові трупопокладення. Тут виявлено залишки середньовічного замку Володиєвських (башта).

Нагоряни

Замок на місці давньоруського міста Червоноград – місто існувало до Другої світової війни, зараз на його місці дитячий табір, є красивий водоспа.

Село Печорна

Трипільське поселення на захід від Печорної.

Село Ставки

Давньоруський могильник розміщений біля хутора Теклівки, поховання підплитові, виявлено біля 20 поховань. Могили відкриті в 1971 році під час земляних робіт і зруйновані. Кілька сережок зберігаються у фондах Заліщицького краєзнавчого музею.

Село Торське

Трипільське поселення, в урочищі Шанці між селом Торське і хутором Глушки. Біля обриву яру зі струмком, який впадає в Дністер, на плато. На цьому поселенні є шар лінійно-стрічкової кераміки. Черняхіське поселення – біля обриву глибокого яру, в якому тече струмок, що нижче за декілька кілометрів впадає в Дністер. Давньоруське поселення розміщене між Торським і хутором Глушки в урочищі “Шанці”, на плато біля глибокого яру, в якому тече потічок. Тут знайдено фрагменти давньоруської кераміки. Інше давньоруське поселення розміщене на полі. На поверхні знайдено багато уламків кераміки та скляні намистини. Давньоруський грунтовий могильник з трупопокладенням розміщений над Дністром, на південь від Торського, матеріали зберігаються у Кракові.

Село Угриньківці

Трипільське поселення біля заболоченої низовини, на схилі берега. Давньоруський могильник розміщений на віддалі 120 метрів від току колгоспу “Іскра”. Тут в 1971 році під час земляних робіт випадково виявлено підплитове похованя, яке дослідив Ю.М.Малєєв.

Село Устечко

Виявлено срібний динарій імператора Адріана.

Село Щитівці

Трипільське поселення в західній частині Щитівців, на місці польського фільварку. Друге трипільське поселення – на північ від Щитівців у полі, біля двох курганів.

Дивіться також археологію Борщівського та Бучацького районів.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *