Воловецький район Закарпатської області представлений численними скарбами бронзових та золотих виробів. Скарби були випадковими, але здебільшого вони містяться на території поселень.
Археологія та стародавня історія Воловецького району
Зміст
Село Абранка
В околицях Абранки розташована курганна група. В 1860 році під час будування дороги Підполоззя – Абранка знайдено бронзовий скарб.
Село міського типу Воловець
В урочищі Під Килицем в 1930 році під час добування глини знайдено скарб бронзових і золотих речей. На віддалі 1,5 кілометра від першого знайдено другий скарб – посудина ш шістьма золотими кільцями. Скарби датуються епохою пізньої бронзи. В околицях Воловця в 1933 році знайдено бронзовий скарб із 15 предметів і золотий скарб із 32 золотих намистин і браслетів. Скарби датуються епохою пізньої бронзи.
Село Лази
В 1884 році на схилі Медвежої гори виявлено бронзовий скарб. у якому нараховувалося понад 200 предметів. В колекцію Т.Легоцького потрапило 111 предметів. Тут же в 1929 році знайдено ще три предмети. В околицях села в 1886 році виявлено бронзовий скарб з восьми предметів. Всі знахідки датуються епохою пізньої бронзи – раннього заліза.
Село міського типу Нижні Ворота
В околицях селища в 1878 році знайдено два бронзови скарби: у першому – шість браслетів, у другому – п’ять предметів. Виявлено також кілька розрізнених знахідок бронзових виробів. Речі датуються епохою пізньої бронзи. З території селища походить золота монета імператора Нерона.
Село Підполоззя
В околицях Підполоззя в 1860 році виявлено великий бронзовий скарб пізньої бронзи. В колекцію Т.Легоцького потрапило 18 предметів. З лівого боку дороги Підполоззя – Нижні Ворота, в урочищі Кічера виялено поховання угорського дружинника кінця ІХ – початку Х століть.
Село Тишів
В Тишові виявлено чекано-молот епохи пізньої бронзи. В околицях села в 1912 році знайдено великий бронзовий скарб, з якого в колекцію Т.Легоцького потрапило 53 предмети; датується епохою пізньої бронзи. В 1976 році праворуч від перехрестя доріг Тишів – Медвіж’є відкрито поселення ранньозалізного віку. Досліджувалося експедицією ІА АН УРСР.
Читайте також археологія міста Ужгород, Виноградівського району.