Археологія та стародавня історія Іршавського району

Студенти на археологічній практиці

Студенти на археологічній практиці

Іршавський район Закарпатської області містить багато пам’яток куштановицької культури, культури Гава-Голігради а також чимало скарбів бронзового та залізного віку.

Археологія та стародавня історія Іршавського району

Село Арданове

Срібна накладка

Срібна накладка

На території Арданового знайдено кам’яну шліфовану сокиру та кам’яний диск. На горі Богуслав, що піднімається над селом – городище ранньозалізного віку (культура Гава – Голігради). Досліджувалося експедицією ДЕ в 1962 і 1965 роках. Знайдено в 1867 році бронзовий наконечник спису; в 1886 році – уламок леза меча. В урочищі Федецели – поселення пізньої бронзи та раннього заліза. В урочищі Рокутний в 1890 році знайдено залізні мечі, наконечники списів, акінак скіфського типу та мечі, наконечники списів пшеворської культури. З цієї місцевості походять тетрадрахми Філіпа Македонського.

Село Білки

Середньовічні знахідки

Середньовічні знахідки

Ліворуч від дороги Білки – Довге, на невисокій горі розташоване городище, де засвідчено культурний шар ранньозалізного віку і давньоруського часу. В західній околиці села Білки, в урочищі Токайовиця – курганний могильник куштановицької кульутри; досліджувався Й.Янковичем, Е.Затлукалом, М.Ю.Смішко. В урочищі Під городищем – два кургани куштановицької культури VI – IV століть до нашої ери. В 1951 році у північно-східному напрямі від села знайдено бронзовий скарб з 13 предметів, що датується епохою пізньої бронзи.

Село Брід

В урочищі Ферма, праворуч від дороги Броди – Чорний Потік, відомий курган.

Село Богаревиця

На схід від Богаревиці, на віддалі 1,5 кілометра, на невисокому підвищенні – пізньопалеолітичні стоянки.

Село Вільхівка

У південно-західному напрямі від Вільхівки, в урочищі Галині Гори – поселення епохи неоліту.

Село Горбок

На південь від села Горбок, біля ферми – поселення раннього заліза. В урочищі Мочар, біля села – поселення перших століть нашої ери, досліджувалося експедицією УжДУ в 1974 році.

Село Дібрівка

В західній околиці Дібрівки, в урочищі Могилки – кургани куштановицької культури.

Село Доробратово

В західній частині Доробратового, в урочищі Могилки – курганна група куштановицької культури. Досліджувалася в 1945 році Й.Янковичем.

Село Дунковиця

Навіс над археологічним розкопом

Навіс над археологічним розкопом

В південно-східній околиці Дунковиці, в урочищі Ферма – курганна група куштановицької культури. Досліджувалася в 1962 році експедицією УжДУ і Закарпатського краєзнавчого музею.

Село Імстичово

В околицях Імстичового в 1852 році знайдено бронзовий скарб з восьми предметів епохи пізньої бронзи.

Село міського типу Ільниця

Біля школи знайдено мустьєрське крем’яне скребло.

Село міського типу Іршава

На віддалі 1,5 кілометра на захід від Іршави, на горі Стремтура – городище, де засвідчено ранньозалізний (Х – VIII століття до нашої ери) та давньоруський (ІХ – ХІ століття) культурні шари. З городища походять бронзові наконечники списа, чекано-молот і браслет.

Село Загаття

В 1941 році в околиці Загаття виявлено бронзовий скарб з трьох кельтів епохи пізньої бронзи. Біля колишнього села Колодне – дві курганні групи куштановицької культури (урочища Гать і Болото). Досліджувалися Й.Янковичем, Е.Затлукалом, К.Берняковичем та експедицією ДЕ. В урочищі Гать в 1892 році виявлено бронзовий скарб доби середньої бронзи, що складаєтсья з 28 предметів. На колишньому пасовиську в 1960 році під час оранки знайдено бронзовий скарб з 16 браслетів.

Село Кам’янське

В околицях села, на п’ятій і шостій вершинах гряди, з правого боку автотраси Берегове – Іршава – ранньо- і пізньопалеолітичні місцезнаходження.

Село Малий Раковець

На південно-східній околиці села – сім пунктів ранньо- і пізньопалеолітичного місцезнаходження.

Село Негрове

Стародавній бронзовий перстень

Стародавній бронзовий перстень

В околицях Негрового в 1863 році знайдено великий бронзовий скарб епохи пізньої бронзи. В колекцію Т.Легоцького потрапило три предмети. В центрі села в 1963 році під час риття канави для фундаменту знайдено скарб бронзових мечів ранньозалізного віку.

Село Осій

В південній околиці села Осій, в урочищі Чищаник-Фединівки – поселення культури Баден. Біля південного підніжжя гори Хрін – у різних місцях знайдено 8 шліфованих кам’яних сокир, а також 15 глиняних конусів доби раннього заліза. В урочищі Хомовиця – багатошарове поселення епох неоліту, раннього заліза, провінційно-римського і давньоруського часів. В урочищі Чищаник – поселення куштановицької культури. З присілка Лави походять три шліфовані кам’яні сокири.

Село Сільце

В північній околиці Сільця, на схилі 80-метрової тераси – пізньопалеолітичне місцезнаходження. В урочищі Загорода знайдено керамічні і кам’яні вироби доби неоліту. Тут же поселення ранньозалізного віку культури Гава-Голігради. З підніжжя Камінної гори походять два бронзових скарби, до складу яких входило 19 бронзових браслетів, що датуються епохою пізньої бронзи. В околицях села знайдено два бронзових кельти, залізний браслет, золоте кільце.

Село Смологовиця

З околиць Смологовиці походить залізна зброя: наконечники списів, ножі пшеворської культури.

Село Хмільник

В 1865 році в урочищі Барбалинець виявлено бронзовий скарб з 19 предметів. З околиць села походить другий бронзовий скарб, в якому 11 предметів. В урочищі Лази – поселення рубежу нашої ери та давніх слов’ян VIII – IX століть.

Село Чорний Потік

В урочищі Кална (між селами Чорний Потік – Мартинка) – курганний могильник куштановицької культури. Досліджувався в 1971 році експедицією ДЕ. В урочищі Гать в 1893 році знайдено великий бронзовий скарб доби пізньої бронзи. В колекцію Т.Легоцького потрапило десять предметів.

Читайте також відпочино в Іршавському районі, археологія Берегівського району, Закарпаття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.