Археологія та стародавня історія Радивилівського району

Подвір'я берестецького заповідника

Подвір’я берестецького заповідника

Радивилівський район Рівненської області містить пам’ятки стжижовської, городоцько-здовбицької, висоцької, давньоруської культур. Тут біля села Пляшева проходила Берестецька битва.

Археологія та стародавня історія Радивилівського району

Село Боратин

На північно-західній околиці Боратина, на лівому березі ріки Пляшівка – курган, відомий у місцевого населення під назвою Могила. Насип овальної форми розміром 20 на 22 метра, висотою 0,85 метра. Курган був розкопаний І.К.Свєшніковим у 1974 році. Під насипом виявлено яму діаметром 1,65 метра з обпаленим дном, у засипі якої знайдено багато попелу і дрібних крем’яних відщепів.

Село Гаї Лев’ятинські

У північно-східному напрямку від села на піщаній дюні, в урочищі Стара Баба – мезолітична стоянка, яка досліджувалася у 1924 році. Там само – поселення висоцької культури, виявлене у 30-х роках.

Село Добривода

На правому березі Пляшівки, в урочищі Корчаки у 1962 році знайдена пізньотрипільська посудина. Там само – поховання культури кулястих амфор у гробниці із кам’яних плит, виявлено випадково у 1962 році. Всередині були людські кістки, одна посудина і якийсь кам’яний предмет. На західній околиці середньої чаастини села, на селянських городах за 150 метрів на північний захід від будинку клубу – курган діаметром близько 25 метрів і висотою 0,7 метра, виявлений І.К.Свєшніковим у 1974 році.

Село Довгалівка (раніше Великі Жабокрики)

В околицях Довгалівки знайдено крем’яне вістря списа стжижовської культури. На хребті невисокого підвищення поблизу села, в урочищі Під Могилою – давній курган, виявлений розвідкою І.К.Свєшнікова у 1974 році.

Село Іванівка (раніше – Янівка)

Черняхівська кераміка

Черняхівська кераміка

У 1969 році в околицях Іванівки знайдено бронзове вістря списа. За 1,5 кілоемтра на північний схід від села і за два кілометри від залізничної станції Рудня Почаївська, на південному схилі берега потічка Млинівка, в урочищі Біля Криничок – поселення черняхівської культури, виявлене І.К.Свєшніковим у 1960 році.

Село Коритне

На території цегельні поблизу села у 1939 році було виявлене поховання, в якому біля кістяка знайдено бронзову парадну сокиру. На правому березі Пляшівки поблизу місцевої церкви – поселення комарівської культури. За два кілометри на південний захід від села, на полях поблизу хутора Зарваниця – поселення черняхівської культури, вони були виявлені І.К.Свєшніковим у 1937 і 1938 роках, останнє перевірене його ж розвідкою у 1974 році.

Село Крупець

Земляними роботами поблизу села у 1940 році виявлене поселення висоцької культури.

Село Острів

Свято пам'яті берестецької битви

Свято пам’яті берестецької битви

Поблизу млина, на підвищенні, оточеному майже з усіх боків заплавою правого бераг ріки Пляшівка, в урочищі Попів Горб – поселення культур Вербковіце-Костянець і стжижовської, виявлене і досліджуване у 1970, 1971 і 1974 роках. Розкрито площу 252 квадратних метра, на якій виявлено сім господарських ям поселення культури Вербковіце-Костянець. На північно-східній околиці села, на високому лівому березі ріки Пляшівки, в урочищі Полька – поселення культури Вербковіце-Костянець, виявлене і досліджуване у 1972 і 1974 роках. На досліджуваній площі виявлено частково знищене обвалом берега річки напівземлянкове житло з глинобитною піччю та розташовану поруч з ним майстерню крем’яних знарядь. Поблизу села, на території цегельні – у 1973 році знайдено фрагментовану мідну сокиру стжижовської культури. На правому березі ріки Пляшівки, між селами Острів і Пляшева, біля північно-східної околиці села Острів – поселення висоцької культури, виявлене у 1974 році.

Село Пляшева

Заповідник Берестецька битва біля села Пляшева

Заповідник Берестецька битва біля села Пляшева

В околицях Пляшевої – крем’яне вістря на спис стжижовської культури. На краю лісу за селом, на високому лівому березі ріки Стир, в урочищі Лівоцька Гребелька – поселення городоцько-здовбицької культури і Давньої Русі, виявлене у 1966 році. В селі є історико-меморіальний заповідник “Поле Берестецької битви”.

Село Пляшівка

Поминальна служба за загиблими під Берестечком

Поминальна служба за загиблими під Берестечком

За півтори кілометри на південь від Пляшівки, на лівому березі ріки Пляшівки – поселення висоцької культури та Давньої Русі, виявлене у 1974 році.

Село Полуничне

Поле Берестецької битви

Поле Берестецької битви

В урочищі Острівок на західній периферії Полуничного, на південному підвищенні над заболоченою низовиною – поселення висоцької культури, виявлене у 1936 році і досліджуване розвідковими розкопками З.Шверца та І.К.Свєшнікова у 1938 році. Розкрито площу 157 квадратних метрів і зібрано посуд, крем’яні вироби, кам’яні зернотерки, грузила до ткацького верстату, куски залізного шлаку. У 60-х роках поблизу села знайдено (мабуть у знищеному похованні) давньоруський залізний меч Х століття нашої ери.

Село Пустоіванне

В околицях Пустоіванного знайдено крем’яне вістря списа стжижовської культури.

Місто Радивилів (раніше – Червоноармійськ)

На неіснуючому сьогодні хуторі між містом Радивилів і селом Крупець у 1938 році знайдено посудини (мабуть, у знищеному похованні) висоцької культури.

Село Солонів

На південно-східній околиці села, на високому правому березі ріки Стир – давньоруське поселення, виявлене І.К.Свєшніковим у 1974 році. В урвищі берега річки помітні численні сліди землянок і господарських ям.

Село Стоянівка

В околицях Стоянівки у 1935 році знайдено скарб римських динаріїв, з якого вдалося врятувати 18 екземплярів.

Село Теслугів

В урочищі Чорний Ліс поблизу хутора Чорна Лоза знайдено кам’яну сокиру Фатьянівського типу, що зберігається у збірці школи села Теслугів.

Село Хотин

Між селами Хотин і Теслугів в лісі – курган городоцько-здовбицької культури близько 10 метрів діаметром і один метр заввишки. Під насипом виявлено рештки вогнища діаметром близько 1,5 метра та знайдено уламки посудини.

Дивіться також археологія Здолбунівського району, Корецького району.

 

3 коментарі до “Археологія та стародавня історія Радивилівського району

  1. Ros Gutsulsky

   Розораних курганів дуже багато, деякі з них є просто темними плямами на ріллі. В місцевостях, де курганів не було багато, їх споруджували на вершинах пагорбів і навіть в розораному вигляді їх добре видно через слабопомітний, але характерний конус, яким завершується вершина.

   1. Микола Табачук

    То й що з того? ” Є він чи його фактично вже нема – все одно це вже минуле, якого не повернеш.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *