Археологія та стародавня історія Хустського району

Оглядовий магданчик замкової гори у Хусті

Оглядовий магданчик замкової гори у Хусті

Хустський район Закарпатської області відомий замком у місті Хуст, що має красивий оглядовий майданчик на вершині карпатської гори. В Хусті знайдено скарб арабських монет.

Археологія та стародавня історія Хустського району

Село Вишкове

В околицях Вишкового в 1891 році знайдено бронзовий скарб з 17 предметів. На горі Вишкове – городище, що стрімко піднімається над рікою Тиса.

Село Данилове

В північно-східній околиці Данилового, що на підвищенні Татарський Лаз – городище, можливо, давньоруського часу.

Село Іза

Мури хустського замку

Мури хустського замку

В околицях Ізи є два курганних могильники. Перша група курганів – праворуч від дороги іза – Липча, друга – напівнічний схід, ближче до села. Могильники досліджувалися братами Затлукал в 1939 – 1940 роках, М.Ю.Смішком в 1948 – 1949 роках та В.Г.Котигорошком в 1975 – 1976 роках. Досліджено похованя культури карпатських курганів І – ІV століть нашої ери.

Село Крива

В урочищі Соколів Камінь, на північному схилі гори, що на 150 метрів над рівнем ріки Тиса, в 1966 році знайдено в посудині великий бронзовий скарб. Скарб датовано епохою пізньої бронзи і раннього залізного віку.

Село Липча

В околицях села Липча на 40-метровій терасі на ріці Ріка – подинокі знахідки кварцитових і крем’яних виробів епохи пізнього палеоліту.

Село Нижній Бистрий

В 1970 році на високому правому березі ріки Ріка знайдено бронзовий скарб епохи раннього заліза, до якого увійшли чотири предмети.

Село Рокосів

Страусина ферма в Хусті

Страусина ферма в Хусті

В околицях Рокосова, на пагорбах правого берега ріки Тиса виявлено 13 ранньопалеолітичних місцезнаходжень. Тут знайдено ашельські і мустьєрські знаряддя праці. Стоянки досліджувалися Закарпатською палеолітичною експедицією під керівництвом В.М.Гладиліна в 1969 – 1978 роках. В 1853 році в околицях Рокосова знайдено бронзовий кельт.

Село Становець

На південній околиці села Становець, у відслоненнях другої надзаплавної тераси правого берега ріки Тереблі – ранньопалеолітичне місцезнаходження.

Село Стеблівка

Праворуч і ліворуч від дороги Хуст – Стеблівка – поселення першої половини І тисячоліття нашої ери.

Місто Хуст

Костел Святої Катерини у Хусті з оборонним муром і баштою

Костел Святої Катерини у Хусті з оборонним муром і баштою

При в’їзді в місто з боку міста Виноградове на 30 – 40 метровій терасі, що розташована на північний захід від моста через ріку Ріка – пізньопалеолітична стоянка. На віддалі біля одного кільметра на південний схід від середньовічного хустського замку на північному схилі 5 – 8 метрового підвищення – пізньопалеолітична стоянка. На південий схід від залізничної станції, на Виселечній горі – стоянка мустьєрської епохи. Тут же поселення ранньозалізного віку культури Голігради. З території міста походить скарб саманідських дирхемів 903 – 904 років. Крім замку в Хусті є оборонний костел святої Катерини ХІІІ століття.

Село Шаян

На віддалі 1 кілометр від курорту Шаян, ліворуч від дороги (при виїзді з села) на 20-метровій терасі зібрано колекцію крем’яних, кварцитових і андезитових виробів мустьєрського і пізньопалеолітичного часів. Біля 200 метрів на захід від першого пункту, на мисовидному уступі 30 – 40-метрової тераси, впідніжжі гори Шаяна – зібрано окремі мустьєрські вироби із кварциту.

Читайте ще археологія Закарпаття, археологія Іршавського району.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *