Археологія та стародавня історія Тячівського району

Солотвинське солене озеро

Солотвинське солене озеро

Тячівський район Закарпатської області багатий на сіль, тут навіть є курорт Солотвино. Цей регіон входив до складу Римської імперії, і зараз значна частина району романізована, це нащадки римлян Дакії.

Археологія та стародавня історія Тячівського району

Село Біловарці

В околицях Біловарців – поселення рубежу нашої ери дакійської культурної належності.

Селище міського типу Буштино

В 1911 році в околицях Буштино знайдено скарб золотих прикрас, до складу якого входило 11 підвісок і 2 браслети. Скарб датується часом раннього залізного віку.

Село Велика Уголька

На відстані 500 – 700 метрів від Великої Угольки, на дорозі і прилеглій до неї території, що між мінеральним джерелом Боркут і Молочним Каменем – пізньопалеолітичне місцезнаходження. За три кілометра від села, на території Угольського заповідника, на південному схилі Молочного Каменя, в печері тієї ж назви – короткочасне пристанище первісних людей. Виявлено крем’яні, обсидіанові і базальтові знаряддя пізнього палеоліту.

Село Вільківці – Лази

На північний схід від Вільківців – Лазів, на одноіменній горі – городище давньоруського часу.

Село Діброва

Свіжий археологічний розкоп

Свіжий археологічний розкоп

На віддалі 200 метрів н схід від південно-східної околиці села, на західному схилі тераси (висота 60 – 80 метрів) – мустьєрське місцезнаходження. В 1926 році на західному схилі гори Бачихура, в урочищі Дюлохаза знайдено бронзовий скарб з 35 речей епохи пізньої бронзи.

Село міського типу Дубове

В околицях Дубового знайдено римські монети.

Село Дулове

В південній околиці Дулового, на горі Дулове – городище давньоруського часу

Село Калини

В околицях села Алини в 1863 році знайдено бронзовий скарб, у складі якого знахожилися мечі, браслети, бронзові пояси, датується епохою пізньої бронзи. Другий бронзовий скарб з трьох бойових сокир того часу знайдено в 1932 році.

Село Руське Поле

В околицях Руського Поля в кінці ХІХ століття засвідчено курганний могильник, можливо, культури карпатських курганів. На схід від села – городище, відоме в населеня паід назвою Капуна. В підніжжі гори Капуна – поселення римсько-провінційної культури. Тут же знайдено скарб срібних римських монет імператора Коммода. В.Г.Котигорошко в цій місцевості дослідив три кургани ІІІ – ІV століть нашої ери.

Селище міського типу Солотвино (румунська назва Слатіна)

План городища Читатя-Читецуя в Солотвино

План городища Читатя-Читецуя в Солотвино

В південно-західному напрямку від селища, на крутому пагорбі правого берага ріки Тиса – городище, відоме в населення під назвою Читатя (Читецуя). На городищі засвідчено засвідчено культурні шари раннього заліза рубежу нашої ери (гето-дакійський період) і давньоруського часу.

Городище розміщене на високому мисі правого корінного берега ріки Тиси, на околиці Солотвино. З північного боку воно обмежене яром, з південного і західного боку – долиною Тиси. Східна напільна сторона була укріплена ледь зараз помітним земляним валом і ровом. З південної і західної сторони городище підвищується над рівнинною долиною Тиси приблизно на 50 – 70 метрів. Висота вала доходить до 30 сантиметрів, попри грунт до нього входила річкова галька і обпалена глина, шматки останньої знайдені у великій кількості в валу. Рів шириною до чотирьох метрів і глибиною до 1,2 метра був заповнений чорноземом і суглинком, перемішаним з галькою. Звичайно. у давнину вал був вищим, а рів – глибшим, роблячи перепад висот разом біля трьох метрів, до цього потрібно ще додати дерев’яні стіни. Розкопками на городищі було відкрито декілька споруд, у тому числі два житла – одне з заглибленням в материк, інше – наземне.

Шари солотвинської солі

Шари солотвинської солі

З території Солотвино походять бронзовий меч і уламок меча.  В південно-західній частині села – сліди давніх солекопалень римського часу (очевидно ця територія входила до складу Римської Імперії). Тут же знайдено дві римські монети імператора Константина і Валента. Населеня орієнтувалося на видобуток солі, зараз тут курорт Солотвино.

Місто Тячів

Карпати у Тячівському районі

Карпати у Тячівському районі

В східній частині міста, в районі Тячівського плодо-консервного заводу – поселеня перших століть нашої ери. З території міста походять римські монети.

Дивіться ще археологія Хустського району.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.