Археологія та стародавня історія Перемишлянського району

Бульдозер допомагає археологам

Бульдозер допомагає археологам

В Перемишлянському районі Львівської області в селі Підгородище було давноруське городище та місто ХІІІ століття з дитинцем та посадом. Найбільше археологічних пам’яток в селі Лагодові – численні поселення, кургани.

Село Бачів

В селі Бачів, в урочищі Долини – поселення черняхівської культури.

Село Болотня

Західна околиця села Болотня, в урочищі Оселища, біля колгоспних будівель – могильник липицької культури, проводилися розкопки. На західній околиці села, праворуч дороги на Перемишляни – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Борщів

Південно-західна околиця Борщева, в урочищі Лісок, на мису правого берега струмка і лівого берега ріки Гнила Липа – давньоруське селище кінця ХІ, тут люди безперервно жили аж до ХVII століття, про що говорить кам’яний хрест, датований 17 століттям.

Село Ганачівка

В селі Ганачівка, урочище Замок – давньоруське городище Х – ХІІІ століття.

Село Дусанів

В селі Дусанів, в урочищі Курган – курганний могильник культури шнурової кераміки з трьох насипів 15 метрів в діаметрі, один з них розкопаний. На околиці села знаходили римські монети ІІ століття.

Село Іванівка

В селі Іванівка, в урочищі Могилки – курган комарівської культури, проводилися археологічні дослідження. Півкілометра від північної окраїни Іванівки, праворуч дороги на Брюховичі, на лівому пологому березі ріки Гнила Липа – давньоруське поселення ХІІІ століття, культурний шар не зберіся в первісному стані. На хуторі Яблонів, в урочищі Ставки, 200 метрів від північної околиці хутора, на мису корінного правого берега ріки Яблонівка – поселення голіградської культури.

Село Кимир

Півкілометра на південь від Кимира, в урочищі Гумнисько, на західному схилі підвищення – черняхівське поселення.

Село Коросно

В селі Коросно, в урочищі Фільварк, на мису між двома струмками, давньоруське селище кінця ХІІІ – початку ХІV століття.

Село Костенів

В селі Костенів, в урочищі За святим Яном, на мису високого з крутими схилами лівому березі ріки Гнила Липа – поселення трипільської культури та раннього залізного віку. На околиці села – знахідки скарбу римських монет.

Село Лагодів

Розчистка кістяків

Розчистка кістяків

Один кілометр на північ від Лагодова, в урочищах Липовиця та Залука, на північно-західному схилі Гологірського хребта – поселення висоцької культури, досліджувалося археологами. Півкілометра на південний захід від Лагодова, на вершині гори – поселення висоцької культури, частина поселення досліджена. В урочищі Липовиця, на одному з відрогів гористої гряди – поселення культури лійчастого посуду. В урочичищі Шкілко, сто метрів на схід від урочища – курган скіфського часу. В урочищі Старі Смерегині, сто метрів від дороги – кургани невизначеного часу. В урочищі Черквіш – кургани невизначеного часу. В урочищі Помірки, півкілометра на північний захід від села, на західній частині підвищення – поселення скіфського часу 6 – 5 століть до нашої ери, досліджене науковцями. В урочищі Залука, західний схил балки – поселення скіфського періоду, грунтовий могильник 7 – 6 століть до нашої ери. В урочищі Залука, південно-східна частина урочища – грунтовий могильник скіфського періоду, археологічні розкопки. В південно-східній частині урочища Залука – поселення липицької культури, розкопане археологами.

Сели Липівці

Чотириста метрів на схід від Липівців, на правому березі ріки Гнила Липа, в урочищі За грабиною – поселення липицької культури, досліджене науковцями.

Село Неділиська

На околиці села Неділиська – знахідка скарбу бронзових та залізних виробів ХІІІ століть до нашої ери.

Місто Перемишляни

В місті Перемишляни, в урочищі Міжгірському, біля озера, на мису лівого берега ріки Гнила Липа – поселення скіфського періоду і перших століть нашої ери, проводилися дослідження. В урочищі Перемишлянському, на південному схилі миса високого крутого лівого берега ріки Гнила Липа, навпроти греблі штучного озера – поселення скіфського періоду і перших століть нашої ери.

Село Підгородище

В селі Підгородище в урочищі Городище, на  вершині пагорба – поселення культури лійчастого посуду та давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть. В урочищі Городики, на західній околиці села, на горбі – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть. Посад городища розміщується на північний захід від дитинця.

Село Підмонастир

В селі Підмонастир, в урочищі Пісковин – поселення енеоліту та давньоруське селище.

Село Під’ярків

На території Під’яркова – давньоруське селище, на околицях знаходили римські монети І – ІІ століть.

Село Подусільна

На околиці Подусільної – знахідка римських монет І – ІІ століть.

Село Свірж

В селі Свірж, на хуторі Кутинська, в урочищі Стежки – поселення черняхівської культури, тут проводилися розкопки.

Село Селиська

На території села Селиська – давньоруське селище.

Село Серники

В Серниках, в урочищі Кам’янка, в лісі – курганний могильник культури шнурової кераміки з шести насипів, три з них досліджені археологами. В урочищі Грабовець, в лісі – курган комарівської культури, досліджений археологами.

Село Смереківка

На околиці Смереківки – знахідка бронзових виробів голіградської культури.

Село Чемеринці

Лісиста околиця села Чемеринці над рікою Золота Липа – давньоруське городище.

Село Ушковичі

В Ушковичах – поселення культури лійчастого посуду та скіфського періоду.

Читайте також археологія Буського району.

Доповнення до Перемишлянського району – археологічні розвідки в 1995 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.