Висоцька культура

Речі висоцької культури

Речі висоцької культури

Висоцька культура – археологічна культура кінця бронзової – початку залізної доби. Назва походить від могильника біля села Висоцьке Бродівського району Львівської області. Носії культури жили на сході Львівської та на заході Тернопільської областей, у верхній течії Західного Бугу.

Висоцька культура

Датування культури

Висоцька культура датується ХІ – V століттям до нашої ери і ділиться на два часові етапи – ранній – ХІ – ІХ століття до нашої ери та пізній – VІІІ – VІ століття до нашої ери. В утворенні культури задіяні комарівська та лужицька культура, з якими висоцька культура має багато спільних рис. Етнічно носіїв культури визначити важко, хоча найімовірніше це були праслов’яни.

Поселення та житла висоцької культури

Основні досліджені поселення – у населених пунктах Шкло, Ясенів, Лагодів, Черепин. Поселення розташовані на підвищеннях серед лук, однак укріплень не спостерігається. Житла – в основному напівземлянки з вогнищами, які горіли на підлозі в невеликих заглибленнях. Деякі господарські ями були справжніми пивницями зі східцями.

Висоцькі поховання та могильники

Померлих ховали у неглибоких ямах, кістяки в основному прямі, хоча бувають і в скорченому виді, є парні та групові поховання. Рідше трапляються трупоспалення в ямах чи в урнах. Наприкінці другого етапу існування висоцької культури над могилами починають споруджувати кургани.

Матеріальна культура

Матеріальна культура вивчається у тому числі і по скарбах, які виявлені в Заложенцях, Неделиськах та Кутах. Вона склалася під впливом археологічних культур Дніпровського Лісостепового Правобережжя доскіфського часу, лужицької культури, культури фракійського гальштату.

Висоцька кераміка

В кераміці переважають тюльпаноподібні форми (іноді – з прямими стінками), прикраси кераміки – проколи, пружки та ямки. Зазвичай в побуті використовувалися миски, корчаги, черпаки, келихи. Декоративні мотиви – сітки діагональних та вертикальних ліній зигзагами та густі наколи. З керамічних виробів трапляються фігурки птахів, глиняні дзвіночки та брязкальця.

Знаряддя праці, прикраси та заняття височан

Зброя висоцької культури

Зброя висоцької культури

Найуживаніші знаряддя – серпи із кременю, молотки, бруски для точіння, терочні плити та терочні камені, ножі. Прикраси – шпильки, браслети, гривні, кільця, персні, сережки.

Населення займалося землеробством, скотарством, ремесла – обробка дерева, ковальство, виготовлення кремінних знарядь (в ранньому етапі).

Занепад та наступність

На висоцьку культуру впливали білогрудівська, чорноліська та лужицька культура. Висоцька культура зникла із просуванням на захід лісостепових племен, які займалися землеробством, вона переросла у культуру ранньоскіфського часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.