Археологія та стародавня історія міста Рівне

Розчистка залишків фундаменту

Розчистка залишків фундаменту

В місті Рівне, обласному центрі Рівненської області є палеолітична пам’ятка, пам’ятки культур кулястих амфор та городоцько-здовбицької. Однак більшість знахідок – давньоруського періоду – поселення, могильник, городище.

Археологія та стародавня історія міста Рівне

Доісторичні поселення Рівного

Залишки дерева на місці стародавнього житла

Залишки дерева на місці стародавнього житла

На високому березі ріки Горинь поблизу села Новий Двір, включеного до міської смуги, виявлені знахідки крем’яних виробів доби палеоліту.

На околиці міста – кам’яна гробниця культури кулястих амфор, виявлена у 1911 році. На території колишнього села Басів Кут (тепер Басівкутська вулиці міста Рівне) – сліди поселення городоцько-здовбицької культури.

Пам’ятки римської доби

Близько 1890 року в околицях міста було знайдено бронзовий кельт. Поблизу міста в 1890 році було знайдено римську бронзову статуетку Венери, що до 1914 року зберігалася в музеї Київської духовної академії. На території міста знайдено римську монету.

Давньоруські пам’ятки

Плями на землі - сліди дерев'яних опор

Плями на землі – сліди дерев’яних опор

Там же, в урочищі «Дворець» на південному схилі правого берега струмочка, що впадає в ріку Устя, – давньоруське селище, виявлене розвідкою І.К.Свєшнікова у 1962 році. Там же, на мисі високого берега ріки Устя – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століття розмірами 40 на 80 метрів, оточене валом до 3 метрів заввишки, виявлене наприкінці ХІХ століття і обстежене в 1961 році П.О.Раппопортом.

Майже за півкілометра північніше колишнього села Басів Кут – давньоруський курганний могильник, дуже пошкоджений оранкою, а на відстані близько 1,4 кілометра від городища – другий давньоруський курганний могильник, на якому в 1858 році Я.Я.Волошинський розкопав шість курганів, К.М.Мельник у 1898 році – сім курганів. На правому березі ріки Устя, на території колишнього села Новий Двір – поселення стжижовської культури. Там же – давньоруське селище.

Робота у відвалах дозволяє знайти дрібні металеві предмети

Робота у відвалах дозволяє знайти дрібні металеві предмети

На лівому березі ріки Устя, поблизу колишнього села Тютьковичі, включеного в міську смугу – поселення городоцько-здовбицької культури, виявлене розвідкою В.П.Савича в 1960 році. На мисі правого берега старого річища ріки Устя на території колишнього села Золотіїв, включеного в міську смугу – двошарове поселення городоцько-здовбицької культури VI – VII століть нашої ери, виявлене в 1960 році розвідкою В.П.Савича і обстежене Рівенською археологічною експедицією в 1962 році.

На першій надзаплавній терасі лівого берега ріки Устя, за сто метрів від колишнього села Золотіїв – давньоруське селище, виявлене розвідкою В.П.Савича та В.С.Терського у 1961 році.

Читайте також Археологія Галичини, Західна Україна та Римська імперія

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.