Археологія та стародавня історія Лановецького району

Археологічні розкопки

Археологічні розкопки

Лановецький район Тернопільської області містить багато пам’яток римського часу. В селі Борсуки виявлено чотири черняхівські поселення, в селі Бережанка знайдено скарб динаріїв.

Археологія та стародавня історія Лановецького району

Село Бережанка (колишня назва Доманинка)

Черняхівське поселення на хуторі Зіновеччина, на лівому березі потоку, який впадає до ріки Горинь. Досліджувалося В.Д.Бараном в 1972 році. Могильник черняхівської культури – на хуторі Зіночеччина, на правому березі безіменного потоку – правої притоки ріки Горинь. Цей могильник відкритий в 1971 році і досліджувався в 1972 році В.К.Воляником. Розкопано 9 поховань, з них 6 – тілопокладення і 3 – трупосланення. Знайдено скарб динаріїв.

Село Борсуки

Стародавня бусина

Стародавня бусина

Черняхівське поселення на високому лівому березі ріки Горинь, відкрите в 1952 році А.П.Савчуком. Друге черняхівське поселення – на лівому березі ріки Горинь. Досліджувалося в 1972 році В.Д.Бараном. Третє черняхівське поселення в урочищі “Виспа”, навпроти місцевості Борщавецький Кругляк, на високому лівому березі Горині, відкрите в 1952 році. Четверте черняхівське поселення – в урочищі “На Горбку”, біля греблі, відкрите в 1952 році А.П.Савчуком, в 1972 році досліджувалося В.Д.Бараном. Виявлена мідна римська монета Юрії Мамеї – матері Олександр Севера, вона була випадково знайдена в 1971 році в торфовиську.

Село Борщівка

Давньоруське городище розміщене на відстані в 2,5 кілометра від села, в напрямі до села Передмірка, на березі Горині, має круглу форму, оточене валом. Зібрано уламки давньоруського посуду.

Село Вишгородок

Знайдено кам’яну мотику трипільської культури.

Село Загірці

Пшеворське поселення на північний схід від Загірців, на березі ставка, відкрите в 1956 році М.О.Тихановою. Зібрано уламки ліпної кераміки. Черняхівське поселення – на північний схід від Загірців, на березі ставка, вікрите в 1956 році М.О.Тихановою.

Село Іванківці

Знайдено два динарії імператора Коммода.

Село Карначівка

Трипільське поселення біля Карначівки, кераміка, зібрана розвідкою О.Цинкаловського, зберігається в краєзнавчому музеї міста Кременець.

Місто Ланівці

Трипільське поселення в урочищі Левада, серед підйомого матеріалу – кераміка, уламок статуетки. Колись був Лановецький замок.

Село Синівці

Розчистка розкопу пензликом

Розчистка розкопу пензликом

Черняхівське поселення в урочищі “Зарудка”, на відстані один кілометр на південний захід від Синівців. Відкрите й досліджувалося в 1972 році В.Д.Бараном.

Село Юськівці

Виявлені римські монети, що говорить про те, що тут було поселення римського часу. Є окремі знахідки давньоруського часу.

Село Якимівці

Черняхівське поселення. Знайдена срібна монета Антоніна Пія в 1907 – 1911 роках.

По сусідству – Збаразький район.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.