Археологія та стародавня історія Буського району

Розкопка великої площі стародавнього поселення

Розкопка великої площі стародавнього поселення

Буський район має зниклі з лиця землі поселення від кам’яного віку до середньовіччя. Також тут багато городищ, найбільшим з яких є городище літописного Бужеська на території райцентру Буська.

Місто Буськ

У місті Буськ в урочищі Старий Буськ поблизу впадіння ріки Полтви в ріку Західний Буг, у міському парку, поблизу автостанції є давньоруське городище, на якому проводилися розкопки. На високому березі між заплавами ріки Полтви і Західного Буга, на території школи є городища давньоруського міста Бужеська, який був вперше згаданий в літописі в 1097 році, проводилися археологічні розкопки. В урочищі Воляни на північно-західній околиці міста знайдено давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть, проводились розкопки. На території міста виявлено грунтові поховання культури кулястих амфор, їх теж досліджували археологи. Очевидно, було і поселення культури кулястих амфор, але напевно культурний шар зруйнований забудовою і не виявлений.

Село Грабова

На околиці села Грабова виявлено знахідки римських монет

Село Гумниська

На березі річки на околиці села Гумниська виявлено поселення культури шнурової кераміки. В урочищі Копане, між селами Гумнисько і Чучмани на дюні знайдено давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Йосипівка

В селі Йосипівка в урочищі На церковім, поблизу кладовища є давньоруське селище, тут же, на підвищенні серед болота – поселення лендельської культури, проводилися розкопки.

Село Красне

В селі Красне, в урочищі Копане є курган висоцької культури, який розкопаний археологами. На території радіоцентру – курган невизначеного часу.

Село Кути

В селі Кути на околиці села знайдено скарб бронзових та залізних виробів висоцької культури.

Село Ланерівка

В селі Ланерівка в урочищі Лиса гора виявлено поселення бронзового віку.

Село Новосілки

В селі Новосілки на околиці населеного пункту – знайдено курган шнурової кераміки, проводилися розкопки. Біля села в лісі знайдено давньоруські кургани ІХ століття, в яких практикувалося тілоспалення, язичницький обряд. Проводилися розкопки.

Село міського типу Олесько

Римська фібула

Римська фібула

В Олесько в урочищі Покрова, в 1 кілометрі на північний захід від Олеського замку на підвищенні серед болота знайдено давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки, культурний шар зруйновано. У парку на південний схід від замку є давньоруське селище. В урочищі Окописько, у 200 метрах на захід від Олесько, праворуч дороги на село Йосипівка, на горбі є давньоруське городище типу “притулок”.

Село Переволочна

В селі Переволочна, на території населеного пункту знайндено тілопальне поховання в урні висоцької культури, пам’ятка зруйнована.

Село Ракобовти

В селі Ракобовти, в урочищі Купецьке, на мису між правим берегом ріки Рудка і лівим берегом ріки Західний Буг виявлено поселення черняхівської культури, проводилися розкопки.

Село Ріпнів

В селі Ріпнів, в урочищі Горохів на східній околиці села виявлено грунтове поховання культури шнурової кераміки, поселення комарівської, висоцької, черняхівської культур та ранньослов’янське VI – VII століть, досліджено археологами. В урочищі Базнище, у півкілометрах на північний схід від села – поселення висоцької культури і давньоруське селище, досліджувались археологами. В урочищі Жучки знайдено поховання висоцької культури, проводились розкопки. В урочищі За лозами, у трьох кілометрах на захід від села – поселення черняхівської культури ІІІ – IV століть, проводилися археологічні розкопки. У двох кілометрах на північний захід від села, в лісі виявлено могильник висоцької культури, здійснювалися археологічні дослідження. На західній околиці села, на південному схилі берега ріки Рудка знайдено поселення черняхівської культури та ранніх слов’ян VI – VII століть, розкопано науковцями.

Село Русилів

Вимірювальні роботи в археологічному розкопі

Вимірювальні роботи в археологічному розкопі

В селі Русилів, на південний схід від населеного пункту під лісом, праворуч дороги на Красне – знайдено курган культури шнурової кераміки ІІІ – IV століть, проводилися розкопки.

Село Соколівка

В селі Соколівка, на північний захід від Золочева, на узгір’ї – є давньоруське городище.

Село Чучмани Заболотні

В селі Чучмани Заболотні в урочщі Хмільовське знайдено поселення бронзового віку, культурний шар зруйновано.

Читайте ще археологія Бродівського, Перемишлянського районів.

Доповнення по району – археологічні розвідки на Львівщині в 1995 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.