Археологія Дрогобицького району та міста Трускавець

Ратуша у Дрогобичі

Ратуша у Дрогобичі

Дрогобицький район лежить у передгір’ї Карпат. Тут проходили шляхи на Закарпаття і саме тут неподалік проходив кордон Галицько-Волинської держави. Тому тут багато городищ – в Доброгостах, Дрогобичі, Стебнику. Крім того були давньоруські укріплені міста – наприклад в Солонсько, де був дитинець і посад. Назва Солонсько говорить про те, що це місто контролювало видобуток і торгівлю сіллю, яка була у давнину майже такою самою прибутковою діяльністю, як видобуток золота і срібла.

Село Болехівці

В селі Болехівці, в урочищі За могилами, на лівому березі ріки Тисмениця виявлеон стоянку культури шнурової кераміки, проведені розкопки. В урочищі Могилки виявлено курганний могильни культури шнурової кераміки, проводилися розкопки.

Село Волоща

В селі Волоща, в урочищі Говда виявлено давньоруське поселення ХІІІ століття.

Село Доброгости

В селі Доброгости, в урочищі Метище виявлено давньоруське городище.

Село Довге

В селі Довге в 250 метрах на захід від дерев’яної церкви – мезолітична стоянка.

Місто Дрогобич

Дзвінниця і костел святого Варфоломія у Дрогобичі на місці князівського городища

Дзвінниця і костел святого Варфоломія у Дрогобичі на місці князівського городища

В місті Дрогобич на межі із землями села Держачі – давньоруське городище. Костел Святого Варфоломія в центрі Дрогобича стоїть на місці давньоруського городища, до якого належала кам’яна башта, яка є основою величної оборонної дзвінниці.

Село Залужани

Башта дзвінниці у Дрогобичі, перебудована з давньоруської оборонної вежі

Башта дзвінниці у Дрогобичі, перебудована з давньоруської оборонної вежі

В селі Залужани в урочищі Когути – поселення культури шнурової кераміки. Стародавнє селище розміщується на трьох насипах, проводилися розкопки.

Село Колпець

В селі Колпець в лісі під назвою Колпецька діброва, на підвищенні над заплавою ріки Тисмениця – курганний могильник культури шнурової кераміки, проводилися розкопки.

Село Котоване

В селі Котоване в урочищі Запуст, на 0,65 на південь від села, на південному схилі підвищення правого берега ріки Бистриця – поселення культури лінійно-стрічкової кераміки, проводилися розкопки. В урочищі Лубина, 500 метрів на північ від села – поселення культури лінійно-стрічкової кераміки. На околиці села виявлено давньоруське селище ХІ – ХІІІ століття.

Село Літиня

На території села Літиня знайдено давньоруське сещиле ХІ – ХІІІ століття.

Село Меденичі

В хуторі Коросниця, що належать до села Меденичі знайдено дев’ять крганів культури шнурової кераміки. В урочищі На німецькім в селі Меденичі знайдено три кургани культури шнурової кераміки.

Село Новий Кропивник

Один кілометр на південь від села Новий Кропивник виявлено поселення раннього залізного віку. Півкілометра на захід від села – поселення раннього залізного віку.

Село Содець

В селі Содець, урочище Річки є давньоруське городище.

Село Солонсько

В урочищі Сад, що на північно-західній околиці села Солонсько – давньоруськ городище Х – ХІ століття, городище було великим, мало посад. Очевидно, це було давньоруське місто. Посад городища частково зруйнований забудовою села.

Село Стебник

На околиці села Стебник виявлено стоянку культури шнурової кераміки, проводилися археологічні розкопки. В урочищі Старий Бич є давноруське городище. На полях в околицях села – 10 курганів культури шнурової кераміки, проводилися розкопки.

Село Ступниця

В селі Ступниця на високому правому березі ріки Бистриця біля церкви є давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки.

Місто Трускавець

В місті було капище язичників у вигляді городище, в урочищі Липки. У місті було ще одне городище (вулиця Городище), а також  є урочище Коточний Замок та Кам’яний Горб, де імовірно теж були укріплення. Василіянський монастир у середньовічному Трускавці теж мав фортецю з валами, ровами та мурами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.