Верхньодніпровська культура

КерамікаВерхньодніпровська культура – неолітична археологічна кульутра, яка виділена І.М.Тюриною. Ареал – Верхнє Подніпров’я. Названа за територією поширення. Датується кінцем IV – III тисячоліттями до нашої ери. Склалася на місцевій мезолітичні основі під дніпро-донецьким та волго-окським впливом. Виділяються два етапи.

Поселення лінійного планування, площа до 10 тисяч квадратних метрів, розміщуються по краях надзаплавних терас або на пісковикових останцях у заплаві: Добродіївка II і III, Залісся, Лучин, Стрелиця. Житла – круглі й овальні напівземлянки, наземні будови.

Кераміку почали виготовляти на раньому етапі з глини з домішками рослин, на пізньому – з домішками піску і дресви. Для раннього етапу є характерними гостродонні посудини зі стягнутим досередини верхом; для пізнього етапу характерні прямостінні горщиниабо з відігнутими назовні вінцями. Орнамент – ямки під вінцями, тулубом. На ранньоуму етапі – ямки неправильної форми, пізніше стали ставити гребінцеві відбитки, що утворюють ялинку, горизонтальні та вертикальні ряди, є неглибокі ямки і відбитки лапок (вдавлення, зроблені паличкою з намотаною на неї мотузочкою), підтрикутні наколи, прокреслені лінії.

Більшість знарядь виготовлено з кременю: ножі на пластинах та овальних відщепах, різноманітні різці на пластинах, відщепах, нуклеподібних уламках; скребки в основному на відщепах, є кінцеві скребки на пластинах. Відомі вістря до стріл: на тонких пластинах з ретушованим черешком і вістрям; двобічно оброблеі листоподібні та ромбоподібні, черешкові вістря до стріл. Сокири двобічно оббиті, невеликі, клиноподібні та великі підпрямокутні з овальним розрізоо й іноді з підшліфованим лезом.

Основа господарства – полювання та рибальство. Сусідні культури: дніпро-донецька, деснянська, неманська, валдайська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.