Археологічна культура Варна

ЗнаряддяВарна – археологічна культура мідного віку. Виділена Х.Тодоровою. Поширена на узбережжі Чорного моря від міста Бургас до низов’їв Дунаю. Датується другою-третьою чвертю IV (або другою половиною V тисячоліття до нашої ери). Виділено три фази.

Сформувалася на базі неолітичних культур Сава та Хаманджія. Поселення довготривалі, невеликі, нараховували 8 – 12 будівель. Укріплені ровами та глинобитними стінами, житла каркасно-стовпові, обмазані глиною. Повністю розкопане поселення Голямо-Делчеве.

Могильники грунтові, з трупопокладеннями: чоловіки у випростаному, жінки – у скорченому на боці стані. Інвентар: металеві (золоті та мідні) прикраси, знаряддя праці, зброя, кераміка.

Кераміка кухонна (з домішками шамоту) та столова, тонкостінна з полірованою поверхнею, прикрашена розписом, канелюрами, заглибленим орнаментом, інкрустованим білою пастою. Знаряддя праці типові для енеолітичних культур. Виготовлені з каменю, кременю, кістки та рогу. Значна кількість металевих знарядь та зброї – сокир, клевців.

Господарство – землеробсько-скоратське; велике значення мала торгівля металевими виробами. Сусідні культури – Гумельциця, Трипільська етапів А – ВI. Культура Варна зникає у другій половині IV (або наприкінці V тисячоліття до нашої ери). Деякі дослідники розглядають культуру варна як варіант культури Гумельниця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.