Культура гава-голігради

Михалківський скарб

Михалківський скарб

Культура гава-голігради (голіградська) – одна з гальштатський культур. Перша половина назви походить від культури ґава у північно-східній Угорщині, друга – від назви скарбу, який був знайдений у селі голігради Тернопільської області в Україні. Нині ґава-голіградська культура розгядається як єдина культурно-історична спільнота, що охоплює північну зону Східнокарпатського регіону від Верхнього Потисся до Дністра з його лівими притоками. В Україні її ареал відповідає Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатські та Львівській області.

Датується ХI – VIII століттями до нашої ери. У західних района пам’ятки цієї археологічної культури датуються ХI – VII століттями до нашої ери. За походженням ґава-голіградська культура – прийшла. Її прабатьківщиною вважається Верхнє Потисся. Найвідомішою пам’яткою цієї культури є поселення Магала, де ґава-голіградській культури відповідають III і IV культурні шари. Крім поселення Магали досліджені поселення Старосілля, Крилос, городниця, Бовшів, Лоєва.

Поселення не мали укріплень і розміщувалися по берегових висотах. Житла – землянки, напівземлянки на наземні каркасні споруди. Для поховальних пам’яток (Сопіт, Остриця) є характерною кремація, поховання в урнах з дрібними прикрасами.

Для ґава-голіградської культури типові скарби: Грушки (бронзові кельти, серпи, нанонечники до списів, шпильки, браслети), Михалків (золоті речі – діадеми, чаші, прикраси), Голігради (деталі вуздечкового набору). Матеріальна культура в цілому подібна до гальштатської, кераміка лощена з канелюрами. Поширені корчаги, миски, черпаки, келихи та інші типи посуду. Численні бронзові знаряддя та зброя, фібули, браслети.

Основа господарства – землеробство та скотарство. На заключному етапі існування культури на місці поселень виникають городища, що, ймовірно, пов’язано із загрозою з боку войовничих степовиків – кіммерійців.

Бронзова доба в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.