Деснянська культура

КартаДеснянська культура – археологічна культура, яка входить у неолітичну область культур з ямково-гребінцевою керамікою. Виділена М.В.Воєводським. Ареал: Середнє і Верхнє Подесення. Ця археологічна культура названа за територією поширення. Датується другою половиною IV – III тисячоліттям до нашої ери. Виділяються два етапи. Формування, ймовірно, пов’язане з приходом льялівського населеня, яке змінює культуру накольчасто-гребінцевої кераміки. Поселення: Вітховка III, Луньово II. Житла: округлі землянки і наземні підпрямокутні будови з вогнищами всередині.

Кераміка виготовлена з глини з домішками піску, рідше – дресви та шамоту. Переважають гостродонні слоїки, шоломоподібні, біконічні, опуклотілі посудини із стягнутими до середини вінцями. А другому етапі з’являються горщики з відтягнутими назовні вінцями. Орнамент першого етапу – ромбічні й округлі ямки, розміщені у шаховому порядку; орнамент другого етапу – менш чіткі відбитки, стрічкові композиції; під верхньодніпровським впливом з’являються відбитки лапок, довгі гребінцеві орнаменти, а також орнаменти у вигляді перевитої мотузочки; вінця гофровані відбитками гребінцевих штампів і перевитої мотузочки.

Знаряддя виготовлені з кременю: аморфні нуклеуси, ножі на пластинах і відщепах (є вигнуті ножі з двобічною ретушшю і «струги» – на високих заготовках з пригоструючою ретушшю, що заходить на спинку, і ретушшю з черевця для кріплення руків’я), різці на відщепах та нуклеподібних уламках, скребачки на відщепах – кінцеві, округлі, підокруглі (на другому етапі – значна кількість бічних скребачок).

На першому етапі багато вістрів до тріл – двобічно оброблені листоподібні; на другому етапі – ромбічні та черешкові вістря стріл. Наконечники списів деснянської культури першого етапу двобічно оброблені, листоподібні або підромбічні, на другому етапі виготовляються черешкові наконечники списів. Кременеві сокири двобічно оброблені овальні або трикутні, тесла підпрямокутні з жолобчастим лезом, трапляются шліфувальні плити з пісковику.

Сусідні культури – верхньодніпровска, л’ялівська, ямково-гребінцевої кераміки України. Змінилася середньодніпровською культурою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.