Дніпро-азовська катакомбна культура

КерамікаДніпро-азовська катакомбна культура – археологічна кульура катакомбної культно-історичної спільноти середньої бронзи. Виділена Г.Л.Євдокімовим. Ареал: Степове Подніпров’я, Приазов’я, Подоння. Археологічна культура названа за територією поширення. Частина дослідників об’єднує в рамках дніпро-азовської катакомбної культури найраніші катакомбні поховальні пам’ятки, інші дослідники відносять до нех усі катакомбні пам’ятки даної території, виділяючи у них ранні та пізні. Датується кінцем III – початком II тисячоліття до нашої ери. Поселення: на острові Перун, Стрільча Скеля, Дурна Скеля.

Кераміка круглодонна та плоскодонна. Горщики приземкуваті з невисокими вінцями; на пізньому етапі з’являються реберкуваті посудини з широким дном та ріпоподібні посудини, а також комірцеве оформлення вінець. Орнамент наносився на верхню частину посудини; складався з гребінцевих та шнурових відбитків, на пізньому етапі – прокреслені лінії, валики, наколи. Композиції: ялинка, зигзаг, трикутники.

Знаряддя виготовлені з каменю, кістки, бронзи. Зустрічаються кременеві двобічно оформлені вістря до стріл підтрикутної форми з глибокою виїмкою в основі, черешкові кинджали. Подекуди знаходять кам’яні розтирачі, абразиви, фліфовані сокири-молоти (у тому числі – з уступами в середній частині та орнаментовані), булави круглої, грушоподібної, дископодібної форм, гладкі булави й булави з чотирма виступами, кістяні проколки.

Металеві вироби: бронзові ножі з довгим черешком і трикутним або листоподібним клинком, шила, сокири. Прикраси виготовлені з ікол хижаків, кістки (молоточкоподібні шпильки), срібла та бронзи (скроневі кільця у вигляді спіралей, круглі бляхи з пуансонним орнаментом, кістяні пронизки з гвинтовою нарізкою, фаянсові намистини.

Поховальний обряд: підкурганні поховання у катакомбах, часто впускні поховання у більш давні кургани, розміщувалися колом по краю виступу. Катакомби мали прямокутну шахту з дромосом і прямокутну камеру зі сплощеним склепінням. На дні камери – рослинна підстилка. На ранньому етапі кістяки лежали скорчено на боці, іноді – на спині. Для фарбування використовувалася вохра. Інвентар: посуд, жаровні з вугіллям, кременеві та бронзові знаряддя, прикраси. Є поховання майстрів по виготовленню стріл, ковалів, ливарників.

Основа господарства: приселищне скотарство, землеробство. Сусідні культури: донецька, інгульська. Дніпро-азовська катакомбна культура змінилася культурою багатопружкової кераміки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.