Бронзова доба

СокираБронзова доба – період в історії людства, який пов’язаний з винайденням бронзи та значним поширенням виготовлених з неї різноманітних знарядь. Перевага бронзи над міддю полягає у її більшій твердості й у значно нижчій температурі плавлення.

Перші згадки про бронзу є у шумеро-акадській літературі. Україні бронзова доба починається у перших століттях II тисячоліття до нашої ери – закінчується на початку I тисячоліття до нашої ери з винаходом та поширенням залізних виробів у Східній Європі. Виділяють три періоди бронзової доби: ранній – ХVIII – ХV століття до нашої ери; середній – ХV – ХII століття до нашої ери; пізній – ХII – IХ століття до нашої ери.

Перші бронзові вибори потрапили на нашу територію з Балкан, Прикарпаття та Кавказу. Розвиток місцевого бронзоливарного виробництва припадає на середній та пізній періоди бронзової доби. Тут виникає декілька металургійних центрів, що використовували як місцеву, так і довізну сировину. У пізнії пам’ятках зрубної, білогрудівської, лебедівської і бондарихинської культур з’являються перші залізні вироби, що означає початоз ранньозалізного віку.

Особливість бронзової доби на території Північної України у тому, що протягом усього періоду великого значення набуває видобуток каменю і виготовлення з нього знарядь. Це було зумовлено двома причинами: наявністю виходів каменю та значною ціною бронзи у цих регіонах.

У бронзову добу завершилися процеси першого суспільного розподілу праці, розвиток орного землеробства, формування і розвиток общинного ремесла, виникнення спеціалізованих майтерень для виготовлення серпів, тесел та інших знарядь праці, використання упряжного коня та колісниць, відокремлення племінної верхівки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.