Липицька культура

Племена липицької культури знали гончарне коло, однак користувалися і ліпною керамікою

Племена липицької культури знали гончарне коло, однак користувалися і ліпною керамікою

Липицька культура – археологічна культура залізного віку, яка поширена у Верхньому Подністров’ї. Пам’ятка, від якої пішла назва липицької культури – село Верхня Липиця Рогатинського району Івано-Франківської області, яка була досліджена в 1889 році І.Коперницьким. Є схожа за назвою культура – Липська, однак вона належить до верхнього палеоліту.

Характеристика поселень липицької культури

Липицька культураЛипицька культура датується І – ІІ століттям нашої ери. Населення було гето-фракіським. Основні поселення – Заліски, Голігради, Незвисько, Ремезівці розміщувалися на схилах гір, які добре освітлювало сонце. Житла – землянки із кам’яними вогнищами.

Могильники липицької культури

Липицька культура має тісні зв'язки з Римом

Липицька культура має тісні зв’язки з Римом

Могили грунтові, розміщувалия на підвищених місцях. Обряд поховання – тілоспалення на стороні. У межах могильників для спалення тіл робили спеціальні глинобитні айданчики. В урну з перепаленми кістками клали фібули, поясні пряжки та інші особисті речі. Також відомо 15 поховань, в яких не було інвентаря.

Характеристика речей липицької культури

Речовий комплекс представлений гончарною та ліпною керамікою, металевими виробами – фібулами типу Наугейм (вічкоподібними, шарнірними з емаллю), поясними пряжками. Основа господарства липицької культури – скотарство, землеробство, залізоробне виробництво.

Карта

Поєднання різнокультурних рис на пам’ятках першої чверті 1 тис. н.е. (за В. Д. Бараном).
І— зарубинецькі пам ‘яткії з пшеворськими елементами; II— пшеворські пам ‘ятки з зарубинецькими елементами; ПІ — пам ‘ятки з лишцькими, пшеворськими та за-рубинецькими елементами: IV — липицькі пам ‘ятки з пшеворськими елементами; V— пам ‘ятки типу Лукашівки.

Римські монети в липицькій культурі

Скарби римських монет на наших землях - не рідкість, трапляються вони і в липицьких поселеннях

Скарби римських монет на наших землях – не рідкість, трапляються вони і в липицьких поселеннях

У людей, які шукають старожитності металодетекторами, знахідки монет асоціюються з “черняхами”, тобто з черняхівською культурою. Однак черняхівська культура виникла значно пізніше, а культурні і торгівельні зв’язки з римлянами на території Галичини існували з І століття нашої ери. Липицька, пшеворська, зарубинецька археологічні культури – це не повний перелік історичних спільнот, в яких трапляються римські монети. Однак якщо йдеться про знахідки римських імперських монет І століття, їх як правило ідентифікують  саме з липицькою культурою.

Якщо ви хочете вивчити німецьку мову, можна записатися на мовні курси. Немецкий язык Днепропетровск – це можливість вивчити німецьку, а також англійську мову.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.