Троянівський тип трипільської культури

КерамікаТроянівський тип пам’яток трипільської культури мідного віку поширений у верхів’ях річок, що належать до басейну Дніпра – Роставиці, Тетерева, Случі та Горині на Волині. Відомо біля 25 пам’яток. Епонімна пам’ятка – Троянів, досліджувалася у різні роки Т.А.Белановською та М.М.Шмаглієм. Пам’ятка датується етапом СІІ – першою половиною ІІІ (другою половиною IV) тисячоліття до нашої ери.

Поселення розташовані на високих мисах над річковими заплавами. У Ягнятині, Білилівці та інших поселеннях простежені сліди ровів та валів. Поселення налічували до 35 наземних каркасно-стовпових споруд (Троянів), розміщених колом. Розкопані також землянки, зернові і господарські ями.

Крем’яні знарядя – ножі, вістря стріл, скребачки, серпи виготовлялися з місцевого кременю, але трапляються вироби з імпортного кременю (з території культури лійчастого посуду). Інші знаряддя – з рогу, кістки, ккаменю. Типовими є глиняні пряслиц, прикрашені орнаментом – прокресленими лініями, наколами, в тому числі із зображеннями рослин і тварин.

У кермічному комплексі є неначная кількість мальованого (біля 10 %) посуду, більшість посуду виготовлена з глини з домішками піску, слюди, піриту, 90 % посудин вкрито червоним ангобом. Типовими є миски з ручками, відкриті чаші, амфори з двома ручками, посудини слоїкового типу. Посуд прикрашений врізним орнаментом, відбитками шнура, насічками, наколами, орнамент переважно біля шийки або на вынцях посудин. Є антропоморфна та зооморфна пластика.

Пам’ятки троянівського типу одночасні пам’яткам бринзенського типу, змінюються пам’ятками городського типу трипільської культури. Помітні зв’язки та впливи тисаполгарської культури та культури лійчастого посуду.

На сайті travelagency.by можна замовити екскурсії, зокрема екскурсії по Мінську https://travelagency.by/ekskursii/ekskursii-po-minsku/ В століці Білорусі можна відвідати музей народної архітектури та побуту Строчиці, Мінський тракторний завод, ботанічний сад. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *