Усатівський тип пам’яток трипільської культури

КерамікаУсатівський тип пам’яток трипільської культури мідного віку поширений у Північно-Західному Причорномор’ї, у степовій частині межиріччя рік Прут, Дністер та Південний Буг. Епонімна пам’ятка – Усатове – комплекс з поселень, курганів та грунтових могильників, розташованих під Одесою. Усатівський тип відноситься до етапу СІІ трипілля, датується середиою – другою половиною ІІІ (половиною ІV) тисячоліття до нашої ери.

Відомо 50 пам’яток – поселень та могильників. Найбільш дослідженими є Маяки та Усатове, які локалізуються у приморських районах. Житла – заглиблені у землю, могильники – грунтові (Маяки, Данку) та курганні, або окремі насипи, де усатівські поховання є основними. Пікурганні поховання мають кам’яні конструкції – кромлехи, закладки. Обряд – тілопокладення, корчено на боці, у ямах, зріка – у підбоях головою переважно на північний схід. До 95 % поховань з інвентарем: посуд (частіше мальований), знаряддя, зброя, прикраси, антропоморфна пластика. Знайдено багато металевих виробів, серед них (з миш’яковистих бронз) – кинджали, плоскі сокири, долота, шила, виготовлені у місцевому осередку металообробки.

Посуд кухонний (глина з домішками товченої черепашки) та столовий (розписний із заполірованою поверхнею і штампованим орнаментом, інкрустованим білою пастою).

Походження пам’яток усатівського типу пов’язане з пам’ятками вихватинського типу, на усатівський тип впливали степові культури та культури Чернавода І, з якими пізніше співіснували усатівські пам’ятки. Пам’ятки усатівського типу у Причорномор’ї змініються пам’ятками давньоямної культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *