Струмельський тип

ЗнаряддяСтрумельський тип (струмельсько-гастятинський тип за Д.Я.Телегіним). Виділений В.М.Даниленком як фаза розвитку культури дніпро-донецької культурно-історичної області. Названий за знахідками в урочищі Струмель біля села Новосілки поблизу Києва. Ареал: Київське Подніпров’я. Датується В.М.Даниленком першою половиною VI тисячоліття до нашої ери, який пов’язує ці пам’ятки з проникненням на Київщину буго-дністровського населення на скибинецькій фазі розвитку та його асиміляцією місцевими мезолітичними племенами. Стоянки: Гастятин, Домонтово, Євминка.

Типова риса: гостродонний товстостіний посуд, виготовлений з глини із рослинними домішками, слабка його орнаментованість. Орнамент складався з прокреслених ліній, гребінцевих відбитків, ямок, овальних наколів, а також розчосів, які утворюють складні орнаментальні композиції.

З поширенням на північ населення, яке залишило струмельський тип, В.М.Даниленко пов’язував виникнення групи неолітичних культур Прибалтики, що близькі до європейської неолітичної культури ертебеле. У межах дніпро-донецької культури пам’ятки струмельського типу розглядає В.І.Неприна.

Іншу точку зору висловив Д.Я.Телегін, який не вважає струмельський тип дняпро-донецьким і пов’язує його появу з проникненням до Середнього Подніпров’я прибалтійського неолітичного населення. Д.Я.Телегін датує струмельський тип кінцем V – IV тисячоліттями до нашої ери.

Аналіз матеріалів засвідчує, що дійсно, кераміка струмельського типу існувала протягом другої половини V – першої половини IV тисячоліття до нашої ери, але її подібність дніпро-донецькій культурі дозволяє приєднатися до думки В.М.Даниленка та В.І.Неприної і розглядати струмельський тип у межах києво-черкаської культури дніпро-донецької культурно-історичної області.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *