Станівська культура

ЗнаряддяСтанівська культура – археологічна культура бронзового віку. Епонімна пам’ятка – могильник у селі Станово Мукачівського району Закарпатської області. Разом з пам’ятками типу Фельшесевч утворюють єдину культурну групу, що займає території північної Трансильваніх, східної Словаччини, північно-східної Угорщини і Закарпаття. Датується ХIV – ХIII століттями до нашої ери. Станівська культура сформувалася на базі культур Отомань, Вітенберг. Значна частина пам’яток представлена поселеннями відкритого типу (Дякове, Медвединці, Дідове, Берегове) площею від 0,5 до 2 гектарів.

Поселення розміщувалися на надзаплавних терасах і серед боліт. Характерні два типи жител: наземні – з каркасно-стовповими конструкціями, прямокутні у плані і злегка заглиблені у материк, та овальні. У кожному житлі розміщувалася глинобитна піч, іноді – вогнище, викладене камінням. У спорудах та за межами споруд виявлені господарські ями різних розмірів. На деяких поселеннях відкрито колодязі глибиною до семи метрів.

Могильники (Станове, Холмець) безкурганні, грунтові. Обряд – трупоспалення з вміщенням решток до урн або ям. Відомі також поховання під курганними насипами (Лохове).

Кераміка представлена горщиками звичайної слоїкової форми, черпаками, біконічними вазами, корчагами, мисками. Серед найпоширеніших видів орнаменту – заглиблені спіральні та хвилясті лінії, обведені концентричними колами і спіралями, насічки та ялинкові візерунки. До керамічних виробів відносяться також покришки, пряслиця, намисто, ткацькі конуси, колеса від іграшкових візків.

Трапряються кам’яні сокири, розтирачі, кістяні проколки, шила. Серед виробів з бронзи – знаряддя праці (кельти, черпаки, долота, шила, проколки, ножі), предмети кінського упряжу та зброя (мечі, чекани-молоти, вістря до списів та стріл, псалії, бляшки), прикраси (браслети, підвіски, шпильки, каблучки, діадеми з орнаментом, пояси). Більшість виробів виготовлено з металу верхньотиського металургійного центру.

Провідними галузями господарства були землеробство та скотарство. Значну роль в економіці відігравала металургія; допоміжними галузями господарства було мисливство та рибальство. Можливо носії станівської культури брали участь у формуванні культури ґава-голігради.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *