Стжижовська культура

КерамікаСтжижовська культура – одна з культур шнурової кераміки епохи ранньої бронзи. Виділена А.Гардавським на основі результатів розкопок 30-х років ХХ століття. Епонімне поселення розташоване біля села Стжижув (Польща). Археологічна культура поширена у східній частині Люблінської височини і на північно-західній Волині в Україні. Датується ХVIII – ХVI століттями нашої ери. Формування стжижовської культури могло відбутися на основі місцевих культур шнурової кераміки при сильному впливі східних степових культур.

Поселення (Валентинів, Зозів, Муравиця, Озліїв, Торчин) розміщувалися на мисах, берегах озер або на підвищеннях серед річкових заплав. Житла представлені напівземлянками неправильно-овальних обрисів, що складалися з двох-трьох суміжних заглибин з вогнищами. Уздовж стін жител були виступи-лежанки. До пам’яток стрижовської культури відносяться більшість волинських крем’яних майстерень. Краще за інші вивчено майстерні у Млинові, де відкрито скупчення, яке складалося з понад ніж 10 тисяч крем’яних предметів масою до 300 кілограмів.

Грунтові могильники (Валентинів, Озліїв, Торчин) складаються з кількох поховань із скорченими або витягнутими кістяками, які орієнтовані головами за різними сторонами світу. А Волині відомі підкурганні поховання (Городок, Жорнов, Торговиця).

Відомі скарби (Стеблівка, Страклова, Липи), що складалися з бронзових та крем’яних знарядь праці, прикрас, фаянсових намистин. Кераміка стжижовської культури має домішки шамоту, загладжену поверхню та багатий орнамент з вертикальних, горизонтальних, косих відбитків мотузки, наколів, нарізів, валиків. Основні форми: амфори з роздутим тулубом і двома вушками на плічках, келихи, черпаки, миски.

Кам’яні вироби представлені зернотерками, відбійниками, ковадлами, свердленими сокирами. Найбільш численними є крем’яні вироби: ножі, серпи, різці, скребачки, свердла, клиноподібні сокири, кинджали, вістря до стріл та списів. Кістяні вироби: проколки, голки, шпильки, деталі музичних інструментів, пронизки. Поширені підвіски з черепашок та фаянсові єгипетські намистини. До бронзових виробів відносяться: вислообушні сокири, скроневі кільця, гривні, браслети, персні.

Основа господарства: землеробство та скотарство. До важливих видів діяльності відносилися виготовлення крем’яних знарядь. Ремесло – гончарство, обробка дерева та кістки, прядіння, ткацтво.

Інформацію про вид на жительство, гражданство Великобритании, громадянство США, Німеччини, Болгарії, Канади, Іспанії, Латвії, Угорщини можна отримати на сайті http://www.inostrannoe-grazhdanstvo.ru 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *