Софійський тип пам’яток трипільської культури

СокириСофійський тип пам’яток трипільської культури мідного віку. Епонімна пам’ятка – Софійський тілопальний могильник. Цей могильник досліджувався Ю.О.Захаруком, І.І.Самойловським у 1947 – 1948 роках. Пам’ятки цього типу поширені у Київському Подніпров’ї, на правому та лівому берегах Дніпра, у заплаві Дніпра та Десни. Пам’ятки софійського типу відносяться до етапу СII, датуються першою половиною III (другою половиною IV) тисячоліття до нашої ери.

Відомо 20 поселень, серед яких – Казаровичі, Кирилівські землянки (Київ), Підгірці, Бортничі. Житла на березі заглиблені, опалювалися відкритими вогнищами. Розкопано 4 тілопальних могильника – Софіївський, Червонохутірський, Завалівський, Чернинський. Ці могильники розміщувалися на піщаних дюнах. Поховання – трупоспалення на стороні, урнові та безурнові. Інвентар: посуд, кременеві та мідні знаряддя, зброя, мідні прикраси (підвіски, каблучки, браслет, пронизі). Знайдено бойові кам’яні сокири-молоти.

Для керамічного комплексу характерним є посуд так званого софіївського типу, який був зроблений з глини з домішками органіки або товчених черепашок, дуже крихкий. Частина посуду виготовлена з глини з домішками піску. Поверхня вкривалася брунатним ангобом, є сліди розпису. Розписний (мальований) трипільський посуд трапляється дуже рідко (імпорт з пам’яток бринзенського типу).

Пам’ятки софіївського типу синхронні з пам’ятками бринзенського, усатівського типів трипільської культури, також синхронні з пам’ятками культур лійчастого посуду та дніпро-донецької культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *