Скелянська культура

Під номерами 1 - 4 кераміка скелянської культури

Під номерами 1 – 4 кераміка скелянської культури

Скелянська культура – археологічна енеолітична культура середньостогівської культурно-історичної області. Виділена як фаза розвитку давньоямної культури В.М.Даниленком. Ареал: Приазов’я, Степове Подніпров’я, басейн Сіверського Дінця. Названа за поселенням Стрільча Скеля. Датується другою – третьою чвертю IV тисячоліття до нашої ери. Сформувалася на основі нижньодонської та сурської культур у Північному Приазов’ї. Поселення: четвертий шар Роздорського, другий шар Роздольного, третій шар шар Семенівки, третій шар Стрільчої Скелі.

Кераміка виготовлена з глини з домішками черепашок. Переважають гостродонні та круглодонні горщики з максимальним розширенням у середній частині тулуба і невисокими (до трьох сантиметрів) вертикальними або відігнутими вінцями. Орнамент: прокреслені лінії, наколи, ямки, короткі гребінцеві відбитки, поодинокі відбитки перевитого шнура, композиції з трикутників, зигзагів, хвиль. По зрізу вінець нанесені наколи, насічки, рідше – гребінцеві відбитки.

Знаряддя виготовлені з кременю: призматичні нуклеуси, ножі на великих і середніх пластинах, двобічно оброблені вістря до дротиків та списів підтрикутної форми з прямою основою, кам’яні двобічно оброблені сокири, іноді з підшліфованим лезом, кам’яні шліфовані тесла й долота. Трапляються круглі у перетині мідні шила, інколи з кістяними ручками.

Прикраси: мідні намистини, багатообертові браслети, спіралеподібні підвіски, прикраси, що імітують стулку черепашки, золоті підвіски, великі перламутрові намистини, ікла кабана з отворами, платівки з іклів кабана, кістяні намистини.

Поховальний обряд: грунтові могильники (частина Олександрівського, Чаплинського, Маріупольського, Ворошиловградські та Новоданилівські поховання), підкурганні поховання (хутір Попов, Мокрий Чалтир, частина Олександрівського, Кайнари, Суворово, Весела Роща). Поховання здійснювалися в овальних ямах, іноді – у кам’яних ящиках. Переважає трупопокладення на спині скорчено, поодинокі трупоспалення. Кістяки орієнтовані черепами на схід та північ. Поховані пофарбовані вохрою. Більшість поховань мали супровідний інвентар: кременеві вироби, прикраси, рідше – посуд. Є імпортний посуд трипільської та закубанської кульур. Серед поховань виділяється група, яку зазвичай називаються новоданилівською з престижним соціально значущим інвентарем: численними мідними виробами, зооморфними скіпетрами.

Основа господарства: скотарство, мисливство. Сусідні культури: хвалинська, закубанська, донецька, азово-дніпровська, квітнянська, трипільська етапів А, ВІ, ВIІ, гумельниця. Скелянська культура змінилася у Подніпров’ї стогівською групою; у Приазов’ї матеріальна культура стогівської групи збереглася до формування костянтинівської культури.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *