Підгорянський монастир

ВежаПідгорянський василіянський монастир розміщений поблизу села Підгора Теребовлянського району Тернопільської області. Монастир було засновано у ХІІ столітті. Перша писемна згадка – у 1650 році. Сусідні села – Семенів, Зеленче.

8 липня 1663 року польський король Ян ІІ Казимир підтвердив монастирю привілей на володіння селом Семенів разом із землями довкола монастиря та млином. У цьому документі 1663 року монастир згадується як дуже стародавній. Деякі дослідники відносять його заснування до давньоруського періоду. Найбільш імовірним часом виникнення споруд, які збереглися донині, можна вважати ХVI століття. Комплекс спорудженний з теребовянського піщаника, складається з церкви, келій, які прилягають до північного боку апсиди храму, також в архітектурний комплекс монастиря входить надбрамна башта, яка прилягає до північного крила келій. Двір монастиря оточений стінами з кутовими баштами.

У монастирі була ікона Матері Божої Теребовлянської. У 1673 році цю ікону перевезли до Святоюрського собору у місті Львів.

У церкві було різблене обрамлення вікон, портали, розетки у склепіннях, ці ренесансні архітектурні деталі були виготовлені з білого каменю.

Споруда келій довжиною біля 64 метрів, з двома виступами (ризалітами) по західному фасаду. Споруда одноповерхова, центральна частина – двоповерхова. Планування коридорне, з однобічним розміщенням маленьких келій у правому крилі і різних служб – у лівому. Перекриття – хрестові склепіння.

Надбрамна вежа прямокутна у плані, має чотири яруси. Проїзд перекритий напівциркульним склепінням, верхні яруси без перекриттів. Має бійниці та прямокутні вікна, які обрамлені тесаними білокам’яними профільованими лиштвами (наличниками).

З чотирьох кутових башт збереглися дві – південно-західна і північно-східна. Ці кутові башти круглі у плані, двоярусні. Північно-східна башта без перекриття: перший ярус – напівсферичний купол, другий – конусоподібний купол з отвором в центрі.

У ХІХ столітті монастирський будинок продали на торгах за 704 гульдени, але до початку ХХ століття від нього залишилися одні руїни. Тоді місцевий парох отець Іван Залуцький добився повернення храму, відремонтував його, облаштував бляшану покріплю.

Під час Першої світової війни церква була зруйнована. Російські війська підірвали одну з оборонних башт динамітом. Після Другої світової війни частину стін розібрали для прокладання доріг і будівництва складів військової частини, яка була розміщена поряд.

26 жовтня 1670 року польський король Михайло Корибут Вишневецький підтвердив привілеї, які мав монастир.

30 грудня 1679 року монастир отримав новы привілеї від дружини теребовлянського старости Луки Маковецького.

26 лютого 1689 року було підтверджено старі та було надано нові привілеї польським королем Яном Собеським.

У візитації (описі церковного майна) 1747 року згадується дерев’яна церква Івана Хрестителя. Вона розміщувалася біля монастирського кладовища.

У 1789 році автрійський уряд закрив Підгорянський монастир. Вівтар церкви Преображення Господнього було перенесено до костелу у місті Янів, іконостас перенесли до церкви у селі Могильниця, великий дзвін перенесли у храм Пресвятої Трійці в селі Зарваниця. Янів, Могильниця і Зарваниця – це села Теребовлянського району. Бібліотеку перенесли до монастиря в Бучачі та у Львівський університет.

У 1867 році були проведені роботи з консервації споруд монастиря. Було заборонено розбирати монастирські будівлі на каміння.

Під час Першої світової війни монастир був зруйнований. У 1926 році провели повторну консервацію монастирських споруд.

У 60-х роках ХХ століття на території монастиря була військова частина. У 1993 році церкву передали сільській громаді. У 2002 році військові залишили монастир.

Монастир оточують мури з баштами. Західна стіна була довжиною 141 метр, східна і північна сторона мала довжину по 85 метрів, південна сторона мала довжину 75 метрів. Біля західної вежі і церкви Івана Хрестителя стояла двоповерхова монастирська будівля, від якої до початку ХХІ століття збереглися лишень фундаменти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *