Совутинське городище

ГородищеСовутинське городище – городище скіфського часу у північній частин острова Хортиця, на Совутинській Скелі, нижче Дніпрових порогів. Совутинське городище має форму прямокутника (150 на 200 метрів). Оточене з трьох боків гранітними урвищами 15 – 20 метрів заввишки, з боку степу городище захищене глибокою балкою. На північ від городища розташований курганний могильник, на південь – поселення скіфського часу та грунтовий могильник V століття до нашої ери з кам’яними закладами (напевно, плити, якими перекривали могилу).

На пам’ятці виявлені оборонні споруди, що складалися з трапецієподібного у розрізі рову та валу. На валу був споруджений мур із сирцевих цеглин. Висота валу від дна рову – 3,5 метрів, ширина валу – 6 метрів, ширина рову – три метри.

Виявлено декілька господарських ям. Культурний шар потужністю 50 – 60 сантиметрів насичений знахідками – численні фрагменти ліпної, амфорної та столової гончарної кераміки, вироби з каменю, металеві побутові речі, вістря стріл, намистини. Виявлені залишки металообробки. У заповненні господарських ям знайдено велику кількість риб’ячих кісток тат луски, кістки собаки, свині, великої рогатої худоби, коней та черепах.

За своїми західками совутинське городище аналогічне Кам’янському, Лисогірському та іншим пам’яткам осілості Нижнього Подніпров’я. Однак за характером оборонних споруд городище дуже відрізняєтсья від раніше досліджених пам’яток. Городище дозволяло його мешканцями контролювати ділянку переправи, що проходила у давні часи через острів Хортицю. За датуючим матеріалом городище відноситься до V – IV століть до нашої ери. Це перше і поки що єдине острівне скіфське городище.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *