Середньодонська катакомбна культура

КерамікаСередньодонська катакомбна культура – археологічна культура катакомбної культурно-історичної спільноти епохи середньої бронзи. Виділена Г.В.Подгаєцьким як варіант катакомбної культури. Пізніше Т.В.Попова віднесла ці пам’ятки до харківсько-воронезького варіанта. Ареал: Середнє Подоння, верхня і середня течія Сіверського Дінця та його лівобережних притоків. Датується ХІХ – ХVI століттями до нашої ери. Поселення розміщуються у заплавах: Ксизове, Університетське І – ІІІ. Житла – напівземлянки.

Кераміка представлена плоскодонними високими горщиками з високою, у вигляді розтрубу, шийкою, рідш трапляються низькі горщики, келихи, ріпоподібні посудини. Орнамент наносився на всю поверхню посудини: гребінцеві та шнурові відбитки, тясьма, на пізньому етапі – валики. Композиції: трикутники, фестони, сітка, вертикальна ялинка, паркетний візерунок. На відміну від інших катакомбних культур, композиційні елементи повернуті верхівками не донизу, а вгору.

АреалЗнаряддя виготовлені з каменю, кістки та бронзи. Кременеві двобічно оброблені вістря стріл мали трикутну форму з увігнутою основою. Трапляються кам’яні пести, розтиральники, абразиви, булави, клиноподібні сокири-молоти. Знайдені також бронзові ножі листоподібної форми або з клинком, у якого різко розширена верхня частина, тесла, долота, стамески. Знайдені скарби втульчастих сокир біля сіл Скакун та Колонтаївка. Прикраси: бронзові скроневі кільця, підвіски, намистини з перлин та кістки.

Поховальний обряд: підкурганні поховання у катакомбах та прямокутних ямах, частіше впускні у більш ранні кургани. Катакомби мають прямокутну, рідше – овальну шахту, камера розміщувалася під під поздовжньою стінкою, але трапляються і Т-подібні катакомби. Кістяки лежали у скорченому стані на боку й були посипані вохрою. Інвентар: глиняні та дерев’яні посудини, жаровні.

Сусідні культури: донецька, полтавкинська, фат’янівська. Змінюється культурою багатопружкової кераміки.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *