Рєпінська культура

КерамікаРєпінська культура – археологічна культура епохи неоліту. Виділена недавно О.Т.Синюков. Тривалий час пам’ятки включали до ранньої давньоямної культури. Ареал: північно-західні райони Прикаспію, Степове Поволжя, Степове і Лісостепове Подоння, степ та південь Лісостепової України. Датується кінцем IV – першою половиною III тисячоліть до нашої ери.

Сформувалася у Подонні на основі середньостогівських та маріупольських традицій при участі неолітичного населення Середнього Дону. Поселення: Університетське І, Університетське ІІІ на Дону, Олександрія на Сіверському Дінці, Роздольне на Кальміусі.

Кераміка виготовлена з глини з домішками черепашки. Переважають круглодонні та круглотілі горщики, товстостінні горщики з прямими чи відігнутими вінцями. Частина посуду має жолобчастий, рідше – комірцевий вінчик. Трапляються миски. Орнамент наносився на верхню частину посудини: короткі гребінцеві та шнурові відбитки, рідше – наколи, защипи, під вінцями і на них – ямки та перлини. Орнаментальні орнаменти утворюють ряди, лінії, зигзаги. Знаряддя праці: кременеві пластини, кінцеві та кінцевобокові скребачки, мідний ніж із підпрямокутним лезом і вузьким чершком, чотиригранне шило.

Поховальні пам’ятки вивчені погано. Характерні грунтові та підкурганні поховання з витягнутими на спині кістяками (наприклад, частина Дроніхівського могильника). Рєпінська кераміка знайдена також у підкурганніх похованнях на Лівобережній Україні, разом з дитячими кістяками або у похованнях дорослих, що лежали на спині у скорченому стані. Кістяки орієнтовані черепами на схід, частина пофарбована вохрою. Інвентар: в основному кераміка.

Основа господарства – скотарство. Сусідні культури: ямково-гребінцевої кераміки, михайлівська. Рєпінську культуру змінила ямна культура, у формуванні якої вона взяла участь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *