Культура розписної (мальованої) кераміки

КерамікаКультура розписної (мальованої) кераміки – археологічна неолітична культура, яка була виділена М.Ф.Потушняком. Ареал: Закарпаття, частково – східна Угорщина, північно-західна Румунія, східна Словаччина. Названа за орнаментом кераміки. Датується другою половиною V тисячоліття до нашої ери. Проблема походження не вирішена.

Поселення розміщувалися по берегах річок, на підвищеннях серед боліт, у передгір’ях Карпат і мали площу 2 – 3 гектари (Дякове-Мондичтог, Дрісіно, Рівне). Житла та господарські споруди групувалися по 2 – 3 безсистемно. Поруч з житлами були господарські ями, глинобитні печі. Житла – овальні однокамерні і багатокамерні напівземлянки площею від 12 до 60 квадратних метрів, з каркасною основою, де стовпи підтримували плетені стіни і дах. Печі – глиняні та відкриті вогнища.

Плоскодонна кухонна та столова кераміка виготовлялася з глини з домішками шамоту, полови, дрібного піску. Кухонний посуд представлений слоїками сферичної, конічної та дужкоподібної форми, мисками округлими та конічними, сковородами. Орнамент: пальцеві защипи, насічки, подвійні напівсферичні наліпи. Численна столова кераміка виготовлена з добре відмуленої глини і вкрита червоно-брунатним ангобом, іноді – рожевим ангобом. Переважають конічні, округлі та S-подібні миски, миски на конічних та циліндричних піддонах, горщики з високою шийкою, округлим або чотиригранним тулубом, мініатюрними ручками і валиком на шийці, чотирикутні чаші на піддонах, склянки. Орнамент: розпис чорною фарбою, на пізньому етапі – розпис білою та червоно-темною фарбою. Є антропоморфний посуд.

Знаряддя виготовлені з обсидіану, на пізньому етапі – з опалу і кременю. Нуклеуси призматичні, конічні та аморфні. З пластин робили ножі, різці, вкладиші до серпів. Трапляються кінцеві скербачки та подвійні скребачки з широких пластин і масивних відщепів. Наконечники стріл виготовлені із загострених ножеподібних пластин. Поширені сокири, тесла із сланцю, аргеліту. Тесла трапецієподібні, конічні та прямокутні. Глиняні грузила для сіток. Наконечники мотик виготовлялися з піщаника. Поширені овальні зернотерки, глиняні прясличка, ромбічні й округлі намистини. Знайдені жіночі глиняні статуетки.

Головні заняття – землеробство та скотарство. Сусідні культури – буго-дністровська, лінійно-стрічкової кераміки. Культуру мальованої кераміки змінила полгарська культура.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.