Протоміста (міста) трипільської культури

Трипільске житло

Трипільске житло

Протоміста (міста) трипільської культури – поселення-гіганти, які існували наприкінці IV – першій чверті III (наприкінці V – перші половині IV тисячоліття до нашої ери) у межиріччі ріки Південний Буг та Дніпро. Відкриті К.І.Шишкіним у 60-х роках ХХ століття.

Всього відомо біля 20 поселень площею понад 100 гектарів. Досліджувалося: М.М.Шмаглієм – Маданецьке (250 гектарів), В.О.Круцом – Таллянки (450 гектарів), Т.Г.Мовшею – Доброводи (250 гектарів), О.О.Цвек – Веселий Кут (150 гектарів). За допомогою магнітної зйомки В.М.Дудкіним складено плани поселень у Майданецькому та Таллянках. У Майданецькому виявлено 1575, у Таллянках – 2800 будівель («майданчиків»).

Поселення сплановані у вигляд еліпсів, у центральній частині яких є вулиці і квартали. Розкопки показали, що більшість жител були двоповерховими. Існування двоповерхових будинків на трипільських поселеннях викликає сумніви у деяких дослідників (О.Г.Колесніков). На поселеннях Майданецьке та Таллянки також були виявлені громадські і господарські споруди.

У Майданецькому могли жити 6 – 9 тисяч чоловік, у Таллянках – до 14 тисяч чоловік. Це були найбільші міста світу. Основу економіки міст становили землеробство і скотарство. Ремісники виготовляли знаряддя праці, зброю. Можливо, будівництво жител було окремим ремеслом.

Довкола великих поселень існували невеликі селища площею 2 – 10 гектарів, жителі яких займалися сільським господарством. Одночасно у межиріччі Бугу та Дністра існували два – три великих поселень із супутніми меншими поселеннями. Можливо, це була держава із центральною владою, також, можливо, що кожне місто було окремим полісом із власними правителями.

Поселення були укріплені. Крайні житла були з’єднані між собою стінами. Таким чином довкола поселень були стіни, перед якими, можливо, було викопано рів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *