Успенська церква в місті Підгайці

ХрамУспенська церква у місті Підгайці Тернопільської області була споруджена у 1653 році. Вона розміщується по вулиці Бережанській. Була оборонною. Пам’ятка архітектури національного значення.

Кошти на спорудження Успенської церкви дала дружина власника Підгаєць Станіслава “Ревери” Потоцького Анна Могила.

Успенська церква 1650 – 1653 років – кам’яна, тричастинна, трьохкупольная, з квадратною навою, квадратним притвором (бабинцем), апсида є багатокутною зсередини і круглою ззовні. Під балинцем є глибокий підвал, над ним, на другому ярусі – хори, на третьому ярусі – каплиця. Всі три куполи зі світловими віконцями (“ліхтариками”). Особливістю сопруди є наячність на його даху, вище від карнізу, бойової (оборонної) галереї з аркадою. Ця оборонна галерея немає аналогів серед пам’яток архітектури України. Фасади оформлені пілястрами (виступ на стіні у вигляді колони), а портали і обрамлення (облямівки) оформленні профілюванням і різьбою в стилі Відродження.

Колись у церкві були дерев’яні скульптури ХVII століття, вони зараз зберігаються у Київському музеї українського мистецтва. У споруді є ренесансні архітектурні елементи (ордер, декоративний рельєф) з українськими архітектурними елементами (тричастинний план, дах з куполом).

Церква оточена грубим кам’яним муром. Неподалік храму є пам’ятний хрест на честь Святої Тверезості, поставлений 1876 р.

Біля церкви є дзвінниця ХІХ століття. Вона була споруджена на місці дзвінниці, яка у 1889 році згоріла. Стара дзвінниця була оборонною вежею біля Львівської Брами, вона входила до складу міських укріплень, які були розібрані в середині ХVIII століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.